Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Кофички от хартия за разсад

Recommended Posts

Гого

Някой сее ли си разсада в такива кофички, които после целите се поставят в земята, без да иа нужда да се вадят от кофичките и евентуално да се стресират за ден два след разсаждането?

Също така, ако са по-високи, вероятно биха пазили крехките стебла от пригризване от попови прасета.

Но пък не ми е ясно след колко време в земята, корените на растението пробиват и продължават в заобикалящатат го почва? Или може би да се отваря дъното на кофичката, макар че така вероятно би се стимулирал растежът в дълбочина, вместо да развива широка коренова система, ако има нещо вярно в логиката ми...?

PaperPot-512x1024.jpg  Brown-Paper--Seedling-Pots-via-homew1.png 

След като се завият, може да се ползва разградима връзка, с която да се завързват или евентуално книжно тиксо, което според мен ще се разлеепи от влагата. Не трябва да се ползва гланцирана хартия, защото има повечко химикали и бавно се разгражда.

 

Даже продават и инструемент за сглобяване. 

paper_pots_02.jpg Original_gardening-club-newspaper-pots-step-planting-s4x3.jpg.rend.hgtvcom.966.725.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
Отговорено (Редактирано)

Миналата година ги изпробвахме.. става си ок.. подреждахме ги плътно в средно дълбоките касетчици от тези за гъбите и плодовете от пазара.. вестника си държи супер на поливане.. и после доста трудно се разпада.. кофичките бяха от два пласта вестник сгъвани.. и с нищо не сме ги вързвали..

 

Даже понеже едните бяха от кауфландски вестници с много боя.. тях си ги разкарахме преди засаждане.. потапяш си целия "пакет" в кофа с вода и като се накисне хартията си я "обелваш"..

Редактирано от Варела

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Гого, поповите прасета гризат не само под земята, а и там, където стъблото излиза на повърхността. Миналата година пробвах метода със стъбла от хризантема. Пораженията бяха минимални - десетина прегризани при налични над 350 от най-различни видове - домати, чушки, патладжани и т.н. Ако ти се намират хризантеми, пробвай! Отрязваш 7-8см. клечка и я прилепваш към стъблото на разсада, след което засаждаш така, че над повърхността да стърчи 1 см. от клечката. Миризмата не е приятна за поповите прасета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Благодаря за напомнянето за пръчките от хризантема. Бях го чел някъде, но  на картинки виждах по 3 броя около корен. :)

За кофичките имах предвид, да се подават над земята повечко, за да възпрепятстват поповите прасета. При мен, където съм имал поражения от тях, точно непосредствено над земята ги пригризват. Утре ще видя как съм с пръчките за хризантеми. Уж тряябва да имам достатъчно. Ще направя и аз теста и ще споделя резултата, на база миналогодишни набези.

 

п.с.: даже ми даде идея, към цветята в зеленчуковата градина, покрай пътечките да засадя и хризантеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Гого - не си слушал в час  :D с Боби отдавна го мътихме тоя въпрос за хартиените кутийки в темата ми ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

О, ами съжалявам, разсейваш ме с картинки.  :D

Отивам да препрочитам!

 

едит: Аа бе да бе, сега като ги видях пак, зацепих. Ама първия път реших, че си ги събирала от тоалетната хартия.  :lol:

 

едит2: Добре де, верно сте нищили и даже съм го чел, но като не съм си го мислил да го правя, не съм го запомнил. Цели 16 пъти е споменато "хартия" в темата ти. Поне лесно намира човек, което му трябва!

Може би като притурка към темата, да спомена, че на Бела много й допадат тези кофички, а Боби е разочарован, че му мухлясват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

да при Боби условията са позволили мухъл .... аз в караваната често проветрявам и освен това си беше по хладно ... затова както съм показала след 1-2 месеца няма никакъв мухъл ...

 

а самите кутийки си ги правя по стандартния начин - навивам същата тази амбалажна хартия около шише ... оставям 2-3 см под шишето ... подгъвам и става супер кофичка ... правила съм си така всякакви размери ...

 

на мен са ми удобни защото лесно попива водата като я сипя в таблата - за 1 мин и всичко е попило ... проблема при мен е че в караваната не мога да създам добра нивелация - от дъждовете караваната потъва и все ми са килнати на някъде тавите ... та аз си взимам тавата на плота на караваната - наливам вода в нея и гледам да обхване всички кутийки и става за минута ... иначе другите пластмасовите табли като налея вода бавно се поема и трябва да вися и да чакам ... оффф толкова ми се иска един ден да си направя всичко както трябва ... да си е нивелирано да си е в нормален стъклен парник ... но на момента това няма как да стане - така че още малко търпение ...

 

после хартиените кофички, както видя отиват директно в сламата ... само премахвам дъното за да може корените да си вървят лесно в земята 

 

другият плюс - ако растението в някоя кофичка замине - лесно си взимам кофичката и на негово място слагам друга ... също в една табла комбинирам всякакви разсади - мога да си ги пренареждам както ми е удобно а иначе с готовите табли си ограничен - ако си посял нещо в таблата и половината не излезе като хората - няма как да махнеш половината табла от тавата - трябва да я режеш  ...

 

но това е в моя случай, където не произвеждам стотици корени ... просто аз си ги правя за кеф така ... ако са много разсадите едва ли ще седне някой да нагъва кофички ...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване