Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Почвена, торопочвена и всякакви смеси за разсади, саксии и градината

Recommended Posts

Боби Димитров

Пускам тази тема като продължение на чата, хем да може всеки да си зададе въпроса без да се мешат нещата.
 

@  Абарис
взех няколко торби торфенопочвена смес от джъмбо, пише до 52% органична метерия

@  Теди
Абарис, не пише ли какво друго има в тази смес? Аз днес взех някаква био 10 литра за 6 лв. и много ме е яд.

@  Гого
За разссади, купувам бала торф и чувал перлит. Смесвам ги и залагам семената. Всяко семе си има необходимото в себе си, за да израсте до ниво пикиране примерно.Каато дойде времето, смесвам перилт, торф и чкч. Ако нямам т.н. биохумус от чкч, отбирам от градината някаква пръст и добавям от нея.

@  Димо Минков
Гого, по строителните борси продават перлит. Той става ли или е нужен специален? От къде може да се купи торф на бали и каква марка ползваш?

@  alys
Гого, 250 л торф и 100 л агроперлит ли смесваш?

@  alys
Теди какво пише на твоята биосмес? Защо те е яд? Хвалят торф на Щендер, но в София няма лесно достъпни бали по 250 л. Вероятно може да се дастави по някакъв начин, като се говори с дистрибуторите на Флориан. Но аз не съм сигурна, че ми трябва. Затова взех 10 л готова смес от торф, биотор от чкч и перлит. Малко се чудя дали да го смеся с почва и оборски тор.

@  alys
Четох, че към торфа се добавя 10 % агроперлит. На пакета ми пише разни други проценти. Явно е според качетвата на торфа или почвата, към която се добавя.

@  alys
Нали си играх с иглолистните, та за тях бях купила подобна смес и съм доволна от това как се задържа влажността. Дори на прибраните хризантеми сипах един слой най-отгоре върху почвата в съдчетата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Абарис, торфът е органична материя. Също и широколистната листовка (частично или изцяло компостирани листа), която се ползва често. Останалото най-вероятно е перлит и почва.

 

Димо, не зная дали строителния става, но аргоперлитът е също доста евтин. Аз вземам от Биоцвет 100 литра чувал по 15тина лв и бала 300 л Mikskaar MKS1, професионален субстрат. Цените са франко склада на Военна рампа, но нали, щом с Клиото мога да ги взема, не е проблем достъпността :)

 

10% перлит ми се вижда много малко, поне за това, което аз правя. При мен е може би 25-35% перлита, обемни обаче, не на тегло. Смесването става много лесно в малка бетонобъркачка, Гого беше пускал видео или снимка как действа по тоя начин. Аз понеже нямам, ползвам наемна работна ръка:

13992220524_09770c609c_z_d.jpg

(Тази снимка е от 20 март преди 3 години. Тогава съм започнал да правя смеската и после soil blocks - вижда се тръбата до крака ми, а също и пластмасовата подложка за поливане, в която има перлит в момента. Ще рече, че някъде в самия край на март съм сложил семената в блокчетата.)

 

Прочее обемът на торфа е доста интересна тема, защото тия 300 литра са със същия привиден обем като 100 литра перлит, просто защото е компресиран. Ако го извадиш и разпръснеш, обаче, ще напълни сигурно и 1000 литра :)

 

Добавянето на тор от ЧКЧ се разглежда като проблем от профи земеделците, защото е потенциален вектор на плевели и патогени. Гого е прав за това, че семето съдържа достатъчно енергия, за да израсте до ниво за пикиране. Но вече при пикирането е добре да има по-хранителна почва. А аз тъй като нямам време, място и желание да правя две отделни смеси, правя всичко вкупом и ползвам торф, чкч и перлит и за семената, и за пикирането. А и друго, MKS1 съдържа някакви малки базови проценти NPK, така че теоретично можеш САМО в торф да изкараш до засаждане в земята.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Опа, бях видял темата после съм забравил да пиша...

 

Та ето какво взех от Джъмбо https://goo.gl/photos/dF67LKnr4WKVV5xA7/ https://goo.gl/photos/zViR1z5ZuDyfFdXz6

 

После взех и други но, като ги снимам ще ги покажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Айде и аз съм готов, отказах се от пресяването на компост и минах на лесното.. Сметката е 62 лева за 250 литра торф, 100 литра перлит и 15 литра тор от ЧКЧ

20170301 205037

20170301 205200

20170301 205055

20170301 205441

20170301 205531

 

Боби сега остава да "предадеш" докрай рецептата и да си признаеш как дозираш и ЧКЧ-то..  не е нужно чак много точно.. примерно с точност до половин лайнце от червей.. хихих.. :D

 

Добавянето на тор от ЧКЧ се разглежда като проблем от профи земеделците, защото е потенциален вектор на плевели и патогени. Гого е прав за това, че семето съдържа достатъчно енергия, за да израсте до ниво за пикиране. Но вече при пикирането е добре да има по-хранителна почва. А аз тъй като нямам време, място и желание да правя две отделни смеси, правя всичко вкупом и ползвам торф, чкч и перлит и за семената, и за пикирането. А и друго, MKS1 съдържа някакви малки базови проценти NPK, така че теоретично можеш САМО в торф да изкараш до засаждане в земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Моята смеска я правя с равни части торф, чкч и перлит.

Повече чкч от обява не купувам обаче! Бях взел един кубик. И аз като Боби завъдих кукувича прежда. Егати с ноктите съм я махал увита около стеблата на растенията.. Поне не й дадох да цъфне. И латинките ми беше погнала гадината... То аз си имам гнездо от чкч, ама мее мързи да ровя да го вадя, само трупам отгоре треволяците...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Варел 250л какво ще ги правиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Абарис, миналата година за около 180-200 корена домати, 30-40 краставици, 30-40 патладжани и 2-3 сандъчета чушки + още много цветя в сандъчета 2х250 литра си заминаха.. артък остана около 1/2 ръчна количка само..

Гого, 1/3 ЧКЧ не е ли много силно? А аз си мислех само с това чувалче да се размина B).. миналата година слагах грубо казано 1 непълна супена лъжица на 1 кофичка от кисело мляко... ма верно ми се сториха малко "гладни" доматите..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Чудя се как е по добре, да се обърка компоста с торфа или компоста да се концентира повече в определен слой. Примерно да се сипе само торф в долната половина на съда а вгорната половина да се сипе обърканата смес от торф и компост? Или обратно, да е в долната половина компоста? :blink:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Абарис, пробвай по няколко начина и после сподели наблюденията.

 

(Аз лично бих разбъркал всичко равномерно.)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-добре е да се разбърка всичко равномерно. Гого ползва бетонобъркачка, което е супер, ако имаш. Може и в леген, както съм показал :)

 

Корените ще изпълнят тая кофичка или табла за разсад и ще станат многократно по-големи в почвата. Не мисли, че като направиш слоеве в едно малко контейнерче, ще има дългосрочно отражение...

 

Каква да е пропорцията зависи от начина на употреба. Аз също правя по-силна смеската, защото оставям разсада по-дълго време в таблите и после разчитам на смеската да обогати лехата - с друго не торя, освен зеления мулч. Алтернатива е да се направи посипка (top dressing) с чкч след посаждане, но това е ако очакваш дъжд или поливаш не-капково.

 

Правил съм 3:1:1, 2:1:1, 1:1:1, 2:2:1 - торф/перлит/чкч. За сандъчетата пред офиса и за саксиите гледам да е 2:2:1, за да е по-лека сместа, иначе самите те стават много тежки и няма мърдане ако се налага да ги местиш (при мен се налага).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тази година стария торф ми беше на привършване и не ми се занимаваше със смесване, та набарах някаква готова гръцка смеска в Бриколаж 9лв за 70 литра. Не е специално за разсади, нито пише да е обеззаразявана, има доста кокос вътре освен торф, но не мисля, че ще има проблем, ако е слаба ще поливам с течно ЧКЧ и така. Поне кукувича прежда няма да има :-D А за по-специалните семена си имам от профи торфа останал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivan Morov

Здравейте. Аз ползвам американската рецепта на Бартоломю - 1/3 та торф, една трета компост (сега го смених с биотор) и една трета вермикулит. Последният го има на гара Елин Пелин по 200 лева кубика. Всичко това се слага в повдигнати лехи с дъски около 30 см на 2,5. В тях има повече кислород, по-малко вредители, около 4-5 градуса по-висока температура. Първият опит направих на Симеоново преди няколко години и имах чудесни резултати. Сега си направих парник с поликарбонат на 10мм и ще видим. 

От женския пазар взех разсад за домати, който се оказа уникално силен  - явно е въпрос на късмет. Купих и от Сортови семена. 

И аз купих ЧКЧ по обява и ми вкараха плевели. Сега ще садя навън и се чудя какво да правя. Някой знае ли освен от Хевис, откъде по-близо може да се намери торф ? Откъде намирате обеззаразен биотор ?

Приятен ден 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не ползвам биотор (ЧКЧ) за разсадите именно заради плевелите, които са неизбежни, само поливам с течен смеската от 70% торф 30% перлит :> Дали може някакви контакти на човека с вермикулита, агроперлитът е на същата цена по складовете в София, а вермикулитът е в пъти по-добър!

П.С. Намерих ги, благодаря :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 43 минути, Ciao Li Min написа:

Исках мнение за нещо, което вече е изпробвано и е добро.Иначе почвена смес колкото искаш...семена колкото искаш...нали за това е форума за да се обмени мнение...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ми това е изпробвано и не е лошо...ако искаш мога аз да ти направя нещо по поръчка което ще е топ, ама ще те одера яко, обещавам?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Я да ви питам....някой пробвал ли е да отглежда нещо в чист ЧКЧ? Аз преди време си направих експеримент. Турнах няколко коренчета разсад от домати в чисто ЧКЧ и взеха да жълтеят и след месец бяха умрели. Сега като си купувах (от друго място) и човека каза че в повдигнатите лехи слагали чист. Нов експеримент: една кофичка с чист чкч и една с 50/50 с вермикулит. Ми развиват си се засега чудесно. В чистото чкч са яко-тъмно-зелени листата. Но пък чистия чкч някак си не ще да се мокри (не и без яко киснене) и после съхне за норматив. А дали е истинско чкч...и какво е било предното....никой не знае.

И друго....да видим друг ще се оплаче ли: сравнявах 2 кофички краставички в чисто тазгодишно Belplanto и други 2 в миналогодишно Belplanto омешано с 20% перлит и 20% чкч. Тръгнаха еднакво...и като отвориха напълно първите истински лист и тия в чистото белпланто взеха да жълтеят, после станаха яко жълти и спряха да растат. Не жълти като от преторяване, а по скоро като липса на азот. Тургах какви ли не торове...не се оправиха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Свилена Рачева, която пишеше за кратко тук, садеше в ЧКЧ. Всички лехи й бяха доволно наляти с него. Не се оплакваше, освен май че и тревите вървяха, като луди. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Аз миналата година правих експеримент с почвен субстрат за (био) домати и мушкато. А той май не е толкова концентриран с хранителни вещества като биотора (ЧКЧ).

Мушкатото направи гигантски листа тази пролет (гледа се на остъклен балкон и беше орязано есента). Сниките са тук: https://bezmotika.com/gallery/image/5413-img_3556/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 часа, Panik написа:

Я да ви питам....някой пробвал ли е да отглежда нещо в чист ЧКЧ? Аз преди време си направих експеримент. Турнах няколко коренчета разсад от домати в чисто ЧКЧ и взеха да жълтеят и след месец бяха умрели. Сега като си купувах (от друго място) и човека каза че в повдигнатите лехи слагали чист. Нов експеримент: една кофичка с чист чкч и една с 50/50 с вермикулит. Ми развиват си се засега чудесно. В чистото чкч са яко-тъмно-зелени листата. Но пък чистия чкч някак си не ще да се мокри (не и без яко киснене) и после съхне за норматив. А дали е истинско чкч...и какво е било предното....никой не знае.

Аз го произвеждах, но не съм пробвал никога да садя нещо доректно в него. Не е редно да се садят растения само в органична маса. Те растат в почва. Когато садя растения в саксия, слагам около 20% обгорял оборски тор. Чист тор слагам на дъното на саксията са дренаж.  Вече нямам от червеи, но си намирам от овце или в краен случай от крави. Този от кокошките не го ползвам за саксиини растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване