Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Да орем или не?

Recommended Posts

Абарис

@  Абарис     :     офф пак акъли, търся си фрезичка на заем и ми дават някви акъли тука че трябвало да съмизичстил тревата първо (която е най обикновена тревичка 3 санта) да изорели с трактора и после можело с фрезата...???

 

@  Абарис     :     с фреза само нямало да стане щото не било орано отдавна

 

@  Гого     :     Ти къде се намираш и колко е голямо мястото, което искаш да се изоре?

 

@  Абарис     :    мястото е в тополчане, 930квм

 

@  Гого     :     То тревата отгоре не е толкова проблем, отколкото корените й. И зависи колко е спечена почвата.

 

@  Абарис     :     ама неща да се оре цялото а няква част от него за картофи най вече иначе не ми трябва да го ора чак толкоз

 

@  Гого     :     Далечко си ми, че и 1 дка. Ще видиш зор, иска бая минавания с фрезата, докато почне да потъва и вади корените. Не искаш да правиш високи лехи..? :)

 

@  Абарис     :    ще ми се ама няма матрял

 

@  Абарис     :     а и скам да видя какво ще излезе от мойте си измишльотини

 

@  Гого     :     Абарис, прави като Боби - повдигнати купчини. Копаеш около тях, трупаш и сееш троскот да ти държи пръстта да не се свлича! :lol:

 

@  Абарис     :     аз фрезичка така или иначе ще взема ако поискам, въпроса е наистина ли няма да свърши работа вслучая?

 

@  Гого     :     Аз с фреза съм разоравал степчива почва с трева. Първото минаване е без да влиза в почвата, само кърти тревата отгоре. Второто е подобно. На третото почва леко да задълбава. На четвъртото е по-доволно. После на петото и шестото, които ги минавам на кръст, успява да се раздроби. Стои така, след някой дъжд се намокря и го фрезовам още два пъти, та чак тогава става за нещо, а и корените трябва да ги чистиш за 1-2 дни.

 

@  Гого     :     Сега почвата е влажна, може би ще е по-лесно и без да се минава 6 пъти.

 

@  Гого     :     Но трябва да забиваш центъра в земята и да караш фрезата да работи на едно място и да я държиш докато подскача.

 

@  Абарис     :    може и да повдигна нещо щото се чудя дали да изкопая едно кладенче, спред съседа на 150см има вода и

ако го изкопая може да направя лехи с изровеното

 

@  Абарис     :     ами влажна е почвата, като е малко по суха няма ли да е малко по отпусната?

 

@  alys     :     Ние имаме електрическа фреза. Още като гледах клипчетата, се опасявах, че няма да е нещо по-добро от играчка. Ако е кално, не върши работа. Ако е много твърдо, също. Е, средното положение още не сме го открили. А прекопана и измръзнала почва и да не я копая, няма проблем.

 

@  Абарис     :     значи да пускам трактора ли?

 

@  Абарис     :     щото, на всяка копка има черъвче в момента, 5 години си почива земята и сега да пусан трактора?

 

@  Абарис     :     Искам да го направя възможно най пермакултурно

 

@  rururu     :     аз нито съм орал, нито фрезовал място, което поне 10 години нищо не му е правено. с вилата и здравата права лопата - колкото може. сега съм застлал доста с картони - и трупам отгоре каквото намеря (в смисъл - окосени бурени и подобни) и се надявам да се получат някакви лехи.

 

@  Гого     :     Според мен с трактора ще има по-малко вреда, защото минават май само плугове? А фрезатата по цялата си дължина върти и реже. Може и да бъркам... Кофти е да се смущава животът в почвата, ама какво да правим..

 

@  Гого     :     (Днес, 14:05) Ру, ще стане. :)

 

@  Варела     :     (Днес, 14:19) Възможно най-пермакултурно си е и с трактора де.. точно като по дебелите книги.. почваш с тежката механизация и големите промени.. шегувам се.. според мен без трактор И фреза няма да стане ако нямаш от какво да натрупаш купчини от мулч.. и тогава догодина примерно като поизгние отдолу повечето трева и корени да махаш мулча да поразравяш и да си го връщаш обратно.. няма ли висока трева за косене в съседните дворове? или сега на пролет има много слама на бали, която се е намокрила и мухлясала през зимата и хората я подаряват щото дя за животни не става..само внимавай да не е пълна с голи охлюви ;)

 

@  Варела     :     А живота нищо му няма.. за 2-3 месеца мулчиране и става напаст от червяк ;)

 

@  Абарис     :     Варел какво имаш предвид да си връщам обратно? Да разравям мулча да сея и да закривам?

 

@  Варела     :     не, имах предвид да го махаш когато отдолу изгние тревата.. да разрохкваш леко почвата и да го върнеш обратно.. а за сеенето/ саденето аз правя по голяма дупка.. така че да се вижда пръстта и после като поникне/ се хване засаденото приближавам сламата до корена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване