Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Тайната на големите моркови

Recommended Posts

WildLady
На 28.02.2017 г. at 23:44, Isa Bel написа:

аз постоянно им режа "листата" на моите .... май това им помага да нарастват по-големи ... иначе не съм прилагала никакви чалъми ... 

А листата ползвате ли ги ? Бях чела, че съдържат повече кератин и от самия морков ( могат да се съхрняват и изсушени в бурканчета)  и когато вадя моркова с листата- тях ги нарязвам като подправка и преснички ги слагам в готвеното. Придава невероятен аромат на всичко  - от боб до супа и т.н. каквото и да правя- съдържа ли морков слагам и листа, а аз по принцип хич не ставам за готвачка, но последно време ми харесват храната- явно действат добре :D  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 16 минути, WildLady написа:

А листата ползвате ли ги ?

да - листата ги слагам в супички и ястия ... в момента хапваме супа от червено цвекло, картофи, моркови, кейл, манголд и с добавка листата на морковите и част от листата на цвеклото също - другата част запазих да добавя утре в баничката със сирене .... в общи линии малко остава неизползвано от градината ;) ... което не използваме от растението - отива на компоста :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
преди 5 минути, Isa Bel написа:

да - листата ги слагам в супички и ястия ... в момента хапваме супа от червено цвекло, картофи, моркови, кейл, манголд и с добавка листата на морковите и част от листата на цвеклото също - другата част запазих да добавя утре в баничката със сирене .... в общи линии малко остава неизползвано от градината ;) ... което не използваме от растението - отива на компоста :)

Благодаря за отговора, дори рецепта за супичка получих :) Кейл и Манголд още не знам какви растения са, но има време за догодина да ги пробвам :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Листата се ползват най-удачно (при нас) като се сушат на слънце, обикновено с корена на див морков, след което се смилат ситно и се добавят към домашната вегета. Причината е, че са доста жилави и отделно допринасят за имиджа "Плуващи зеленишки", на когото принципно се гледа с лошо око в кулинарията и най-вече от децата ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

От великия проф. Мермерски знам че листата на моркова съдържат повече каротин от плода. Съветваше ни да си ги правим на суха подправка. 

Моркова беше едно от нещата които уважава най много. Другите са чесън и мед 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

А рецептата за "домашна вегета" може ли ? :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм сигурен, че има рецепта! В сезона всичко*, което е артък (изостава по една или друга причина - кофти вид, наранено, не може да бъде изядено навреме) се реже и суши и съхранява. В края на сезона като няма какво вече да се събира и суши, всичко изсушено до момента се смила в блендер поетапно и по желание се смесва със сол, за да може да солиш като го ползваш.

*А какво е това всичко? Ето няколко примера. Всякакви подправки от типа дръжки магданоз, целина, копър, листа риган, джоджен и други изостанали, а набрани. От кореноплодните моркови, целина глава, пащърнак, цвекло ударено и тн, които не могат да се съхранят добре или нямат вид (а примерно искаш да сготвиш цели). Чушки зелени и червени, дали щото са наядени и трябва да ги орежеш или по друга причина. Тиквички, без семките. От луковите, пера от зелен, праз, чесън зелен и скилиди фира, както и глави зрял лук, примерно остава ти полвинка.

Красотата на тази подправка е, че реално оползотворява целия "боклук", който иначе ще бъде хвърлен. На мен ми харесва, защото учи на frugality, освен това използва принципа use your by-product. И най-важното е, че позволява разсрочено да се прави когато каквото имаш и чак накрая се смесва. Два литрови буркана ни стигат годишно (литрови, а не 720 мл!).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Боби а на какво сушиш? Дехидратор? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Когато суших - да, 9 тавички Excalibur. Не се изключва целогодишно, винаги има какво да се суши. Но тъй като при нас не остават вече толкова много неща (промени ни се системата), делегирал съм машината и дейността на познати, които работят декари зеленчук и продават по фермерски пазари.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Боби, уж все събирам а за това не съм се сетила :) Благодаря за подробния отговор и добрата и полезна идея, още от днес започвам- както каза всеки ден има какво да се прибира :)  

да допълня и аз въпроса на Йоско- за момента нямам сушилня( дехидрататор) - на сянка и проветриво в тава ще се получи ли, че и навес няма за външно сушене на сухо. Джоджена и босилека примерно, накъсах на листенца и в две огоромни тави на масата в едната стая, която е почти денонощно с отворена врата към двора и се получи- за зеленчуците обаче дали ще стане ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За сушене на зеленчук на слънце трябва друг тип установка. Минималното като усилие е два комарника. Редиш на единия, завиваш с другия, за да не кацат мухите. Ако наредиш в тава става по-бавно, защото няма циркулация, но не е невъзможно. Просто я завий с тензух и я дръж на припек да се напече добре, а дъното постели с хартия за печене, да не ти залепват нещата.

Иначе можеш да потърсиш в гугъл за соларна сушилня ако те вълнува как може да се направи една идея по-сериозно :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Благодаря много за съветите :) Комарници имам в момента, които ще свършат работа на първо време :) 

Еха, щракнах набързо за соларната - хитра работа:) https://econ.bg/Иновации/В-Пловдив-създадоха-сушилня-за-плодове-която-работи-с-безплатна-енергия_l.a_i.382261_at.12.html

Още веднъж много  Благодаря (Y) :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Да попитам :това, което се отскубва при прорежането става ли да се бочне като разсад..... Есента пробвах с репички, не ги повреди. И време ли им е сега да се насеят. И трето-пробвали ли сте да  правите са и ленти за засаждане, върху тоалетна хартия се подреждат семенцата като се залепват съвсем дискретно с лепило от брашно и вода и после се сгъва на три по ширината, че да не изпадат, след което се навива пак на ролка...... Дано стана ясно, така няма да са гъсто и няма да има загуба на семена 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 41 минути, Димчева написа:

Да попитам :това, което се отскубва при прорежането става ли да се бочне като разсад..... Есента пробвах с репички, не ги повреди. И време ли им е сега да се насеят. И трето-пробвали ли сте да  правите са и ленти за засаждане, върху тоалетна хартия се подреждат семенцата като се залепват съвсем дискретно с лепило от брашно и вода и после се сгъва на три по ширината, че да не изпадат, след което се навива пак на ролка...... Дано стана ясно, така няма да са гъсто и няма да има загуба на семена 

Да. Прихващат се. Аз ям моркови почти във всяко ястие и засаждам много. Време им е да се сеят и даже закъснявате. После ще тръгне трева и морковите трябва вече малко да са дръпнали, че ще ги изскубете, заедно с треволяците, ако не ги виждате. Ако не се лъжа, морковите поникват при 6-7 градуса по Целзий. Относно загубата на семена - хич не ме е грижа. Семената са евтини, а 2-3 пакетчета, обикновено са ми достатъчни. Пускам ги по примитивен метод, като ги ръся с два пръста. Половината засаждам ранен сорт (Нантски), а другата половина - късен (Флакер или нещо подобно). 

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване