Към съдържанието

• Log in with Facebook Log In with Google      Вход   

Снимка
- - - - -

Стевия

• Please log in to reply
В темата има 6 мнения

#1 Евгени

Евгени
  • Градинари
  • 115 мнения

Публикувано: 12 февруари 2017, 11:52

Тази година едно от новите растения в градината ми ще е стевия. Засега събирам информация от нета, но ще бъда благодарен на всеки, който има някакъв опит и желае да го сподели в темата.

През последните години възобнових домашното производство на сладка и компоти, но не ми се струва добра перспективата да продължавам да употребявам захар при наличие на стевия като алтернатива.

Интересувам се от всичко във връзка с темата:

- отглеждане - условия, сеитба, поливане, поносимост към други растения и т.н.

- бране, технология за обработка и съхранение /изсушена или .../

- използване - рецепти от всякакъв вид.

Желанието ми е да се сдобия с информация преди Агрията в Пловдивския панаир /започва на 22.02/, за да преценя дали да купувам нещо от там или да се насоча в друга посока.

#2 Боби Димитров

Боби Димитров
  • Админи
  • 909 мнения
  • София

Публикувано: 12 февруари 2017, 14:00

И за мен темата е интересна. Баща ми ползва само стевия на прах от поне 4-5 години. Аз опитах преди ? години да направя разсад, обаче или го уби великденската жега, или се изсече и до там бях с опитите. Може би дори имам още семена, трябва да проверя...

#3 alys

alys
  • Градинари
  • 360 мнения

Публикувано: 12 февруари 2017, 14:02

Евгени, от семена ли ще я захващаш? Интересно е, но нямам никакъв опит, нито информация.

#4 Евгени

Евгени
  • Градинари
  • 115 мнения

Публикувано: 12 февруари 2017, 16:47

Доколкото се запознах с технологията на отглеждане, стевията се засява за разсад, след което се премества на постоянно местообитание. Може да се вкоренява чрез резници, но нямам идея от къде да ги взема.

При липса на други идеи мисля да купя семена и няколко растения /разсад/ от Агрията, стига да ги има налични за продажба. Ако не успея да се справя със семената ще пробвам с резници от засадените разсади.

• alys харесва това

#5 Стефан Стоилов

Стефан Стоилов
  • Градинари
  • 10 мнения

Публикувано: 12 февруари 2017, 21:47

Според мен няма нужда да се мъчиш от семена. Аз съм си купувал от сортови семена на женския пазар стевия във саксия за около 3 лв, засажда се на постоянно място и после от нея си взимаш резници. Само, че миналата зима или измръзна, или салвията до нея много се разпростря и я задуши, тъй, че скоро пак ще си взема от същото място и ще гледам да я опазя..

• alys харесва това

#6 Боби Димитров

Боби Димитров
  • Админи
  • 909 мнения
  • София

Публикувано: 13 февруари 2017, 11:41

Колко голямо беше това растение за 3 лв? Аз гледах преди време на Красно село стевия за 5 лв, която беше едно хилаво клонче с 5 листа и се отказах, затова и със семената захванах де. И по кое време го намери да го купиш - пролетно или есенно?

#7 Стефан Стоилов

Стефан Стоилов
  • Градинари
  • 10 мнения

Публикувано: 14 февруари 2017, 00:47

През пролетта го купих, 2014 или 2015 да е било. Съвсем прилично малко храстче си беше, което се прихвана чудесно, но през зимата не успях да го опазя и се загуби. На женският пазар до двора на църквата св. св. Кирил и Методий  сортови семена имат магазинче предимно за дървета, билки и други подобни. Много по-лесно им се прихващат нещата отколкото тези от Баумакс, Практикер или подобни.....

0 потребители четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни