Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ру®

Ако някой има опит в отглеждане на Артишок по нашите земи - моля да сподели! 

 

 

 

(Моят опит до този момент се свежда в закупуването на едно пакетче семена (0.5 г), което се оказа, че съдържа точно 16 семенца. Засаждането им в кофички от кисело мляко (по 2 в кофичка) след предварително накисване за около 15 часа, поставянето на кофичките на топло (около 25 градуса) и тъмно, поддържане на някаква влажност (с ежедневно напръскване с пулверизатор) и очакване да се случи нещо...  Изминали са 3 дена от началото на експеримента... ;-))

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят опит се свежда до ядене на артишок, на пара, с масло после - не ми хареса. Иначе имам задочен интерес към всичко многогодишно, макар че като четах ония поляци (да добавиш и тоя линк/инфо/снимки), явно без особени грижи няма да вирее многогодишно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Докато чакам да поникне артишока, започвам да се уча как да го ям...  :P

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Артишокът поникна дружно - и 8те кофички! На 6тия ден - при температура 25-26 градуса на тъмно. 

Сега го сложих на светло (под луминисцентни лампи) - температура 17-18 градуса.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

След 5 седмици на топло 20 градуса и светло (луминисцентни пури) го преместих навън (под найлон) температурата в момента там е 10 градуса през деня. и 3-4 през нощта. Най-вероятно обаче ще става все по-топло. Идеята е да бъде подлъган, че изкарва една зима и вместо на втората година да роди още на първата... Смятам да го държа там 5-6 седмици и към края на април да го посадя на постоянно място навън. GL1h7BdmA1lQnh4jOJoGr9DmUSCpZVl_bErgmHht

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

large.20170929_155525_001.jpg.cd46c86db0888e7797129055b6ad056e.jpgПървата година не се появи цветонос - съответно нямаше пъпки за ядене.  Да видим дали ще оцелеят зимата - не мисля да им правя нещо повече от да натрупам слама около тях...

20171102_160146.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Явно Гугъл са променили нещо в логиката за hotlinking, защото резко спрях да виждам всички такива снимки във форумите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Сега нали се виждат снимките? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

много добро растение, аз обаче имам по-добро - некултивираният му роднина cynara cardunculus или cardo :>

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Втора година се каня да сея артишок и май вече ще рискувам, нищо че е късно. Вкъщи го обичат, само аз не особено.

Гледал съм артишок в естествена среда (без замръз) и там за зимата се изрязваха всички високи части, до пролетта оставаше почти без надземна част / листа, напролет сам си поникваше.

Снимките по-горе не ми говорят нищо, аз бих го поизрязал и зазимил след първите слани, мисля дори да го заравям с пръст. Някой с опит при отглеждане в по-студени условия?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Лозето, питай ме след година-две. Пробвам на 650 м надморска тая година и май два корена се хванаха. Да видим дали ще ги опазя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 6 часа, Лозето ме наби! написа:

Някой с опит при отглеждане в по-студени условия?

Малко опит имам - 680 м. надморска височина (Княжево)  Както се вижда по-горе - започнал съм 2017 та година и първата и втората година го затрупвах със слама и/или сухи листа, а после с нищо.   Всяка зима надземната част изчезваше и всяка пролет избиваха нови листа и както се вижда на снимката - раждаше.  Тази пролет (2021) обаче не изби нищо - отдавам го на измръзване, защото имаше теператури от -15 градуса, че и веднъж -17 тази зима...

20190625_131520.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване