Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лили*

Абсолютно начинаещи

Recommended Posts

Лили*

Днес ходих до село да видя дали парника не е отвят от вятъра и дъжда, нали вътре са ми бебетата марулки :ДД

Съседите - роднини разваляха втората допълнителна постройка в двора и ми казаха, че намерили вътре десетина свалени кожи от змии, според тях са от смок. Питах къде е змията, те казаха че не знаят. Ама там си имало, не е като да няма. Те не хапели, само удряли с опашка и боляло, все едно са те "халосали с арматурно железо". После ти ставало синьо за няколко дни. А ако те ухапе, ти слагат инжекция за тетанус.

Ама аз не искам смокове в градината. Не искам да знам как боли след удар от арматурно желязо. А ако ме ухапе, преждевременно ще се представя пред Св.Петър.

Роднините ми предложиха да си взема котки, няколко , женски. Почти се бях съгласила да ми дадат две, мислех си, че котките ще ловят мишките и смоковете няма да идват. Да, ама не, котките трябвало да ловели смоковете.

Не искам котки, искам таралежче. Ако му купя/направя къща и го храня дали ще стои в двора?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ако намериш таралеж кажи къде, как и колко струва. Защо не засееш също моркови, репички и лук?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Таралежчето трябва само да си дойде при теб. Оставяй вечер някакво месце. Те го обичат, надушват и пристигат, ако ги има наоколо. Но трябва да има как да влизат и излизат от двора. 
Смок може да те ухапе, ако няма къде да избяга и се опиташ да го хванеш или го хванеш с ръка. Не ме е хапал, защото съм ги изнасял за опашката, но едва ли е нещо страшно.

Пепелянка може да те ухапе, ако я настъпиш. Та даже ухапването може да е пасивно, без да пуска отрова, защото не си я харчи за глупости.

Усойницата обаче е идиот и си напада ей така за спорта.

 

Има едни екстрактори за отрова. Приличат на спринцовка. Слага се върху мястото и от вакуума се изтегля отровата. Помагало и за насекоми. Та след едно такова навременно действие, не е страшно и отровна змия да те ухапе. Но не са много евтини тези екстрактори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Какво месце да оставям? Пилешко, свинско, сурово,  кюфте ? Храна за котка или куче става ли?

Да му правя ли къщичка ?

 

 В момента има от къде да влиза, ако трябва когато оплавим оградата, ще му оставя дупка като за котка.

 

И друго, оставих на купчина тревата от камъните, която махнах преди седмица.Нали да правя мулч от нея.Ама " смоко обича да се вовира у е такива купове " и ми посочиха бъдещия ми мулч. Сега се чудя да го махам ли.

 

Те ми казаха, че имало пепелянки " ей там на песоко" .Това е на около 200 м от нас.Но казаха, че са страхливи и се крият, и не нападат. За усойници нищо не казаха.

 

Не искам да стигам до екстрактори за отрова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тая купчина според мен за компост, да гние там и да обогатяваш почвата с нея. За мулч, нещо дето няма в себе си семена. Там слама няма ли откъде да се вземе? Може и със сеното да мулчираш, но все пак, ще поникне някой екстра плевел и от него. По-добре с мулч от сено, отколкото без мулч. Поставяй го поне до такава дебелина, че да не се вижда почвата под него. Слънцето да не огрява семената в почвата, откъдето да покълват и да се развиват. Някои така или иначе ще пробият, но ще са по-малко и много лесно ще се махат.

За месото, според мен няма значение какво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ако оставяте пържени картофи може да дойда аз :Д

Всъщност Саня, ти за пермакултурните методи знаеш ли нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Ще има пържени картофи, но трябва да дойдеш с мотика ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Здравей Саня,
хубави неща са писали съфорумците за мулчирането. Другото важно за нас е разнообразието и да попрепишем от природата модели - съжителства, местообитания и т.н.  Не разбрах колко е земята ви, но може и да съм пропуснала...
Както Боби е написал по-нагоре, и ние като начало наблегнахме на многогодишни - дървета, храсти, билки. Също "лечение" на мястото - косене, мулчиране, укрепване... За зеленчуци още не съм добила кураж (не че имам време де), рано ми е. Гледаме и четем, четем и гледаме, чертаем, правим планове, променяме ги...
Из форума има много интересни неща, също линкове и препратки към полезно инфо, и в него още препратки към полезно инфо - колкото повече чета, мислих че съвсем се обърквам, но "на терен" нещата си идва по местата. 

Колкото до змиите, тях ги е страх повече от нас. Хубави хайванчета са, полезни и застрашени, но пък ние сме много предубедени. На нашето място живеят пепелянки и всякакви смоци, но имам усещането, че с времето се научихме да се предупреждаваме и да се избягваме. Хубаво е да не си им фронтално, да не се чувстват застрашени и винаги им оставям изход. Спирам и те си заминават по техни си дела. Може и да звуча безстрашно - изобщо не е така, но съм в дома им и се уча да живея с тях. Правилно, пепелянката не е агресивна и бяга. Не сме й интересни.
Да, котките ловят змии с изключение на мишкар (имаме си черни мишкари).
Таралежите са хубаво нещо, при нас съжителстват мишки, змии, таралежи, порови разни (че и невестулка) и каквото още ти дойде на ум (едно сърненце ни навести последния път) - казват обаче, че таралежите са магнит за кърлежи. Не знам колко е вярно.
 

ооо не пиша, не пиша, че като седна... :blush:
 

пп Успех с марулките и всичко!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

След новината за смоците, остана само един ентусиаст-аз 

Ще ви послушам, започвам с храстчетата. До тук съм поръчала 4 броя за края на март. Вчера си купих

 

IMG_20170313_105853.jpg

IMG_20170313_104540.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

По два броя. До тук общо 8. 

Дворът не е голям около 350 кв м. Има къща, и циментови алеи все още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Сега край храстчетата едни билчици и подправчици от юг средиземноморски. 
На сенчица и по-влажно може и здравец - той задушава плевели и разстила уханение. Край прозорците на къщата от юг малко лавандулка (вечно зелена и ароматна). Сигурна съм, че ще си откриеш точно твоите растения. Аз сложих също арония, цариградско грозде, къпини без бодли и др. иии мулчиране. 
Боровинките за сега само зеленеят, но нашите са на неправилно място и без грам внимание. Щеше да е добре, ако бях разгледала гилдиите по-овреме, та сега да не ми се налага да местя разни неща. (Боби, не се смей за боровинките!) :blush:

Нека да ти се получават нещата Саня!  :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Благодаря, Антоанета,

Идеята за здравеца и лавандулата много ми хареса, ще се възползвам от нея :)

Утре ще мина през Флората в НДК, надявам се да има нещо интересно там.

Мисля да взема още 2 бр може би цариградско грозде и спирам, че някой трябва и дупки копае :Д

Малини си имам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Цариградско грозде (немско, френско) не на всеки се харесва. На мен вкусът много ми допада, но повечето хора май не го обичат. Ако има как да опиташ преди да боднеш... 


По-късно ще откриеш още позитиви на лавандулката.
Препоръчвам да не се дават много пари за растения, защото аз докато се ориентирам кое как и много си заминаха. 
Особено за малко място бих начертала някакъв план предварително в самото начало и като сме прочели за избраните растения (височина и ширина като възрастни, условия, изисквания и гилдии), да си го представим как ще изглежда на нашето местенце - освен полезно и с по-малко труд, да ни е и хубавичко.
Още съм на старта (май ще съм там дълго:mrgreen:) а вече местя част от насажденията.

Дано не пиша като за малко дете, но като знам аз - градското чедо как бях...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Хехе и аз съм градско чедо :)

И аз дълго време ще стоя на старта, но поне имам желание ... докато нещо си случва, всичко е наред. Защото ако не се прихващат или ми умират растенията бързо ще се обезсърча и откажа.  Сигурно и аз ще ги местя. Купувам  по две от вид, за да не стане пренаселено. Ако ми  се видят малко, ще садя още. Сега след като няма други желаещи, цялото място си е на мое разположение 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vencislava.hristova

Здравейте, градинарчета! Казвам се Венцислава, на 30 г. и съм напъъълно начинаеща в сферата - мога да се похваля само с няколко домашни растения, които все още СА ЖИВИ (постижение си е!), също така съм подрязвала липата пред вкъщи и съм помагала с прекопаването, вързването и подрязването на лозето ни в покрайнините на Варна :joy:  Влече ме всичко свързано със земята под краката ни и природата около нас. С удоволствие бих следила какво обсъждат градинарите с опит във форума!

Хубаво лято от мен!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошла - тук се радваме на всички участници и помним, че и ние сме били напълно начинаещи!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Някои от нас си остават напълно начинаещи години наред :joy:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Еха вече сме две :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 30.06.2017 г. at 17:43, Боби Димитров написа:

и помним, че и ние сме били напълно начинаещи!

ааа не съм съгласен! някои си се раждат научени :mrgreen:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vencislava.hristova
На 1.07.2017 г. at 19:27, Georgi Beorgi написа:

ааа не съм съгласен! някои си се раждат научени :mrgreen:

Ааа да, дървени философи бол, даже в България май си е нещо като национална черта :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване