Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лили*

Оранжерия от геодезически купол

Recommended Posts

Гого

С циркуляр например, може да се реже дърво, пластмаса и меки метали. Разликата е в зъбите на режещия инструмент. Та, да, може да се реже. 

 

Ако не видя нагледно нещта, не разбирам точно идеята и не мога да взема отношение..

 

Да опънеш найлон във всеки триъгълник също не виждам как ще стане. Страните на всеки триъгълник са страни на други триъгълници. След като изполваш трите страни на един триъгълник да опънеш найлона, как ще опънеш на съседните му триъгълници. Може за различни неща да говорим.. Ако се изрязват тънки поликарбонатни плоскости, които да се поставят върху конструкцията със застъпване, така че при стичането на водата да не се влива вътре в оранжерията, ще е добре. Може да се ползват попнитове, ако няма да се разглобява :)

 

Леката конструкция ще е проблем за вятъра, ако не е захваната за земята.  А самата конструкция е стабилна. Това е идеята й най-вече. Устойчива на натоварване, заради структурата си.

Ако искаш по-голяма полезна площ, пак с основа кръг, разгледай скелетите на юртите. С малко по-рехави стени, за да има повече мяссто за светлина, може би пак ще се получи добре.

 

юрта.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Разгледах в книгата частта с проблемните точки.

Имам грешка още в стратегията. Искам всяка част да си влиза на своето място. Като пъзел,Да бъде красиво като на първия линк, който пусна. Разгледах още поне 30 други, но първия ме грабна.

За моята визия Конектора се явявя дупка в стената и аз по инерция го пропускам.

 

Затова реших да режа в две равнини, за да се съберат в една точка и то под определен ъгъл.

 

Ако не е достатъчно здраво по стандартите на баща ми, няма да имам помощ от приятел, а сама не мога да се справя:)

 

Да не пиша повече глупости, първо ще прочета книгата и ще променя първоначалната си нагласа:Д

 

Но ще снимам това което ме провокира, да го обсъдим

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Това с юртите също е много яко :)

Намерих онлайн калкулатор за тях:

http://urta.biz/kalkulyator.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Намерих това като най бюджетен вариант

 

Ама изглежда като за един сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

На мен ми изглежда доста добре (като изключим цвета) и ако се импрегнира качествено ще издържи доста повече от един сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Според мен, е крехко :)

 

Няма крепежни елементи, всичко е лепено. Колко да е здраво ? Гого е специалист, но аз мисля, че не е стабилна.

Найлона е закрепен с телбод за мебели. Той пък как би издържал сняг като тазгодишния :Д

А, като гледам как ги вдигат тези елементи, все едно е хвърчило...самата конструкция ще трябва да бъде допълнително укрепена за да не я събори вятъра .

 

Но пък, ако зимата се разглоби и прибере, и за следващата година се поднови найлона, си заслужава,ми се струва :)

 

Само дето аз не бих се занимавала да я разглобявам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Това е по -добро на външен вид

 

Ама също лепено

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Вариант на юрта от железни винкели и поликарбонат.

Юрта с Т или Г-образни винкели и неоребрено арматурно желязо ф8.
 

От ф8 се правят 3-4 кръга с обиколката, която ти е нужна. 1 горе, един долу, и 1-2 разпределени между тях.

Вертикално се поставят винкелите през разстояние, което позволява да се поставят върху тях поликарбонатните плоскости - някъде между 50 и 70 см. Поликарбонатът се огъва лесно и ще стане перфектно. Ще се поставя вертикално без никакви наклони. За целта ще трябва да се пробиват дупки на винкелите, за да може за тях да се захваща поликарбонатът.
 

След като се реши на каква височина ще е върхът на юртата, който разбира се ще е в центъра на кръга, се изчислява колко дълги ще са винкелите за покрива. След което се заваряват и те, от върха към окръжността. Там ще се изрязва по-трудно поликарбонатът, защото ще е във формата на триъгълници.
 

Т-образни винкели май на много малко места продават, та вероятно ще могат да се намерят само Г-образни. Ще е нужно да са със ширина 4 см, за да може краищата на две парчета полиакрбонат да легнат спокойно върху тях.

 

Размерите на винкелите е възможно да се поръчат готови. Ако не, ще е нужен ъглошлайф. Инверторните електрожени са към 200 лв, а соларната маска към 100. Соларната е удобна, защото си гледаш спокойно през нея, а когато тръгнеш да заваряваш, автоматично се затъмнява. Аз прочетох малко из форумите как се заварява и с малко практика се получи. Но ако има кой да покаже, става най-добре.

 

Що се отнася до вариантът от дърво, както Лозан спомена, ако се импрегнира, ще ти кара много години. Но там работата с изрязването под сума ти ъгли е доста. И ако нещо не си направил както трябва, няма да ти пасне. Накрая ще иде за горене. :) .., иначе не е крехко. Както и по-горе писах, ключовият момент в куполите е конструкцията. Всичко се стича около нея и товарът не пада на конкретно място. Всяка тежест, се разпределя по всички елементи на купола. Затова е толкова здраво. И не съм специалист  :lol:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Та, изгледах всички клипчета как се прави купол. Тази мисия е възможна да си я направиш сам, само при определени условия.

1. Да си имаш собствена работилница

2. Да имаш достатъчно време, за направата на детайлите, а не да са нарязани предварително и да си ги правиш в последствие.

3. Всеки елемент се изрязва и сглобява по шаблон. След като целия елемент е готов, се преминава към следващия

4. Трябва да се знае технологията за изработватането на различните елементи.

5. Не на последно място трябват чертежи и спецификация за вида и броя на елементите.

 

Аз не отговарям на тези изисквания и начинанието ми определено ще бъде провал

 

Клипчетата са 5, незнам как да ги направя на линкове. С таблет съм.

В другия вариант заемат много място, ще ги кача ако не е проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

И аз разгледах набързо, трябва преса и планка с която тръбите да се пресоват с дъга в края иначе е губи доста смисъла от цялата работа. Тоест до колкото разбрах от бързия поглед предимството на тези конструкции е в здравината им. Ако се компрометира здравината на конструкцията тя си губи смисъла а цената ще е почти същата. Пресоването на краищата с дъга е ключов фактор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Нее, аз исках от дърво или пластвасов профил провоъгълен :)

Тръгнах от там, че искам красив парник. Гого ми го показа и май съжали :Д

Когато искам нещо не спирам, докато не се убедя, че няма да стане :Д Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Саня, в тия 5 точки резюмира това, което исках да кажа по-философски оня ден. Айде, за номер 5 калкулатора го дава, но пак иска да го разгадаеш доста внимателно. За останалите точки Гого е ербап, защото е заможен ергенин с латифундия, неограничено свободно време и на практика обзаведена дърво- и метало-обработваща работилница. То си личи къде е техничаря, личи си как с кеф и нетърпение иска да пробва, да види, да опише...

 

На мен с бащата ни отне 5 уикенда по цял ден да сглобим 20-30 греди в полвинчато подобие на скатен покрив над плоския покрив на офиса. Ша ма прощавате, но това за мен са 10 пропилени дни, които можех да прекарам с децата си, вместо да ги пръждосвам по баби, за да мога да правя нещо, което нито ми е работа, нито ме изпълва с кеф.

 

Това, което е описал Гого за юртата днес, дори не мога да го осмисля - прочетох го два пъти, но трябва да седна, да се фокусирам, да мисля само за това, да чертая и да го проумея. Не става докато единия вика АМАМАМАМ, а другия - давай да засилим влака с великанска сила по тая писта!

 

Предпочитам да дам на някой майстор като Гого колкото се налага и да получа това, което искам, разчитайки, че и други хора ще дойдат при мен със същото отношение за моите умения.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Боби,

 

моят проблем е, че когато искам нещо го преследвам до моментът в който сама се убедя, че е мисията невъзможна.

моето дете е голямо / родих млада , да не кажа малка :Д Д/, работя на смени и на практика имам свободно време и енергия, и любопитство които да насоча в някое начинание..

 

Гого се опита да ми насочи интереса към юртата, защото е по-лесна за изпълнение, но на мен ми прилича на циркова шатра. Аз  си харесах сферата и не искам друго :)

 

У наше село градинарстването започвало в средата на другия месец . Имам време за още едно предизвикателство :Д:Д

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimo Dhirendra

Здравейте,

Ще се радвам да споделя опит с куполите, в случая като оранжерии :)

Това са 2 купола с дъски 3х10  диаметър 5м.

Разработих 2 вида планки за свързване 

плоски: за по-голяма площ за покриване.

напречни : за по-доляма дистанция между външен и вътрешен слой.

 

 

DSC00445.JPG

IMG_3370.JPG

IMG_3373.JPG

IMG_0664.JPG

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване