Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Смокиня - неузряване на плодовете

Recommended Posts

Гого

Имам 3-4 дръвчета смокиня и всяка година се отрипват с малки зелени плодчета, които достигат големина с диаметр на 20-50 стотинки. Стоят зелени през цялото време, а отвътре започват да изсъхват. В началото на зимата опадват и така цикълът се повтаря на следващата година. Вече си мисля, че трябва да ги разкарам и да засадя някакви други смокини.. А ги взех от на баба смокинята, от която всяко лято съм се скъсвал да ям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Имам приятелка, която прави сладко от зелени смокини. Тя твърди, че има мъжка и женска смокиня.

Мъжката раждала много и дребни смокини от които се прави сладкото. Тези смокини не стават за ядене, защото не узряват

Женската ражда другите смокини, които си узряват.

Имаше и нещо за някакви оси, които опрашват дървото, летяха от мъжката към женската смокиня или обратно, не помня

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Я, гледай ти, към какво увлекателно четиво ме насочи, за което благодаря! Мъжките смокини били важни за опазването на популацияята на тези миниатюрни осички. И ако набизо има женско, плодовете му ще са много напращяли! :Д
 

Понеже трябвало да се взимат мерки, мъжкото дърво да оцелява всяка зима, защото от него зависи популацията на осите, а от тях узряването на смоките, ще си ги оставя всички тези мъжки смокини и ще си засадя нови, като се надявам да са женски. Даже ще викна няой друг да ги посади. В родата ми, все мъжки чада се раждат. Брат, братовчеди, племенници, всичко по две и все мъжки, та чак и смокините ми мъжки! :Д Имам един съсед, той  има смокинова градина. И уж от всяко дърво му ражда. Да взема да му кажа, че ми дължи някакъв процент смокини годишно. Все пак, моите оси умират в неговите смокини! Ех, чак се радвам сега, че не са ми зряли до сега, а съм създал условия за развъждане на животинки. :)

Доколкото прочетох, една мъжка смокиня, можела да опрашва женски от всички сортове. И плодът, всъщност е цвят, съцветие, което цъфти отвътре...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Гого, а ти как се сдоби с тези миниатюрни осички?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Пише, че ако наблизо няма друга мъжка смокиня, достатъчно е да се вземе клонка от друга мъжка и да се постави върху твоето дръвче. Моите съм ги взел с коренчета, предполагам така съм пренесъл и осичките. Но пък може и около мен да има други мъжки. Все пак осичките би трябвало да могат да прелитат доволни разстояния. Друг е моментът, че аз не съм сигурен, че имам. :) Тази година, както пише, ще разтворя няколко смокини и ще погледна. Пише, че трябва да се видят вътре, с големина около 2 мм :) Ако не открия, в което се съмнявам, ще търся отнякъде мъжка смокиня с оси :Д Но сега, явно първо трябва да си засадя нови дръвчета, с надеждата, че ще са женски, пущините...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Оси... значи мъжките смокини стават за преградни култури :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
На 21.02.2017 г. at 22:33, Гого написа:

Имам 3-4 дръвчета смокиня и всяка година се отрипват с малки зелени плодчета, които достигат големина с диаметр на 20-50 стотинки. Стоят зелени през цялото време, а отвътре започват да изсъхват. В началото на зимата опадват и така цикълът се повтаря на следващата година. Вече си мисля, че трябва да ги разкарам и да засадя някакви други смокини.. А ги взех от на баба смокинята, от която всяко лято съм се скъсвал да ям.

снимка на разрязан плод ( съцветието , сикониума ), на смокинята , смисъл да е напречен разрез и ще коментираме положението :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И на мен ми е интересно как се завъжда смокиня от плододаваща такава (предполагам женска) и се оказва мъжка?

Гого не е писал скоро май. Какво ли стана с опрашването и плододаването за тия три години?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 2 минути, Славянски написа:

И на мен ми е интересно как се завъжда смокиня от плододаваща такава (предполагам женска) и се оказва мъжка?

Гого не е писал скоро май. Какво ли стана с опрашването и плододаването за тия три години?

реално не е написал произхода на дърветата, за това е най добре напречен разрез

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Някой разбира ли от сортове смокини по формата на листата. Тука едната изникна в контейнерчето на прозореца с много изрязани листенца. Ако ще помогне, да кажа и откъде съм я взел- издънка от двор в село Слънчево-непосредствено до Варна.

смокина.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 13.01.2020 г. at 8:06, Александър Ал написа:

Някой разбира ли от сортове смокини по формата на листата. Тука едната изникна в контейнерчето на прозореца с много изрязани листенца. Ако ще помогне, да кажа и откъде съм я взел- издънка от двор в село Слънчево-непосредствено до Варна.

смокина.jpg

Вероятно е Брънсуик. Особено, щом е от района на Варна. Там е традиционен сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Александър Ал : По принцип, идентификация на смокиня по листата е много трудна работа, но не и в твоя случай. Такива листа със седем дяла и дълбоко врязани лобове имат само два сорта смокини от отглежданите в България - Брънсуик и Далматинска. Залагам на Брънсуик. Отгоре ти писах защо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

@Александър Ал : По принцип, идентификация на смокиня по листата е много трудна работа, но не и в твоя случай. Такива листа със седем дяла и дълбоко врязани лобове имат само два сорта смокини от отглежданите в България - Брънсуик и Далматинска. Залагам на Брънсуик. Отгоре ти писах защо.

Актуална снимка от днес:

смоук.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Нямам промяна в мнението. Брънсуик или Далматинска, като съм по- склонен да мисля, че е Брънсуик. Във Варна е често срещана и дори в Монтана, всяка пета смокиня е от този сорт. Кръгла от Бордо също е с такива тънки "пръсти", но никога не изкарва повече от пет броя. Със седем са само тези два сорта от отглежданите в България. Имам Napolitana Negra, която при суша също генерира подобни (но не напълно) листа, но това е все още  рядък за България сорт.

Лист от Ronde de Bordeaux.

RdB.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Благодаря. ще видим какви други сортове съм си откраднал и изпросил. колкото до Брънсуик или Далматинска... май за Далматинска по-хубави работи пишат като вкусови качества... а по-малко държи на студ.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 27 минути, Александър Ал написа:

Благодаря. ще видим какви други сортове съм си откраднал и изпросил. колкото до Брънсуик или Далматинска... май за Далматинска по-хубави работи пишат като вкусови качества... а по-малко държи на студ.

 

Брънсуик е един от шампионите по издръжливост на студ, заради бавният си растеж. И, аутсайдер по издръжливост на влага. При влажна есен, реколтата може да бъде напълно компроментирана. Плодовете вкисват, още преди да узреят напълно. Затова не отглеждам дървета от този сорт. Миналата година, вкорених няколко за подарък, но на мен лично не ми трябват. Едрите смокини са за хора с ниски претенции за качество и голяма уста. На мен, плод с по- голямо тегло от 30 грама не ми трябва. Много легенди има за издръжливостта на студ на смокините и повечето са глупости. По принцип, сортовете със силен растеж не успяват да се подготвят добре за зимата и клоните им измръзват повече, но, това може да се коригира с правилно наторяване и ограничаване на водата, ако е възможно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Много съм благодарен за ценната информация. Според теб, кой от издържливите на студ сортове е фаворит по вкусови качества??

След като съм просил и крал от хорските огради моите 11 корена, предполагаш, че всичките ще излязат Брънсуик- типично по варненски? 

За мен най-важното е да завъдя смокина там, защото ми се смеят, като чуят, че опитвам да прихвана смокини в Баново. Старите хора казват, че е абсурд. Може да изникват, но зимата ще мръзнат... Затова залагам с такъв размах 11 корена от всички краища на България и Варна. Даже съм им изградил дуварчета... да не им духа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 26 минути, Александър Ал написа:

Много съм благодарен за ценната информация. Според теб, кой от издържливите на студ сортове е фаворит по вкусови качества??

След като съм просил и крал от хорските огради моите 11 корена, предполагаш, че всичките ще излязат Брънсуик- типично по варненски? 

За мен най-важното е да завъдя смокина там, защото ми се смеят, като чуят, че опитвам да прихвана смокини в Баново. Старите хора казват, че е абсурд. Може да изникват, но зимата ще мръзнат... Затова залагам с такъв размах 11 корена от всички краища на България и Варна. Даже съм им изградил дуварчета... да не им духа.

Забрави всякакви глупости за устойчивост на студ. Аз съм в най- дивата и студена част на Северозападна България и имам десет дървета в земята, като тази пролет ще засадя още едно, надявам се - последно.

Засади една Брънсуик, която вече си отгледал и една Мичуринска 10 за да имаш винаги смокини. Останалите ще си подбереш с времето.

Фаворит сред смокините изобщо ми е Ronde de Bordeaux. Вероятно, тази пролет ще засадя трето дърво от нея. Покрива целият сезон от началото на Август докато е възможно да има смокини. Тази година брах узрели смокини на 15 Ноември. При добро гледане - торене и поливане, плодовете са над 30 грама. Ще ти пусна снимка на плод в ръката ми за сравнение. Повечето снимки от интернет са на плодове от саксийни растения с тегло от 10 грама.

myfig-fruit2.jpg

myfig-fruit5.jpg

 

myfigs-ripe8.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

А откъде да си купя Кръгла от Бордо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Засади една Брънсуик, която вече си отгледал и една Мичуринска 10 за да имаш винаги смокини. Останалите ще си подбереш с времето.

 

+ жълта студоустойчива към първите две https://palmi.bg/product/227/smokinya-zhalta-studoustoychiva-hardy-yellow.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване