Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Живи прегради

Recommended Posts

Абарис

Някой има ли опит с живи огради, прегради, плетове...? Предполагам най-подходящите растения с разни храсти и дръвчет? А може и ядливи огради?

 

Предполагам идеалното растение за това е бързо растящо, бодливо, здраво и да може да расте поне на метър и половина височина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имам силен интерес по темата, от години се заглеждам по стари решения. Мога да ти предложа микс от джанка, дрян и лешник: http://www.pomonafruits.co.uk/hedging-plants/edible-hedging-mix-18-plants
 

Както и нещо по-диво: http://www.wigglywigglers.co.uk/edible-hedge-pack.html

 

Това имах предвид в другата ти тема, като писах "На твое място бих започнал да садя многогодишни от всякакъв характер."

 

Например, ако заложиш микс от 150 дръвчета (през 2 м = 300 м = обиколката на примерен 5 дка парцел), дори много от тях да са диви, или семеначата ябълки и круши, или дори да си купиш насипни овощни подложки на гол корен, в бъдеще можеш да ги облагородиш. Лешника ако го гледаш като храст, като за жив плет, имаш нескончаем запас колци. Джанките и дрянът стават страшни гъсталаци като за плет, ако се режат подобаващо, а и ще дават плод. Разгледай и другите растения във втория списък, като трънката например! И акации, много акации, бих казал всяко трето.

 

Може много да се каже, но вероятно най-добре е на място да се види за начало какво расте в момента диво там и как може да се ползва. Например, ако има някоя дива джанка, те се вкореняват лесно от резници. Вземаш си едно шишенце вкоренител, режеш двугодишни клонки и бодеш през метър, после ако се вкорени всяко, прореждаш. http://fruitandnuteducation.ucdavis.edu/fruitnutproduction/Stone_Fruit_Propagation/sfcuttings/

 

Или ако захванеш някоя акация, те тръгват много лесно от семе, така че за няколко години имаш потенциала за стотици. Дори можеш да си събереш семе сега на пролет от някой парк под акации, хем ще е презимувало и готово за покълне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Чичо Кондьо от село Бяла ми даде еда торба лешници като му оправих интернета :д Може да пробвамда ги засея всичките, сега след посления взлом мисля да стигна до решение по тази тема. Или поне до практична проба за решение.

Намеих един сайт за храсти и по конкретно май си харесах това Юлиев кисел трън Берберис Юлиане. Предлагат и други храсти които ми се струват дсота красиви но, им дават височина до 150см. От тях може да си взема за естетика (Берберис Златен Пръстен).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Препоръчвам сем. Eleagnaceae и конкретно ако искаш яки шипове -  angustifolia. Няма по-бързо растящо, издръжливо на всичко и непретенциозно към почвата от него, само иска слънце, яко слънце. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Искам шипове и зъби и нокти ако има... ще ги видя, благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

... Citrus trifoliata / див лимон / и с по- малки шипове, но пък много полезен плод Chaenomeles Maulei 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Абарис и на мен японската дюля ми е фаворит, но се сетих за нещо българско, което хич не е за подценяване.. да не говорим, че го има разпространено навсякъде по кърища и корийки.. при дядо на лозето в Черноконево (Димитровград) беше направило плътна стена, в която направо кърфица може да забиеш.. плодовете също са много полезни макар и доста подценявани.. говоря за Трънка (Blackthorn) - Prunus spinosa... издържа на жега, на студ, на суша.. абе куча марка ;) а и тръните са си стабилни..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

В нета намирам само едно място да продават фиданки за 7лв броя :confused: Лесно ли се размножава това, колко високо става?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Трънката съм ти я препоръчал по-горе, можеш да я размножиш с резници. Прочее си струва да се комбинира с глог, има подобен хабитус. Проблемът е, че и двете растат доста бавно. Е, и за двете ще ти трябва хормон, за по-сигурно вкореняване. Но си струва да опиташ и можеш да заложиш стотици резници още тая пролет, според мен пробвай, ако имаш контейнери. На есен ще ги сложиш в земята, вкоренените.

И двете могат да станат високи, но не са дървета. При теб целта ще е да ги режеш много, за да се сгъстяват до ниво храст.

Също и за лешниците - слагай всичко в почвата и следи какво става. Винаги можеш после да местиш, да вземеш резници, да оформиш. Въпросът е максимално бързо да получиш резултат с минимално пари :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

От къде да намеря трънка и глог? И какви са тия хормони дето ще ми трябват?

Сега намерих това 30 бодливи храсти на английски.

Вчера като взимах клонки от земята да ги дробим си набодох пръстите на някакво много ниско звездоподобно растение с разгъранти листа почти на нивото на земята и много остри малки бодли по целите листа. Това и гъста коприва би могло да се ползва за пълзящи натрапнци под мрежата. Има ли нещо подобно на копривата но, по болезнено и агресивно при контакт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пич, трънки и глогинки по къра колкото щеш, но за ограда от резници от такива ще почакаш 20 години. От издънки - 15. Ако обаче сложиш нещо азотфикаиращо (примерно 3 етажа - 1 олеастър/ сибирски грах; 2 акация/гледичия; 3 пауловния) първият етаж ще ти е напълно готов на 5тата година, другите 2 -  на 7мата, зависи колко кастриш и каква височина ти трябва. 

Иначе салициловата киселина е естествен вкоренител, ако нямате върбови клонки, ползвайте аспирин ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Еми кво да сложа дето ще го чакам само 2-3-4 години? Аз не целя да разчитам еинствено на храстите за ограда, има си телена ограда, храстите ми трябват някой да не реши, че може да минава през телената ограда

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нищо няма да стане за 2-3 години. Предложеното от Георги е относително бързо растящо, макар че цифрите му са оптимистични - аз бих казал 7-10 и то при добри условия. Имам двугодишен сибирски грах от семенце, който е висок точно 1 педя. Полониите без вода не растат, имам пример за такава, 5 годишна, дебела като кебапче едва и под 3 метра.

Според мен силата е да се пробват много неща заедно. Едно ще стане, друго не. После можеш да модифицираш. Гого беше дал линк към акации по 30 ст/бр, вземи 100 броя и ги нареди покрай оградата. Набучи трънки и глогинки. Вкарай лешника в земята. Ако намериш някъде самородна горичка с олеастри, като тая дето Георги я каза до Перник, вземи от там.

Разбира се, не може да се действа изцяло хаотично, но ако мога да цитирам/парафразирам Бен Фалк: Ако имаше начин да се върна назад и да си дам съвет, щеше да е - сади възможно най-много дървета! (това е в контекста, че докато се е чудил дали, кое, къде, как и защо, е изтървал няколко години, а животът е кратък)

На въпросът "От къде да намеря трънка и глог" - разходи се! Не зная как е при вас, но тук в западна България, където и да мръднеш ги има навсякъде по полето. Най-близко до теб съм виждал по полетата около Чирпан, снимахме едни лавандули там,но съм сигурен, че ги има повсеместно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ясно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз насадих (и продължавам) Пираканта - вечнозелено, лъскаво, цъфти за кратко и после цяла есен и зима е украсено с червени или оранжеви малки зрънца. Пише, че стават 4 м. широки и около 3 високи.
Преди време (на няколко места в чужбина) гледах такъв плет с плодчета, които са храна за птици и ми хареса как изглежда.
Прочетох тогава, че е екстремно бодливо, непретенциозно и бързо растящо - така е, имам го от 3 години. Режа здраво на пролет (за да се сгъсти долу), бода резници в съдчета с пръст, без глезотии и продължавам плета на следващата година. Всички ми се хващат за сега 100%. Зимуват на остъклена тераса за по-сигурно - оцеляха всички. Не съм пробвала да ги садя на есен.
Предполагам, че растението е недолюбвано именно заради шиповете. С каквито и ръкавици да съм, ръцете ми се разраняват докато се занимавам с него.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 21.03.2017 г. at 21:31, Антоанета написа:

... Режа здраво на пролет (за да се сгъсти долу), бода резници в съдчета с пръст, без глезотии и продължавам плета на следващата година. Всички ми се хващат за сега 100%. Зимуват на остъклена тераса за по-сигурно - оцеляха всички. Не съм пробвала да ги садя на есен...

Темата е доста стара, но би ли споделила по-подробно за размножаването чрез резници. И аз направих жив плет с пираканта преди две години, към 60 метра, напролет ще трябва резитба. Мисля да размножа и да сгъстя на места, където е по-рехаво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Аз слагах резници червена пираканта в мокър пясък. Сложих ги в края на ноември 2021, в началото на април 2022 ги преместих в селската градина в земята с добри корени вече и сега са готови да се местят на мястото , за което са поръчани. Бяха малко тънки, но само един загина, другите са високи по две педи вече. Бяха по 10 см резниците и цяла зима в стаята в сандъче за цветя с полиетилен отгоре и с редовно проветряване. Някъде към края на февруари махнах покритието, защото започнаха да растат на височина.

 

IMG_20220409_135110.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И аз си мислех, че пиракантата може да служи за преграда и засадих на село една, ама пустите кози на съседа вече два пъти я опасват яко и я има, я няма 70 см във височина за 2 години. Сега гледам, че е малко по-добре. Явно скоро не са я набелязвали за хрупане. 

Та го имайте предвид, ако имате наоколо такива досадници като кози.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих предпочел кози да ми я подрязват вместо да се налага машина да играе :) На дядо и баба на дувара, техните "обички" с ударение на О, демек диво годжи, козите го държаха в идеално състояние! С копита на дувара и го подравнят където прелива над дувара към улицата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

 

преди 16 часа, Евелина написа:

... Бяха по 10 см резниците и цяла зима в стаята в сандъче за цветя с полиетилен отгоре и с редовно проветряване...

Долните листа махате ли ги? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване