Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Какво и кога сеем/садим в оранжерията

Recommended Posts

alys

Всяка година е различна и затова сроковете на сеитба се различават. Тази година се опитах да се придържам към датите 5-6 февруари за сеене в оранжерията, но ще пиша пак след застудяването. Нощно време се очаква да е около минус 2 до минус 10 (в някои сайтове само минус 7). На 6 и 7 февруари засях тагетес, марули, салата машЕ, къдрава салата, моркови на Легутко, грах Метеор, репички четири вида, балучка, арпаджик, чесън (макар че е есенен), копър, резене, воден лук от семена (Кармен, мисля, червен), спанак Матадор. Няма да поливам, за да не ги стимулирам, нека чакат, ако могат. Което поникне и оцелее, добре, другите ще повтарям. Със сигурност някои зеленчуци и подправки ще ми пречат при евентуално засаждане на доматите, но да стигнем дотам.

Имах желание да сея пипер, домати и краставици за оранжерията, но условията ми не са както миналогодишните, а и е по-студено като цяло. Имам едномесечен разсад на домати Лабрадор и тримесечен разсад Годжи бери, които сигурно изглеждат като по-малки/млади, но няма значение.

post-54-0-86464000-1486727934_thumb.jpg

post-54-0-45323000-1486727993_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Оранжерията е 3х7 м, в билото е 2,30 м, страниците са по 1,50 м, откъм двете къси страни има две врати с размери 1х2 м, като на самите врати има прозорци. А лятото изрязахме поликарбоната и стана още един прозорец откъм дългата страна. Сега всичко е затворено. Поликарбонатът е с дебелина 4 мм.

 

post-54-0-94848500-1486743214_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще прощаваш, че открадвам темата, но на отсрещния баир цари страшна ерозия! Мислили ли сте да го залесите с няколко стотин дръвчета? Предполагам там пасете, но от един размер нататък овцете не пипат дръвчетата, поне по мои наблюдения...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А, там пасат други. Дори една година някой се опита да вземе пари, като садиха орехи като пипер на леха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На твое място бих боцкал там безразборно дръвчета, защото тая гледка би ме измъчвала всеки ден като си седна с домашния сайдер да се любувам на гледката! Ако имаш ищах да разкажеш още за това място, мерси в аванс!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

О, изобщо не ми пречат баирите. Както писах и преди, тук всяка клонка и тревичка се знае на кого е. Има разменени ливади и ниви, но това са неща, с които се занимава ММ. Има едно момче, чиято къща и стадо (гледано по програма) са откъм страната на тези баири. А като цяло всички, имащи техника от рода на трактори и комбайни, обработват всяко петънце, което е възможно, за разлика от предишни години.

Долу, в ниското, минава барата и там имаме стари върби, които поддържаме и садим нови. Садим дръвчета и в двора, ама последната година нещо се изложихме, та следва поправителен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Да опитам да върна темата към темата й... ;)

 

Алис - всичките тия неща, които си изредила как ги сееш - направо в леха в оранжерията или в някакви тарелки? Може ли да опишеш как си ги разположила? или пък снимка, чертежче нещо... :-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тъкмо писах в хобито, та ще копирам, а след това ще отговоря за марулки и останалите.

В оранжерията вече две години садя домати, пипер, краставици, алабаш, дори пъпеш (също магданоз и копър, но копъра го махнах като поизрасна). Ще се опитам с първите букви да онагледя.

Легенда: П-пъпеш, п- пипер, д-домати, а-алабаш, к-краставици, м- магданоз. Откъм източната стена имаше тагетес (останалия го преместих в градината, защото стана много буен).

 

...........изток...........

пппддддддддппппддддддддд

пппддддддддппппддддддддд

пппддддддддддддддддддддд

------------пътека----------

мккккккккппПппкккааакккка

мккккккккпппппкккккккккка

мккккккккпппппкккккккккка

...........запад............

 

А сегашните марулки, лук и подобни пролетни ги сях направо на лехи перпендикулярно на пътеката, като между отделните лехички няма разстояния. И, ако (когато) поникнат, ММ ще се хване за главата, защото нито са симетрични, нито са много равни, нито са прави, нито по дължина са еднакви, но на мене не ми пречи. Трябваше да подравня терена и така се получи, че пътеката се измести. Може би със снимка ще е най-лесно, когато поникнат. Но сега ще сложа едно чертежче (набързо начертано). Засятото е 2/5 от оранжерията.

post-54-0-72279900-1486840438_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

тия всичките "д" детерминантни домати ли са? имаш ли високи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

До пътеката отляво надясно (с лице на изток) бяха 5 лабрадора, Голден Сънрайз, 3 Бренди бой (садени по-късно и с картофен тип листа), два детерминантни, един Мондиал, три Панекра. Зад тях бяха само сърца, а на реда до източната стена бяха 2 Паулина, три-четири Афен (и двата сорта са като селските индетерминантни), после сърца и накрая на реда един селски неизвестен висок. А сърцата ми са индетерминантни, малко облистени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

и идеята е в някакъв момент да насадиш домати, чушки, краставици вместо всичките тези или между тези? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще видим :).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Приблизително колко градуса е разликата спрямо външната температура. Примерно, ако вън е -3 в оранжерията - колко ще ти е? (без слънце - т.е. нощна температура)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мисля, че е същата, но не през цялото време, защото като се позатопли през деня, не изстива веднага. Жалко, че не съм запомнила колко е била температурата на онази слана в края на април миналата година. Но повечето растения издържаха вътре.

Със сигурност ще трябва да се разчиства, преди да се садят домати и т.н, но имам желание да садя поетапно, не наведнъж, особено краставиците. Може би не им разбирам достатъчно, но не са като доматите - насадиш ги и са живи до края на сезона и плододават. Краставиците дават плод, пък в един момент, като ги хванат разните му там брашнести и кубински мани, и сдават багажа. Заканила съм се да пръскам по-често и от по-рано с мляко и вода плюс ... ще мисля какво точно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Добре де - нали имаш термометри - не можеш ли да премериш сутринта каква е температурата в оранжерията и съответно -  до нея навън? - според мен би трябвало да има разлика от поне няколко градуса. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ру, оставям тази задача за някой по-голям мераклия от мене. Сравнявала съм рано сутрин и няма разлика. От практична гледна точка дори да има разлика от 2-3 градуса, не са ми интересни. При минус 2 навън, нямам притеснения. Това е таванът и всичко, което под тези градуси, не е добре.

П.П. В 9:00 ч. разликата в температурите е 3 градуса, облачно е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

тая нощ минималната температура в "оранжерията" е била -2 градуса, докато навън: -5, т.е. и при мен има около три градуса разлика.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rumen Kamenov

Алис, има ли причина да ги подредиш точно по този начин? Аз се чудя дали да не направя едни тесни ивички:

. репички, марулки, грах

. моркови, салатки, сладък грах, 

- други репички, рукола, бакла

- други моркови, айсберг, друга бакла 

 

т.е.една широка ивица да се състои от 3 тесни - съответно; кореноплодни, зелени, бобови, с идеята бобовите да фиксират и азота... 

Има ли някакъв резон в това или да не си играя толкова и просто да нахвърлям семената както ми падне? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Само се опитвам лук и чесън да не са съвсем един до друг. Не знам точната причина, пък и не винаги ми се получава. Иначе дори не си ги записах и ако поникнат, ще пиша кое къде е. Нещо се ослушват. Чудя се колко да ги чакам и нищо чудно до тях да продължа в подобен ред, т.е. да сея отново. А чак да ги редя в някакъв специален ред, не виждам смисъл, защото има голяма вероятност някои изобщо да не ги дочакам да стигнат до реколта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Днес засях напречно на оранжерията (под лек ъгъл) ивици (широки едно гребло и към метър дълги):

 

Бакла супер Гуадулче

Салата Джентелина

Репички кръгли микс

Грах Захарен (сладък)

Спанак Матадор

Моркови Шантане

Грах чудото на Келведон

Салата Айсберг

Моркови Тонда ди Париди

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване