Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Ливада с райграс и детелина

Recommended Posts

Боби Димитров

Искам да споделя един скромен опит със затревяване с цел почивка :)

На едно от селата има 3 ливадки (знам как звучи). Основната е към 120 квм, изградена е по инициатива и с know-how на шурея. Включва подземна тръба с кръгов разпръсквач и таймер за поливка, пособията са валяк за валиране, косачка, едни пръстени с железни шипове за надупчване, аератор под наем и тн... Поддръжката е ежеседмично косене, което добива към 300 литра окосена трева, поливане през ден по няколко часа, плевене на различни "плевели" в тревата (?!?), ежегодно торене и насипване на нови семена, ежегодно третиране с аератор, на няколко седмици се чепка с едно специално гребло за махане на мъртва трева, отделно на няколко пъти е пръскано с химически фунгицид, тъй като почвата е канелена горска, трудно оцедлива и задържа вода. 

8921388687_ba3af9ce5a_b.jpg

Изобщо голяма забава е, бих казал ангажира в продължение на 6 месеца по половин неделя всяка седмица на поне един човек.

Аз лично съм доста фтрештен от тази ливада и от ниската й използваемост - предвид това, че всички се сбират на селото в почивните дни и всеки иска да се излегне на ливадата, но ТОЧНО тогава трябва да се полее най-обилно, да се натори, да се окоси, да се вчесва, да се напръска с нещо... Определено е красива де, не може да се отрече, но кога сме гледали външния вид, нали така?

Затова хванахме да направим друга ливадка в едно "задно дворче", на което нямам снимка "преди", само "след", а и по-добре, защото "преди" беше срамна работа. Имаше основно гъсталак от диви къпини и лапад по 150 см висок, повет, живовляк, цикория, троскот, паламида, купчини с боклуци, костилки от джибре и какво ли още не. Това дворче е към 40 квм, като лятото след 11 часа е цял ден в сянка. 

Изчистихме всичко (с изключение на една дива къпина, която подрязваме силно, за да не превзема), прекопахме го и една пролет го насадихме със смеска от райграс за сенчести места и бяла детелина в съотношение 1:1.

През първата година го окосихме 5-6 пъти през лятото, за да не позволим други растения да вземат превес. Пак тогава го поливахме на ръка с маркуч 5-6 пъти, защото беше много сухо лято. От там насетне, поддръжката е минимална. Косим го 2-3 пъти годишно. Не го поливаме, не плевим, не пръскаме.

Винаги можеш да се излегнеш там, без значение колко е висока тревата, защото на допир смеската е много по-мека от чистия райграс. Дори да слегне доземи, за ден-два се изправя. 

През годините установихме, че в ливадата все още има лапад, петопръстник, живовляк и други растения. Само че косенето и конкуренцията от детелината ги държи дребни, всички са бейби-вариант :) Според мен това разнообразие държи ливадата жизнена...

Така изглежда след тежка зима:

7005623521_6d2c1bfa63_b.jpg

А това е месец по-късно, след косене:

5660451413_406dac7170_b.jpg

Често в двора хората искат ливадка, но грижите за нея са проблем. Помислете в посока детелина и по-натурално отношение = грижите са минимални.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Пътечка с детелина :) Ама много нагъсто я сях и сега сама си пречи да поникне.

33356958464_d6eef195f6_c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мирослав Георгиев

Здравейте! Имам един въпрос относно ливадите. Какво да правим когато в почвата имам мравки, които толкова много обичат семенцата от детелина. Ако сме изпуснали студеното време  и мравките са вече тръгнали, има ли някакъв вариант където да не се налага да пръскаме с химикали в почвата? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз знам, че трябва да се поддържа постоянно влажно, за да се възпрепятстват мравките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За съжаление в тази тема снимките ми заминаха с фликр акаунта и няма как да ги възстановя. Ще редактирам началното мнение.

Но сега искам да добавя нещо, защото имаше питане чата.

Понеже видях, че имаше питане за детелината в чата от @Jimmy Stoikov. Контекстът е описан тук:

На долния имот, едва видим в дъното на снимката, миналата пролет разхвърляхме в мега гадния бурен (изорана и некултивирана зарязана нива преди някоя година) семена детелина. Без нищо, директно в треволяка, няма гребло, валяк, то беше яко трева и на едни бабуни от плуга... Лятото там пасаха два пъти крави. На 21 септ положението беше това:

20230921_093522.jpg.60af72764e1746b5fc9a

Ако 50% почвена покривка може да се получи само за един сезон, при тези екстремни условия, с лято с 3 месеца без валеж, имам доста добри надежди за овощната градина.

Между другото, при нас в градината ръся семена детелина директно в пътеките върху троскота и се радвам да доложа, че след 2-3 години почти изчезва троскотът - от 90% спада под 10.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Малко встрани от темата, защото не става въпрос за ливада, но да питам следното.

Каква тревна смеска бихте ми препоръчали, която да е подходяща за участък, често косен с тример и по възможност да има цветя в нея (също с ниска височина)?

Бяла детелина не ми изглежда подходяща, защото е много агресивна и стъблата се стелят по земята, която затруднява косенето. По принцип, тримерът сам си селектира устойчивите на косене треви, но ми се ще да има и някакви цветенца между дърветата в градината. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят съвет е да си вземеш семена маргаритка на едро (има на грамаж) и да ползваш тях. В тукашния опит други тнар полски или ливадни цветя не могат да виреят в ниско поддържана ливада. Пробвал съм купешки смески за "цветна ливада", но те разчитат да оставиш тревата да расте без косене дълго време. Например на Флориан (на тях съм им фен основно) - там имат едни Блумен миксове и смес с диви цветя, е ми ако косиш ниско, остават само маргаритките. Изключението е глухарчето, разбира се, но то при нас е навсякъде и се въди само.

В момента правя проби с минитюаризиране на незабравка, наръсих собствено семе в едно парче от ливадката и миналата година след често косене цъфнаха на ниски сръбла, може би 5-10 см, спрямо оригиналните 25-40.

Другото, което работи при нас, е натуралния петопръстник (Potentilla reptans), който си е тук вовеки. При него проблемът е, че рядко цъфти, ако е косен доста често и предпочита само да пълзи. Но ако го оставиш примерно 2-3 седмици без косене, може да цъфне в красиво жълто.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Моят съвет е да си вземеш семена маргаритка на едро (има на грамаж) и да ползваш тях. В тукашния опит други тнар полски или ливадни цветя не могат да виреят в ниско поддържана ливада. Пробвал съм купешки смески за "цветна ливада", но те разчитат да оставиш тревата да расте без косене дълго време. Например на Флориан (на тях съм им фен основно) - там имат едни Блумен миксове и смес с диви цветя, е ми ако косиш ниско, остават само маргаритките. Изключението е глухарчето, разбира се, но то при нас е навсякъде и се въди само.

В момента правя проби с минитюаризиране на незабравка, наръсих собствено семе в едно парче от ливадката и миналата година след често косене цъфнаха на ниски сръбла, може би 5-10 см, спрямо оригиналните 25-40.

Другото, което работи при нас, е натуралния петопръстник (Potentilla reptans), който си е тук вовеки. При него проблемът е, че рядко цъфти, ако е косен доста често и предпочита само да пълзи. Но ако го оставиш примерно 2-3 седмици без косене, може да цъфне в красиво жълто.

Благодаря ! В другият ни двор за се развъдили глухарчета и тримерът им помага доста с разпространението, като разпръсква семената. Ще търся маргаритки тогава. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

При мен преобладава билката Петопръстник, ако не се коси редовно не става голяма колкото детелината, достига височина макс - 15 см.  Цъфти в много красив жълт цвят. 

IMG_20240204_165227.jpg

IMG_20240204_165231.jpg

IMG_20240204_165241.jpg

licensed-image.jpeg

Potentilla_verna_Potentilla_neumanniana_Frühlings-Fingerkraut_26.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване