Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Нуша Калчева

Високите лехи на Нуша

Recommended Posts

Нуша Калчева

Имате ли на идея с какво е "подплатено" дървото от вътре /в черно/ ?

post-157-0-52316600-1487544536_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Хидроизолационна мембрана, но като гледам не е безконечна, а е с припокриване на парчета, между които може да мине водата, ако не са залепени с нещо.

 

Ще правиш повдигнати лехи ли? :)

 

п.с.: чакаме плановете за собственото дворче.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Да, около двайсетина. Още съм в чуденка за материала. Дървото /чама/ става бързо с пистолет за пирони, но гние. По-добрия вариант е дъб или акция, но парите няма да ми стигнат. С тухли става бавно и пак са едни цифри... 

По отношение на плановете ... надявам се на малко помощ от опитните градинари тук във форума :)

 

п.с. размера на лехата е с ширина 1.2 м и дължина 4 м - външен габарит               

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Гние, но не чак толкова бързо. :)

Аз имах за подпиране една част от дига, в която засадих храстовидна ружа. Използвах чамови кофражни дъски. Имах на разположение използвано автомобилно масло. Практика е да се импрегнира с него в България за разни непритенциозни дървени огради. Попива в дървото, изсъхва, няма мирис, нищо. Разбира се, ти можеш да ползваш друг импрегнант, особено ако ги обгориш с горелка и ги изтъркаш с телена четка да падне обгореното. В момента са ми вече пета година и не са мръднали. А над тях се стича вода от черния път и капковото на ружите. Та и без да ги импрегнираш, пак ще те изкарат поне 5 години. На вилата с обикновени палетни чамови дъски по 1,5-2 см съм направил стъпала за слизане, изпълнени с пръст. Също вече четвърта година са ок. 

Та може да са по-малко трайни, но за сметка на това са евтини. Кубикът е 250 лв. От акация е супер, но в България трудно можеш да намериш конструктивен материал от нея. Основно я режат за колове и дърва за горене,
Това черното, което се вижда, това са ми дъските.

IMG_1425.JPG IMG_1426.JPG

 

п.с.: ако са подпряни отдолу с някакви камъчета, да не са опряни плътно в земята, водата ще ги подминава. Така са моите. Все пак водата слиза наддолу и оттам се оттича или попива още надолу.

 

п.п.: кофражните дъски са точно с 4 метра дължина, та ще ти паснат на лехите.:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Благодаря за споделения опит! В начален вариант си мислих за цели дъски/ по скоро талпи -4.5 см широки/ и 4 м дълги, като дървото преди това е минато в сушилня. Днес намерих обява за втора ръка ритловици, но с корите на 4 м. Цената е на бройка - 2.50лв  Не знам дали това е добър вариант, какво мислиш?

Забравих да спомена, че леглото го предвиждам с височина 60 см  Много материал ще ми трябва.

 

п.с задължително ще има камънчета под "конструкцията" .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Кофражните дъски са средно по 25 см широки. 2.5 см дебели и 4 метра дълги. Кубикът е 250 лв. Като смятам, една такава дъска излиза 2.50 лв.

60 см ми се вижда високо, не знам кои зеленчуци ще правят такива корени. Може би предвиждаш нещо за мулч, нещо отдолу. Но с две дъски по 25 см стават 50 см, което за мен е предостатъчно. Ритловиците са средно по 15 см дебели и не са с еднаква дебелина, ще ти стане малко криво, ако не те бърка и ще ти легне 2 пъти по-скъпо за една и съща височина. Да, по-дебело ще стане, вероятно и по-интересно, като лог лехи (от лог къщите).  Там където има неравности между отделните греди, може да засаждаш някакви цветя да се подават през тях. По-красиво ще стане, по-трудоемко, по-скъпо и малко по-трайно.

 

С дъски една леха ще ти дойде 15 лв. за 50 см височина. С ритловици  25-30 лв за 50-60 см височина. Разликата в парите не е кой знае каква, само двойна. Ако не те плаши по-големият труд и естетически ще ти хареса повече с ритловици, ясен е изборът.

 

А най-евтино ще дойде, ако си вземеш капаци.

 

п.с.:   надявам се си измислила с какво ще запълниш тези високи легла. По два кубика всяко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Капаци не намерих. Утре ще звъня за да видя, как вървят цените на кофражните дъски в Бургас. Не знам защо, но в главата ми е заседнала по- висока цена. Ще пиша отново, като имам инфо. Благодаря ти още веднъж за отделното време по "никое" време!   :)

 

п.с. Дървета, клони, зелено и т.н. ...не искам да викам багер да копае и затова ще ги редя на земята.  

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За нищо. :)

 

Капаци продават основно в дъскорезниците. В Бургас имате голяма в индустриалната зона на излизане посока Лозово/Долно езеро. Можеш да видиш как са цените там. 

Сушеният дървен материал е със 100 лв по-скъп на кубик и не виждам проблем да си изсъхне на място скован. Проблем ще е, ако мислиш да го импрегнираш и е мокър. Сега като се замисля, 20 лехи хич не са малко и ти се иска да са малко по-вечни. Ритловиците задържат в себе си влага и също гният. Дъските пък лесно  се подменят, ако някоя реши да дава фира след 10 години :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Грррр, извинявам се много, че съм те подвел. Да се имам в математика....%%$$@@

Една дъска излиза 6, 25 лв. Значи с ритловици направо си излиза най-изгодно.

Ама колко разсъждения измаах заради тия 2,50 лв на дъска :ДД

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Муахаха, 20 лехи не били малко, аз имам 40 да правя :D И няма нито лесно, нито евтино. Транспорта на капаци излиза по-скъп от капаците, изобщо весела картинка. Ще трупаме за сега на камари и това е. Парите (дето ги няма) се насочват към бъдещата къща, лехите на втори план.

 

Нуша, парцелът не е толкоз широк, колкото е обективът ;) 20 метра е. Там дето се виждат едни кафеви останки от броколи в средата, там са лехите. Около 1 м широки, около 4 м дълги, две успоредни редици, но всичко е на око, та варират доста.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

И на мен ми се искаше поне 20 м лице, но ще трябва да се задоволя с 16/68 м. Парцела е тесен и дълъг, с "къща" по средата.

Двайсете лехи са само началото, с времето ще се увеличават.  Имам питане за тяхната ориентация. Север-юг при мен са по диагонал. Юг отговаря на голямото дървото от твоята снимка. Трябва ли да ги завъртя или да си ги оставя както са при теб? Ако нямам 90 градусов завой, по-лесно ще минавам с количката ?! 

 

п.с.: Лехите ще са два реда x 10 бр. по дължина на парцела

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Един декар си е уважително голям двор, честито :) И при нас ориентацията сме я отсвирили, за да са ми успоредни на парцела и по-важното - по контура.

 

На снимката по-горе убежната точка е изместена с 30-35 градуса посока запад спрямо чистия север. Ще рече, че в момента гледам на северозапад, като цяло ужасно изложение :) От чистия юг имам доста сериозна сянка от ясена и от съседния двор къща, барака, голяма липа, дива вишна и тн.

 

По-добро изложение може да се постигне при нас, ако лехите бяха успоредно на тоя поглед, а не напречно. Демек дългата им страна да гледа на югозапад, а не късата. Обаче имаме денивелация и ако бяхме направили това, губим една друга полза - в момента лехите следват контура терена и се явяват като swales. Отделно, че щяха да са наклонени "надолу" към дърветата в дъното на парцела.

 

Когато на есен ми наводниха градината, между лехите имаше 20 см вода, която бавно се просмука надолу. На 10 метра след края на лехите, в долния край, копах дупка да вадя един саморасъл орех (не успях) и макар да не беше валяло от седмици и отгоре да беше барут сухо, в дълбочина си имаше доста влага, направо джвака. Което ми подсказва, че системата, дори с тоя малък мащаб, работи.

 

пп: Ако не възразяваш, ще отделя тая дискусия в нова тема, защото си е доста таргетирана?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Да, няма проблем, премести я.

Терена при мен е сравнително равен, обработван по класическия метод, но без химия. 

Снимката е от телефон

post-157-0-73514500-1487586780_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Изборът остава твой. При равен терен и липса на утежняващи обстоятелства (естетически или функционални), най-добре е дългата страна на лехите да гледа в посока идеален юг или до 10 градуса отклонение изток-запад.

 

И друго - не зная как сте вие семейно с ръста, но ние сме ниски всички и леха от 1 м ширина ни идва леееееко широка и неудобна, има доста протягане. При това нашите са купчини - лесно е да стъпиш леко на страницата, докато в един сандък (заградена) е по-трудно. 1.20 м вече би била яко неудобна за нашия ръст. Пробвай с една преди да направиш всичките и виж - ако трябва да оплевиш морковите, как става в средата :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Ние сме по-височки /ММ е към 1.90см/. Размер 1.20 е оптималния, ако се спрем на ритловици, може би  полезната площ ще е 1м.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

А как стои въпросът с косенето на тревата от външната страна на високите лехи, която расте до стените им? Аз навсякъде кося с косачката, но къдете имам пордюри и стени, трябва да се минава с ножица, което е някакво наказани... Или просто да се оставят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Да, в началото ще е зор положението.  Ще използвам всичко подръчно. От миналата година имам конопени чували, картон, ще търся слама и така.  Хареса ми идеята за мулча от Първенец. ММ е в Пловдив на обект и на връщане може да вземе с буса.

А в последствие има различни варианти. Всичко е до пари. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

От Пловдив да мъкне кори ми се вижда излишно, като при вас в споменатата дъскорезница трябва да е бъкано с кори, дето да се чудят какво да ги правят. Оттам като съм минавал, има огромни камари с ритловици, от които се генерират огромни количества кори. Ако има как да провериш дали дават безплатно или поне без пари...  :lol:

.., но ако моята градина беше от високи лехи, между тях щях да си оставя зелена трева, която ежеседмично да кося с моторната косачка и окосеното да остава на земята или ако го събирам, да го мятам в лехите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Въпросната дъскорезница е Кроношпан- завод за пдч . http://bg.kronospan-express.com/bg

Предполагам, че използват всичко в производството, но не пречи да проверя за остатъци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Щом е Кроноспан, може и да не стане номерът. На мен ми изглеждаше като промишлен цех за обработка и продажба на дървен материал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване