Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Разположение на зеленчуците в оранжерията

Recommended Posts

alys

Слави, снимай, когато ти е удобно. Какви сортове краставици и домати си предвидил за оранжерията? Доматите - ниски или високи?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Здравейте!Нова съм тук и ще се радвам да научавам нови неща!Слави,ти през миналите години практикувал ли си смесено засаждане?Ако да-всичко,което ни разкажеш като твой опит ще ни бъде полезно.Аз имам малка оранжерия с повдигнати лехи в която отглеждам предимно домати,5-6 корена краставици,малко патладжан,а през късната есен и ранна пролет гледам с цел сеитбооборот да отглеждам и спанак,рукола,салата,лук и мерудия и целина.Единственото смесено засаждане съм правила в лехата с краставици,където в предната и част слагам нискостеблен боб,който да обогатява почвата с азот.При доматите не смея да слагам нищо,защото мисля,че под тяхната сянка няма да вирее нищо.Моля също да споделите на какво растояние садите доматите по специално!Аз залагам все на по гъстото засаждане,защото смятам,че така си пазят сянка, но искам и друго мнение.В големите сандъци слагам по 12 корена домати.

035015642.jpg?r=0035015653.jpg?r=0

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Не знам как да кача снимките тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Не знам как да кача снимките тук.

 

"Разширен редактор"

 

Прикачване на файлове - Избор на файлове

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Не ми дава, много бил голям вика, а уж до 21 МВ...

 

ПП - Намерих една програмка за намаляне на размерите и стана :-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Ето това е оранжерията, на втората снимка са засадени растения при смесено отглеждане - в двата края на лехата има лук и чесън, в средата е спанак, между салатките сега никнат репичките. В средната леха може би към края на седмицата или другата, като минат студовете, ще слагам доматките, а краставиците - в дъното, там е юг и е най-светло и топло. По края на средната леха съм засял магданоз, в средата има спанак и рукола, но те още не са излезли. В крайната краставиците ще са отзад, между тях - зелен фасул и резене, а на предния ред ще насадя тиквички. Между доматите също ще садя зелен фасул (за обогатяване на корените с азот, освен за продукция). В двете крайни, когато се оберат салатите, ще се садят домати на предния ред, е отзад - зеле от едната и цвекло от другата. Покрай лука на дължина има и ред моркови, но не са поникнали още.

post-35-0-92432300-1426084718_thumb.jpg

post-35-0-08358200-1426084723_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Слави,направо ме досрамя от моята"разхвърляна"оранжерия. Страхотно изглежда твоята!Можеш да качваш и от Снимка бг.Няма нужда да смаляваш.Един съвет от мен ако позволиш-гледай тиквичките да са възможно най далеч от краставиците.Убедих се сама,че си вредят много.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Сериозно? Аз точно обратното четох, затова ги слагам така - иначе всичко останало съм пробвал вече с успех, това с краставиоци и тиквички за пръв път ще го правя.

 

ПП - Ирина, сега прочетох поста ти - да, от няколко години практикувам точно смесеното насаждение, тъй като нямам много голямо пространство за зеленчуци. Винаги садя около салатките лук, спанак и репички, и растат превъзходно, а репичките са чисти - садил съм отделно репички и ги полазват буболечки, докато тези между салатите стават чудесни. Между доматите и краставиците гледам нискостеблен зелен боб за азотно торене. В края на лехите с домати садя магданоз, а при краставиците - копър (тази година в оранжерията пробвам с резене).  Боба редувах с босилек между доматите миналата година - стана добре. Лук и моркови също в една леха, редувайки се. Червено цвекло слагам на мястото на зеления лук, като го извадя май-юни месец, също и ако има място около доматите -  не съм забелязал да си пречат. Това с тиквичките го четох някъде, че ставали за смесено насаждение с краставици, затова и тази година реших да експериментирам с тях за първи ред, тъй като там и да искам, два реда краставици няма да мога да сложа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Слави, снимай, когато ти е удобно. Какви сортове краставици и домати си предвидил за оранжерията? Доматите - ниски или високи?

 

Доматите са три сорта - български Розалина и Паулина, и червена чушка (ред пеър), а краставиците са Гергана и едни по-къси, салатни, но не знам точно сорта

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На тиквичките нищо не им пречи, но краставиците не виреят в близост с тиквичките. Опитвали сме навън и сега мъжът ми като чуе тиквички, ме праща да ги садя в друга градина, в която няма краставици и домати. :)

Благодаря на всички, които се включват с отговори по темата. Много хубави оранжерии имате! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Безуспешно се опитвах да се сетя как съм получила информацията за тиквичките и краставиците.Най важното е,че наистина краставиците ми страдаха от тази близост.Наложи се да ги изкореня в период на плододаване,но иначе щях да изгубя краставиците. Нищо обаче не пречи да опиташ все пак. Намерих една снимка от миналата година на засаждането на доматите.на една от снимките са краставиците и в ляво от тях тиквичките033018392.jpg?r=0033064700.jpg?r=0033071530.jpg?r=0033064698.jpg?r=0

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ирина, на първата снимка каква е идеята на високите дъски?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

И аз благодаря за мненията за тиквичките, щом и двете сте си патили вече, няма нужда да преоткривам топлата вода и ще махна тиквичките, само да се закрепят малко - направо ще ги пресадя навън, няма да си правя експерименти. На тяхно място ще оставя май лук червен за глави и грах, да не губя първия ред :-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ирина

Алис това са високи лехи със обогатена и наторена много лека почва.Сандъците нямат дъно.Цялата ми градина е такава.Не копая,не ора и не обръщам с права лопата.Не тъпча лехите и мулчирам всичко преди или след засаждане.Така се грижа почвата ми да е жива и пълна с червеи.Така съм намалила и почти до минимум плевелите и съответно тежката работа по една градина.033200145.jpg?r=0033064698.jpg?r=0033588281.jpg?r=0

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Григор Стефанов

Здравейте! 

За първа година се заемам аз със зеленчукопроизводството в нашата градина и си направих парник 3/6 м. Кога е времето за засаждането на домати в парник без отопление? Четох е нета, че засаждат края на март в по- южните райони, а в по- северните 10- на дни след това. В района на София съм, но гледам прогнозата за времето и ме сърбят ръцете да засадя още сега. :)

Да не се окаже рано и да уморя доматите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако е за експеримента, насади, но засей семена за резерва. Ако е да ядеш ранни домати, недей. :) При минус 5 навън, вътре също е минус 5 през нощта. Леко ще им опадат листата, после ще чакаш да им покарат наново и няма да спечелиш нищо. Не съм опитвала да завивам нощно време с агривело и да отвивам сутрин, защото не ми се вписва в графика. Садила съм около 23 март, но при силно застудяване оцеляха само Лабрадорите. При сланите към края на април, ако не си завил с агривело, пиши ги бегали половината или повече. Ти си прецени.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Григор Стефанов

Лабрадор.... Агривело.... Май ще трябва бая да попрочета, за да отгледам градина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Четене и проби.Малки мащаби. Аз като начинаещ това правя. Чудесно  е че тук също хората помагат със съвети:smile: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Може ли по-подробно за поливане от езерцето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 10.03.2015 г. at 16:10, Mihail Mateev написа:

Станко, откъде се купува мулчиращо фолио? Марка, нещо като име?

Аз си купих мулч от тук. https://agrinet-bg.com/мрежи-за-земеделието/мрежи-против-плевели/ 

 Продават го на линеен метър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване