Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Евгени

Тази година едно от новите растения в градината ми ще е стевия. Засега събирам информация от нета, но ще бъда благодарен на всеки, който има някакъв опит и желае да го сподели в темата.

 

През последните години възобнових домашното производство на сладка и компоти, но не ми се струва добра перспективата да продължавам да употребявам захар при наличие на стевия като алтернатива.

 

Интересувам се от всичко във връзка с темата:

- отглеждане - условия, сеитба, поливане, поносимост към други растения и т.н.

- бране, технология за обработка и съхранение /изсушена или .../

- използване - рецепти от всякакъв вид.

 

Желанието ми е да се сдобия с информация преди Агрията в Пловдивския панаир /започва на 22.02/, за да преценя дали да купувам нещо от там или да се насоча в друга посока.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И за мен темата е интересна. Баща ми ползва само стевия на прах от поне 4-5 години. Аз опитах преди ? години да направя разсад, обаче или го уби великденската жега, или се изсече и до там бях с опитите. Може би дори имам още семена, трябва да проверя...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Евгени, от семена ли ще я захващаш? Интересно е, но нямам никакъв опит, нито информация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Доколкото се запознах с технологията на отглеждане, стевията се засява за разсад, след което се премества на постоянно местообитание. Може да се вкоренява чрез резници, но нямам идея от къде да ги взема.

 

При липса на други идеи мисля да купя семена и няколко растения /разсад/ от Агрията, стига да ги има налични за продажба. Ако не успея да се справя със семената ще пробвам с резници от засадените разсади.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Стоилов

Според мен няма нужда да се мъчиш от семена. Аз съм си купувал от сортови семена на женския пазар стевия във саксия за около 3 лв, засажда се на постоянно място и после от нея си взимаш резници. Само, че миналата зима или измръзна, или салвията до нея много се разпростря и я задуши, тъй, че скоро пак ще си взема от същото място и ще гледам да я опазя..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Колко голямо беше това растение за 3 лв? Аз гледах преди време на Красно село стевия за 5 лв, която беше едно хилаво клонче с 5 листа и се отказах, затова и със семената захванах де. И по кое време го намери да го купиш - пролетно или есенно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Стоилов

През пролетта го купих, 2014 или 2015 да е било. Съвсем прилично малко храстче си беше, което се прихвана чудесно, но през зимата не успях да го опазя и се загуби. На женският пазар до двора на църквата св. св. Кирил и Методий  сортови семена имат магазинче предимно за дървета, билки и други подобни. Много по-лесно им се прихващат нещата отколкото тези от Баумакс, Практикер или подобни.....

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Никой ли не отгледа стевия от 2017та до сега? Хайде да подбутна темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересна информация за стевията от книга на Пол Ерлих/Paul Ehrlich, "Ecoscience : population, resources, environment" (1970)

"Разглежда се поне един народен метод за контрацепция. Една южноамериканска трева, Stevia rebaudiana, традиционно се използва от индианците в Парагвай като контрацептивно средство. Всеки ден жените изпиват по една чаша вода, в която е сварена стритата на прах трева. Експериментите с плъхове показват намаляване на плодовитостта от 57 до 79% в сравнение с контролната група, като ниската плодовитост продължава до два месеца след спирането на лекарството. Несъмнено много такива народни методи са познати в различни човешки култури. Някои от тях могат да бъдат доста ефективни и да се окажат приспособими към спешната нужда от контрол на населението, особено в слаборазвитите страни. "

С други думи, налагането на стевия в диетата е мярка за намаляване на населението се оказва. Предполагам за възрастни хора, които няма да имат деца, не е такъв проблем. Но това определено ме изненада за стевията, която мислех преди години да завъждам, и е добре да се знае.

Ето още един материал по темата:

http://www.rosswalter.com.au/articles/stevia-can-cause-infertility-in-males-and-females

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, Славянски написа:

С други думи, налагането на стевия в диетата е мярка за намаляване на населението се оказва. Предполагам за възрастни хора, които няма да имат деца, не е такъв проблем. Но това определено ме изненада за стевията, която мислех преди години да завъждам, и е добре да се знае.

Ето още един материал по темата:

http://www.rosswalter.com.au/articles/stevia-can-cause-infertility-in-males-and-females

Напълно безполезно е. Тези, които мислят не биха разчитали на толкова ненадежден контрацептив, а тези, които не мислят ще опитват, докато успеят. Освен това, нашенските граждани с прекомерна раждаемост правят деца съвсем съзнателно и с предварителен замисъл. Те много добре знаят, какво са контрацептивите, къде се продават и как се ползват. Някои от тях, прекалено добре, като дори може да се каже, че са професионалисти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не говоря да разчиташ на контрацептив, а да не се чудиш, ако нещо не става забременяването. То може да има много причини, но който иска да има деца според мен не трябва да набляга на стевията.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, Славянски написа:

Не говоря да разчиташ на контрацептив, а да не се чудиш, ако нещо не става забременяването. 

Прав си. На читав човек, сигурно ще попречи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Винаги (откакто живеем в интернет) съм имала усещане за безпокойство, дали това, което четем е пълната истина. Но толкова е удобно, а и ни е навик от едни други времена, да бръкнем, да намерим нужната ни информация и без да се замислим (най- често) да си свършим работата, за която ни е необходима. А и ширещото се напоследък усещане, че ни продават продукти, в които се влагат по-ефтини и вредни суровини, в името на огромни печалби май ни кара да търсим алтернативи. За захарта в нашия е сигурно вече, че е вредна. Въпросът е има ли още вредни ефекти стевията, кои са всички полезни, да се направи една преценка и да реши човек да я ползва или не. Ама това са задачки за научна работа, за биохимична лаборатория, тестове, изследвания, публикации....и пак ще се чудим да им вярваме или не. Защото сигурно е, че морал вече няма. Веднъж като се изгуби доверие.... дори и да се появи нещо читаво - как да го разпознаеш. Не знам какъв живот очаква нашите деца, условията ще са като в джунгла, но на друго ниво.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имайте предвид, че конкретната информация е от доста преди времето на интернета.

contraceptives.thumb.jpg.0fd419198187decc577ae7401e234abd.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@qn4eto , разбирам почти всичко от Вашия коментар от 19-ти ноември и мога да потвърдя повечето от Вашите наблюдения, но съм длъжен да кажа, че не съм съгласен  с едно от Вашите заключения:

На 19.11.2022 г. at 8:46, qn4eto написа:

Защото сигурно е, че морал вече няма.

Или по-точно казано, може да няма морал у някои участници в даден пазар или обществена дискусия, като търговци, политици и граждани, но други участници са напълно честни  и те също могат да влияят на пазара или на общественото мнение. Ето някои мои аргументи в прозволен ред, със или без зависимости помежду си:

(1.) Както и други ентусиасти, тук в bezmotika, Славянски споделя някаква информация на която е попаднал или е плод на собствения му опит, работа и съждения. В случая той ни предупреждава за евентуалните последствия от приемането на Стевия с храната и например е обобщил много добре как евентуално може да се тълкува неговото предупреждение, в коментара си в който той казва:  "Не говоря да разчиташ на контрацептив, а да не се чудиш, ако нещо не става забременяването." За мен, например, това е една проява на морал. Дори, хипотетично, ако Славянски продаваше разсад или продукти от Стевия и е публикувал обобщението (тезата) си и линкове към обосновката си, примерно, публикация в източник с добра репутация или проследимо научно изследване, то това е съсвсем морално и етично отношение към клиентите.

(2.) За съжаление, много търговци не дават пълна и изчерпателна информация на клиентите си, но за това може да има много различни причини и някои от тях не са свързани с липсата на морал, ами примерно недостатъчни комуникационни умения, или допускането, че някое твърдение е добре известен факт, или други подобни. Например, само допреди 20-на години търговците в Европа, не са били задължени изобщо да включват  предупреждение на опаковката, че даден хранителен продукт включва ядки, които са алерген засягащ само част от хората. Дори фразата "contains nuts", мисля, че стана основа за поне една книга и множество остроумни(чещи) статии.

(3.) Качеството на информационните първоизточници и логическите вериги на разсъжденията (на анализ и синтез) може да варира много, дори понякога от един и същ автор. Например, в копието на страница от някаква печатна публикация, която Славянски е дал в последния си (засега) коментар в тази тема, се съдържат множество тези, като за някои от тях е посочен първоизточник. Например, най-отдолу на страницата в три бележки под черта са посочени за източници три други публикации. Обаче, точно за тезата, че Стевията се била позвала като контрацептив в някоя си народна (folk) медицина, както и кой е правил изследването с тези плъхове, няма и помен от пъвоизточник (дори ако е собствена разработка, авторите трябва изрично да обявят това). Друг пример, Ross Walter, към чийто сайт имаше линк в друг коментар, за мен е съвършено незвестен автор, с неизвестна репутация, а същo така той не се е позовал на ниакви първоизточници в конкретната си статия, която беше посочена в линка.

(4.) Възможностите на участниците в дадена дискусия да се аргументират с пълна логическа верига от съждения, с проследими първоизточници, също варират значително. Например, аз съм голям късметлия, че съм имал много и добри учители, че съм комуникирал пряко с много приятели и колеги, които са или от регулирана индустрия или от академичните среди, от огромна статистическа извадка приятели и колеги, националности, възраст и професии. Въпреки това, понякога, дори по технически доказуеми тези, като например технически постижения базирани на физичните закони, много трудно убеждавам баща ми в правотата си, ако имаме спор помежду ни. Често, за баща ми, въпреки значително по-малкия му общ кръгозор, образование и общ опит от моите, му изглежда на пръв поглед, че той е прав а аз греша. Предполагам, че това е заради по-дългия му жизнен път и по-големия му опит в неговата тясно специализирана област. Съответно за правилна дискусия на мен ми трябва много време, често измервано в часове, за да изложа всичките си аргументи. И често не можем да "затворим" даден спор заради липса на време.

(5.) Предметната област има много голямо значение за детерминизма на дискусията. Например, шмекерии и мошеничества от типа на "вечен двигател", "запалване на водата" и други, са нпълно определими като лъжи. В такива случаи, физичните закони, са достатъчно ясни и категорични. Мое морално задължение е да оборвам (поне една итерация) шмекерите и мошениците пред моите роднини и приятели, или други спорещи, ако се наложи. Но за съжаление, има много други области от живота, където дискусиите не са напълно определими (няма детерминизъм).

(6.) Има още един феномен, който аз лично наричам "(information) worlds apart" където информацията е налична, евентуално е достоверна и проверяема, но участниците в дадена дискусия, или тези които вземат решенията, не могат да стигнат до конкретната информация заради огромното количество информация изобщо. Негативни ефекти от този феномен се проявяват дори в области като софтуерната индустрия, която иначе е пълна с умни и истински многознайковци (без ирония или сарказъм).

(7.) Обаче на изброените проблеми, могат да противодействат: (7.1) естествената човешка способност и потребност да търсим и намираме приятели, както и (7.2) способността ни да задаваме въпрси. Например, със самото си активно участие тук, в Безмотика, със задаването на въпроси, четенето, споделянето на мнения и т.н., всеки от нас се усъвършенства в някаква степен, разширява  кръгозора си и понякога дори намира по-добри решения на някои проблеми отколкото ако не беше участвал в дискусиите тук. Аз лично потвърждавам качествено (не-количествено) голямата полза от bezmotika за себе си! (Готов съм да давам примери за ползата при поискване.) Предполагам и Вие ще усетите тази положителна тенденция за себе си, ако все още не сте я забелязала.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване