Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Картофи - завити листа

Recommended Posts

Абарис

Картоф завити листа надолу

 

Някой има ли представа защо листата така се завиват надолу. Афектира почти всички листа след достигането над определен размер.

 

Отглежда се на затворено в достатъчно широк сандък. Почвата е от балкана, средно глинеста, дълбочината е към 15см. Полива се умерено два-три пъти седмично и има постоянно изкуствено осветление. Естественото осветление е слабо и кратко в този ъгъл. Температурата на почвата не е падала под 10 градуса и стига до 20 когато се отоплява. На пипане литата са леко сухи и твърди. Струва ми се, че расте прекалено високо. Листата не седят постоянно свити но, немога да разбера при какви условия се изпъват.

 

Моите предположения са, че не му стига светлина и/или плитка почва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това е като при доматите, но не съм прочела или чула категоричен еднозначен отговор. Обикновено се изброяват поне два-три фактора. При мене се завиваха листата на доматите, когато беше по-студено навън, закъснявала съм с отваряне на оранжерията (или ако е било отворено, не е било достатъчно) и се завиваха само някои сортове. Отгоре на всичко растяха колтуци от самите листа, не само от пазвите между стъблото и листата. Като пиша, си мисля, че им е било топло и влажно, но може и да греша. После видимо спря процесът. Тогава денонощно бяха отворени двете врати, а може би и допълнителният прозорец. При картофите не съм забелязала, но те си растат навън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Хм, и на мен ми е минавало през ума, че може да искат повече въздушно течение. Сега като е хладно не отварям, само колкото да се проветри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За почвата да е плитка ме съмнява, на това ниво на растеж. Алис е права, че може да има редица причини. Като гледам стъблата, според мен е малко светлината (не достатъчно интензивна, а не като часове). Също вероятно е да им е студено. Понякога се завиват листата когато не стига влагата - реакция за намаляване на изпарението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Плитката почва я свързвам с недотига на коренова система, от там недостиг на много неща, включително и вода. :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Аз без да искам имам "експеримент" по темата:

Имах картофи с тръгнали кълнове, пък не ми се чистеха, защото бяха дребнички. А и количеството за сготвяне беше достатъчно. Съответно началото на април 2023 бучнах в 2 свободни саксии по един картоф, ей така за пробата. Вчера (4-ти май 2023) в София беше хладно, ветровито и дъждовно. Бях открехнал прозореца и листата на картофите се бяха навили по същия начин:2029991847_IMG_-1-.thumb.JPG.9634261e158ee8e601e27f67185e3e77.JPG

Затворих прозореца и тази сутрин 5-ти май вече листата изглеждаха доста по-изправени:

1503165197_IMG_-2---.thumb.JPG.a870d231ac7580b60b4c1e2771f6914c.JPG

Моят извод е, че като им е хладно/студено картофите ще завият листата си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване