Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Нуша Калчева

Търся да закупя семена/коренище...

Recommended Posts

Нуша Калчева

Търся следните растения:

 

Черен оман, памук, жълта тинтява, кълбестоглавест челядник / Echinops sphaerocephalus /, кариоптерис и канадска златна пръчка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Имам семена от бодлив челядник (Ehinops ritro), събирани през ноември в една ливада, не знам дали са качествени.Растението беше хубаво и цъфтя много красиво през лятото. Ще сея от тях сега през март. Не е търсеният вид челядник , по-ниско е растението, но все е челядник :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас има на 1-2 места такъв бодил топчест, обаче кофтито е, че не го знам де е точно. Лятоска като изкара пък нинам дали ще е удачно да го вадя, освен на есен... Иначе лани извадих няколко, щото връло пречат на косене и деца. Черен оман - предлагам групова поръчка от Пол / БалкЕП.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Евелина, писах на ЛС.

Боби, живот и здраве от челядника  на есен, семена :)  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Търся следните растения:

 

Черен оман, памук, жълта тинтява, кълбестоглавест челядник / Echinops sphaerocephalus /, кариоптерис и канадска златна пръка

Защо точно тези? Да вземем и ние да ги търсим, ако са важни! ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Нищо по-специално... Общото м/у всички е че са силно предпочитани от пчеличките. Някои от тях дават 30 и повече кг/дка мед. Омана стана ясно от седянката. Памука ми е стара мечта. Ж. тинтява и челядника са уникални като билки. Като добавиш и това, че микроорганизмите имат нужда от разнообразна храна, всякакви растения ще са от полза в градината.

 

Миналата година търсих макови насаждения за фото сесия, но така и не стигнах до тях. По пътя ни настигна буря и спряхме колата да снимаме. Използвахме драматичния момент. Имаше разкошно поле от саморасли растения. На гъсто и различни по вид - голяма красота! Реших, че искам да си засея нещо подобно мин на декар. 

Та, така...списъка с растения е дълъг, но реших да Ви го спестя  :)  

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нуша, аз щях да напиша цялия списък. (Понякога мога да бъда сериозна :).) Щом имаш къде да се вихриш, какво по-хубаво от това!Имам предвид сеенето на билки и подобни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какво ще рече, че са "уникални като билки"? Давай целия списък :)

 

А полето макове - координати и снимка, или не се е случило :D Защо не събра семе :) Макар че ми е чудно как се е получило това самородно поле, обикновено макът е малка част от състава, явно е имало причина...

 

Иначе и аз ако имах празен декар, бих направил една ливада с диви цветя и билки... всъщност това бих направил и ако имах 100 декара, защото ще си ги ползвам за пасище :)

 

пп: А по какво се различават Echinops sphaerocephalus и ritro всъщност, гледах бая снимки, еднакви ми се виждат :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, щом ще е пасище, кога ще ги видиш тези билки пораснали? Ако имаш 100 дка, ще ти дойдат други мисли, вярвай ми!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Едва ли ще ми дойдат други мисли, след толкоз усърдно усвояване на Марк Шепърд, Джоел Салатин и Бен Фалк! Lane cropping & integrated pastures. Билките имат кога да се видят. Преди да стане висока тревата, не се пускат животните, има периоди на регенерация и тн, едва ли трябва да ти обяснявам, все пак ти гледаш стока, а не аз ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Боби, всички билки са уникални, но към изброените по- назад имам лично отношение :) Ж. тинтява в Б-я е изчезващ вид, заради безразборното бране. Но и да беше разрешено събирането и, пак нямаше да ходя по планините да я търся. 

 

До мака не стигнахме, защото срещу нас идваше буря. Преди да завием на обратно видях въпросното поле. Имах по-малко от 15 мин да си оправя настройките на камерата и да снимам две девойки по отделно. После вятъра ни "отвя", заваля дъжд и се прибрахме.

 

Echinops sphaerocephalus цъфти в бяло и е висок 100 см / до  200см/. Echinops ritro цъфти мисля в синьо и е висок около 60см

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Ние имаме черен оман, мога да донеса в Елин Пелин на фестивала, тъкмо днес слагах в кофи едно коренище извадено и неумряло от есента( под малко слама) , друг вариант ако някой има път към Варна, а и в Пловдив на Агра-та ще ходим. Има вариант и корени да изпращам и това сме правили

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А вашия оман със стерилни семена ли е, от къде е първоизточника?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

От Пол е размножавам го с корени, сиреч разсаждам из цялата градина. Ами или няма семена или аз не ги виждам и не ги разпознавам. Първоизточника е купен преди 2 и половина години.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

От Echinops sphaerocephalus или Echinops ritro със сигурност има в село Ярловци по полето, като си расте диво. Не знам кой от двата вида е, но по-скоро е първият. Помня, като бях малък, дядо ми "оскубваше" цвета и под венчелистчетата имаше подобна на ядка "главичка" с вкус на лешник. Намират се тук около червената линия на снимката. post-248-0-43482900-1486548380_thumb.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нашия ще да е sphaerocephalus, защото в синьо да цъфти комай не съм виждал...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Черен оман ще имам наесен около 30-50 корена и мисля сериозно да подбия цените на Пол, които са си за Западна Европа, не за България...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Анабела

Здравейте на всички, търся коренище на черен оман и полски хвощ или семена за тях моля да ми помогнете със съвет откъде мога да си ги закупя. Благодаря ви предварително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Черен оман повечето сме го купували оттук http://www.balkep.org/root-cuttings.html 

Полски хвощ за засаждане или сухи корени ? Голяма беля е полския хвощ (или каквито там още видове има), при мен има в парцела, аз го скубя, той избива .. . Има много дълбоки корени, расте при високи подпочвени води. Мога да извадя корени пролетта, след месец-два.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Пролетта ли е подходящо да се вадят? Моя го размножих вече и също ще мога да дам малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване