Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Как да не си правим кокоши трактор

Recommended Posts

Боби Димитров

Еее, бай Станко, ще извиняваш, ама да ти имам проблемите :D 

 

Конструкцията от боядисани тръби ли е? Не е ли много ниска в краищата? Има ли причина да си избрал форма на сектор от цилиндър, вместо от паралелепипед?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Здравей Боби. Наистина този проблем ме спря следващата година да гледам кокошки.Конструкцията е от квадратен профил 20х20,а формата е такава,защото най лесно се прави,само се огъва до дадената форма.За кокошките ниски и високи места няма.Между другото тази цялата инсталация на две седмици се местеше между дръвчетата и така косях трева и наторявах едновременно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivilin Ivanov

Привет. Ако оставим "проблема" със събирането на яйцата, има ли други подобрения, които бихте направили? Няма ли опасност от прокопаване/провиране отдолу на "врага" ;) - белки, лисици...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ако се остави 30-на см от мрежата да излиза навън, би трябвало да ги спира от прокопаване, защото ако тръгнат да копаят, ще е до оградата, където ще лежи мрежата, а не на половин метър от нея. Поне така си мисля. :)

Ако тракторът си има конкретни места и всяка година се мести само на тях, както ще е в моя случай, съм замислил и друг вариант. Продават акация за огрев. Има колове с дебелина до 10 см диаметър. Купувам си от тях, нарязвам ги на по 30-40 см и през 10 см ги забивам напълно в земята по периферията на трактора. Ще се получи, като решетка в земята. А ще трае много години, защото акацията бавно гние.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivilin Ivanov

Ако се остави 30-на см от мрежата да излиза навън, би трябвало да ги спира от прокопаване, защото ако тръгнат да копаят, ще е до оградата, където ще лежи мрежата, а не на половин метър от нея. Поне така си мисля. :)

Ами аз бих пуснал и половин метър, ама ще работи ли? Няма да съм постоянно там, а съседите си патят всяка година от белки и лисици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Трябва да са с доста акъл, та да тръгнат да прокопават от такова разстояние :)
Все пак, аз в началото ще пусна само декоративните си кокошки, които скачат на най-високите кацалки, направо си летят. Там няма какво да ги хване. Ще видя за седмица ще има ли някакви опити за покушение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Новият трактор, от арматурно желязо Ф6.
Този път трябва да издържи. 20-на кг е. По средата му се набирам без да поддава. Истината е в диагоналите. :)

IMG_3137.JPG IMG_3138.JPG IMG_3139.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ето и надявам се завършения вид на кокошия ми трактор, версия 3.0:

кокоши-трактор.JPG
Квадратурата е 12 кв.м. Мисля до поставя до 12 кокошки вътре.

 

Експериментално сложих декоративните си кокошки вътре, че се катерят на кацалките чак до билото и там са в по-голяма безопасност от евентуални врагове. Днес пуснах и една от големите, за да видя как ще използва кацалките и до каква височина ще успее да се качи, за да модифицирам, ако е нужно:

кацалкли-на-кокоши-трактор.JPG

 

За покривало използвах винил. А под него, в горната част, сложих брезентов плат, защото очаквам винилът да се загрява лятото, и не искам да придава топлината си надолу.

А това е пологът, който ще използвам. Стар ненужен кош от косачка за трева. Отваряш, за дръжката и вън - прибираш яйцата и вътре. А дано... :)

полог-за-кокошки.JPG

 

п.с. трябва да почнах да снимам отново с фотоапарата, че на кофти светлина, с тел нещо са кофти снимките.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Menta321
На 10.03.2015 г. at 20:18, Stanko Kaishev написа:

post-26-0-38774900-1426011447_thumb.jpgpost-26-0-43645300-1426011469_thumb.jpgpost-26-0-21141700-1426011493_thumb.jpgpost-26-0-97331600-1426011483_thumb.jpg

Да споделя и моя опит от 2011 год.Съоръжението сработи,действа от април до ноември.Аз в Бургас кокошките във с.Факия на 50 км.,среща в събота и неделя.Проблеми с кучета,белки,лисици и т.н. нямах.Проблема за следващата година се указа,че няма кой да събира яйцата през седмицата и да ги съхранява в хладилник.

Здравейте! Виждам, че темата е стара, но се надявам като натрупали опит да имате отговор на въпросите ми.

Искам да отглеждаме кокошки на селската къща. Около 4-5 броя. Ходим там уикенда, но често има човек и през седмицата за по няколко дена.
Иска ми се да мога да местя конструкцията из лехите, за да кълват трева и да наторяват. Обаче ако е прикрепена към къщичка, не става ли много тежко за местене?

Обмислям да направим само кокоши трактор като тази полуцилиндрична конструкция без къщичка към нея и вечер да ги местим в къщичка. Но подозирам, че това е много работа и не е удачно.

Според вас от какви материали може да се направи по-лека конструкция за къщичка? Изобщо всякакви съвети ще са ми от полза. Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Готовите оранжерии в homemax са с лека конструкция и нужния простор за отглеждане на кокошки. Вместо с найлон, облича се с рабицова мрежа. В единия край се засенчва с винил и се правят кацалки. От другия може да се влиза през вратата. На кокошките не им трябва къщичка, а завет. От двама човека ще може да се мести насам натам.

Тези ниските, където си удрят главите в тавана, за мен са крайно неподходящи, от гледна точка на самите кокошки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Menta321

За готова оранжерия изобщо не се бях сетила. Ще ги разгледам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване