Гого

Смокиня - неузряване на плодовете

6 мнения в тази тема

Имам 3-4 дръвчета смокиня и всяка година се отрипват с малки зелени плодчета, които достигат големина с диаметр на 20-50 стотинки. Стоят зелени през цялото време, а отвътре започват да изсъхват. В началото на зимата опадват и така цикълът се повтаря на следващата година. Вече си мисля, че трябва да ги разкарам и да засадя някакви други смокини.. А ги взех от на баба смокинята, от която всяко лято съм се скъсвал да ям.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам приятелка, която прави сладко от зелени смокини. Тя твърди, че има мъжка и женска смокиня.

Мъжката раждала много и дребни смокини от които се прави сладкото. Тези смокини не стават за ядене, защото не узряват

Женската ражда другите смокини, които си узряват.

Имаше и нещо за някакви оси, които опрашват дървото, летяха от мъжката към женската смокиня или обратно, не помня

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я, гледай ти, към какво увлекателно четиво ме насочи, за което благодаря! Мъжките смокини били важни за опазването на популацияята на тези миниатюрни осички. И ако набизо има женско, плодовете му ще са много напращяли! :Д

Понеже трябвало да се взимат мерки, мъжкото дърво да оцелява всяка зима, защото от него зависи популацията на осите, а от тях узряването на смоките, ще си ги оставя всички тези мъжки смокини и ще си засадя нови, като се надявам да са женски. Даже ще викна няой друг да ги посади. В родата ми, все мъжки чада се раждат. Брат, братовчеди, племенници, всичко по две и все мъжки, та чак и смокините ми мъжки! :Д Имам един съсед, той  има смокинова градина. И уж от всяко дърво му ражда. Да взема да му кажа, че ми дължи някакъв процент смокини годишно. Все пак, моите оси умират в неговите смокини! Ех, чак се радвам сега, че не са ми зряли до сега, а съм създал условия за развъждане на животинки. :)

Доколкото прочетох, една мъжка смокиня, можела да опрашва женски от всички сортове. И плодът, всъщност е цвят, съцветие, което цъфти отвътре...

Евгени, Саня и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гого, а ти как се сдоби с тези миниатюрни осички?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пише, че ако наблизо няма друга мъжка смокиня, достатъчно е да се вземе клонка от друга мъжка и да се постави върху твоето дръвче. Моите съм ги взел с коренчета, предполагам така съм пренесъл и осичките. Но пък може и около мен да има други мъжки. Все пак осичките би трябвало да могат да прелитат доволни разстояния. Друг е моментът, че аз не съм сигурен, че имам. :) Тази година, както пише, ще разтворя няколко смокини и ще погледна. Пише, че трябва да се видят вътре, с големина около 2 мм :) Ако не открия, в което се съмнявам, ще търся отнякъде мъжка смокиня с оси :Д Но сега, явно първо трябва да си засадя нови дръвчета, с надеждата, че ще са женски, пущините...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оси... значи мъжките смокини стават за преградни култури :Д

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.