Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Живи прегради

Recommended Posts

Georgi
преди 1 час, Venetka написа:

И аз си мислех, че пиракантата може да служи за преграда и засадих на село една, ама пустите кози на съседа вече два пъти я опасват яко и я има, я няма 70 см във височина за 2 години. Сега гледам, че е малко по-добре. Явно скоро не са я набелязвали за хрупане. 

Та го имайте предвид, ако имате наоколо такива досадници като кози.

Когато са малки и бодлите са меки и нежни е твърде вероятно да не им пречи, но добре пораснал храст си е сериозно предизвикателство.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Въпроса е в това, че не могат веднага да станат големи.. А дотогава трябва да се пазят, което не ми се получава на село, тъй като не съм постоянно там.

Иначе имаме 3  огромни пираканти в Пловдив, две от които за съжаление ще махаме тия дни. Всичко стана с гигантски размери и нещата станаха  тип джунгла и няма оправия.

Някой ако иска резници да свирка. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина
преди 1 час, Georgi написа:

 

Долните листа махате ли ги? 

Махат се, да. Няма смисъл да закопаваш листа в пясъка, ще изгният и ще разболеят целия резник. Забравих да напиша за вкоренителя. Всички резници докъдето влизат в пясъка бяха оваляни във вкоренител (бурканче с прах от земеделския магазин).

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Чакам да ми донесат вкоренител другата седмица и ще набуча едно сандъче и дано се случат нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 21.10.2022 г. at 13:10, Georgi написа:

 

Долните листа махате ли ги? 

Да, махам долните листа, оставям 2-3 на върха и просто забождам в рохкава пръст с повече пясък. Нищо особено.
Идеята с козите е екстра, но с тези дълги и остри шипове, дали ще?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Набучих 30-40 резника, половината да се хванат пак ще съм доволен. Водна мъгла от време на време дали ще е нужна? Мисля с един пулверизатор да им пръскам листата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При мен по това време обикновено е доста влажно (изключвам тази година), та не мога да кажа от опит, но за пираканта, едва ли е необходимо. Те са устойчиви растения. В детска възраст "пият" повечко вода, но като се закрепят, нямат проблем със засушаванията. С оранжевите плодчета е най-здрава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 21.10.2022 г. at 13:25, Venetka написа:

 

Някой ако иска резници да свирка. 

Их, тоз въпрос съм го проспала...късно ли е да свиркам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Миленка®Не е късно. Миналия уикенд не стигнахме до растенията пред къщата за есенно почистване и съответно пиракантите са си все така огромни.

Нашите са три- купувани са за жълта, оранжева и червена, ама.... ясно изразена разлика не виждам в цветовете. Плодчетата са оранжавеещи и на трите растения.

Давай адрес и пращам в понеделник. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Забравих... има ли някаква особеност при вземането на резници от пираканта. Досега не съм вземала, пращала и така нататък та е добре да зная от къде да режа резниците. Като розите ли? Дебелички колкото молив или..?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 38 минути, Venetka написа:

Забравих... има ли някаква особеност при вземането на резници от пираканта. Досега не съм вземала, пращала и така нататък та е добре да зная от къде да режа резниците. Като розите ли? Дебелички колкото молив или..?

Абе както да ги отрежеш, все ще се хванат :D Лятото всички казваха, че няма начин резниците на @Гого да се вкоренят в тойзи сезон, ама факт, вкорениха се (вярно, не всичките, ама вече част от тях имат по половин метър клонки) Използвам случая да кажа Благодаря @Гого!

Така че и пиракантите ще се вкоренят, независимо как ги резнеш ;) А за цветовете предпочитам червени, ама каквото има все пак

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще ти резна и от трите... пък дано ти да можеш да ги различиш повечко. На мен са ми почти еднакви. Давай адрес и готово.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако някой в София се нуждае от трите ясно различими цвята, жълто, оранжево и червено, на удобно, където никой не мрънка ако си резнеш :D то БЦ Сердика на ул. Гюешево е вашето място!

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Моят опит с резниците от началото на Ноември завърши безславно. Всичките бавно и методично изсъхнаха. Началото на Декември направих втори опит, но този път под прозрачен капак и всекидневно оросяване. Засега опита е успешен, на всичките започнаха да покарват леторасчета, на някои са вече 3 см. Предполагам, че е рано за коренчета, но имам надежда.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Положението с пиракантите е такова. Моля за мнение докога да ги държа с тубата върху тях, вече са по 3-4 сантиметра, един месец откакто ги боцнах в саксията.

IMG_20221230_084604.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване