alys

Разположение на зеленчуците в оранжерията

34 мнения в тази тема

Ще правим оранжерия 3х7 м с врати на двете къси страни (вероятно 1Х2 м всяка врата). Оранжерията ще е от поликарбонат и метални профили. Въпросът ми е как да разположа домати, краставици и пипер вътре. На какво отстояние от стените е удобно за работа? Колко да е разстоянието между редовете и колко между растенията? Ако някой има снимки на зеленчуците в оранжерията, ще се радвам да я споделите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не си направите wicking bed в оранжерията?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще прочета, ще помисля, но най-вероятно за тази година няма да го приложа. С капково сме и засега системите работят добре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,смея да покажа как се получава при мен.

post-26-0-79127900-1425758852_thumb.jpg post-26-0-03873200-1425758893_thumb.jpg

Силвия Велкова, Таня Тошева и Емилия Димитрова харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тук резултата.

post-26-0-42998100-1425759716_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тук от миналата година.

post-26-0-22249200-1425760306_thumb.jpg post-26-0-27992200-1425760317_thumb.jpg

Гого и Таня Тошева харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Станко, страхотно изглеждат! Колко е ширината на оранжерята? Какъв сорт са доматите и краставиците? Пробвал ли си да садиш и пипер заедно с краставиците и доматите? Дали си пречат по някакъв начин зеленчуците? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Станко, 

С какво си покрил земята?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам директен опит с оранжерийно отглеждане (защото хич не го долюбвам), но в затворени парници мисля няма да е добре да се комбинират краставици и домати. Искат доста различен режим на температура и преди всичко - влажност! Ако проветряваш добре - зле за краставиците, ако не проветряваш - зле за доматите.

Не зная дали си чела „Умната оранжерия” на Курдюмов, но там е описано това...

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби, благодаря за отговора. Ще се опитаме да преградим оранжерията с найлонова завеса, така че от едната страна да са краставици и една врата с вградено горно прозорче и от другата страна на найлоновата завеса ще са доматите пак с такава врата. Площта няма да е голяма и сигурно ще могат да се проветряват самостоятелно. Все едно са две слепени, за късата страна, оранжерии. Дали измислих нещо неприложимо?  :huh:

П.П. А пиперът ще е при краставиците. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи разумно, а какъв ще е ефектът - ще кажеш през лятото! Мисля, че експериментите са най-важната част от процеса, защото не вярвам, че има универсална рецепта за всичко!

Сега като гледам на бай Станко снимките, мисля че са баш в една неголяма оранжерия краставици и домати. Тъй че и той може да сподели по темата!

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

post-26-0-66860300-1425927945_thumb.jpgpost-26-0-69809400-1425927965_thumb.jpgpost-26-0-21447800-1425927983_thumb.jpgpost-26-0-55011600-1425928017_thumb.jpg

Привет градинари.Парника или оранжерията я строих през 2009 год.Представлява метален скелет облечен с врати и прозорци от старите дограми.Разсаждам краставиците и доматите в периода 25-30 март.Започвам да бера от 25 май нататък.Не съм забелязал особена несъвместимост между двете култури.Развиват си се съвсем нормално до първите студове,до към началото на октомври.Размера на оранжерията е 4х10 м. и височина на билото 2.5 м.Покривам междуредията с мулчиращо фолио,за запазване на влагата и да няма плевели.Поливам капково от езерцето в съседство.В общи линии това е.Ще се радвам да съм полезен и ако мога да помагам,а и Вие на мен.

Емилия Димитрова, alys и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята оранжерия е почти готова, като обмислям варианти с 2 или с 3 лехи, но по-скоро ще са 2 по-големи (1.20м). Дълго мислих как да използвам пространството максимално ефективно и във времево изражение и стигнах до следните решения (които подлежат на корекция) :

Веднага щом съм готов (надявам се 20март) най-отзад (север) слагам краставиците да се катерят по мрежа, като по стената навсякъде редувам и пълня с японски сорт соя (слагам я главно с цел размножаване, но и е добър партньор в случая). Между и пред тях - броколи, салатки, други ранни пролетни. Най-отпред съм запланувал място на голямо разстояние (около метър) за по корен интересен късен сорт домати (имам няколко).

В другата леха най-отпред (юг) слагам най-ранните сортове домати, които са ниски, няма да сенчат и ще са в парника докъм края на юни; зад тях на по-малко от обикновеното разстояние са средно ранните домати, а най към пътеката са пак късни сортове домати. Прилагам схемата със соята както в другата леха и останалото пространство пълня с босилек, няколко тагетеса, може и настурциум, копър. А, да, щях да пропусна тиквичките - няколко ранни корена докато станат тези навън :)

Края на май започвам ротациите, като на мястото на броколите и айсберга слагам отново късни сортове домати, запланувани да  плододават докато може! :-D. Края на юни сменям ранните домати с друг сорт - вероятно розов идеал, като за целта мога директно да ползвам колтуците от лехата навън ;) И така на етапи мога да сменям застаряващи корени непрекъснато - идеята е да има непрекъснато такива, които са в период на зреене :>

Ох - та се получи нещо такова, разбира се, че ако видя някое свободно ъгълче с удоволствие бих боднал нещо, просто за експеримента.

П.С.Бих се радвал да намеря място и за някой корен патладжан - струва си, защото навън в много малко райони на страната растението достига нормална височина, а в парник вероятно може да стигне и до 60 см (!), което ще увеличи добивите от корен неимоверно. При него няма смисъл от ранно засаждане, защото без слънце просто не расте :>

shema%20parnik_zps0auokcwi.jpg

alys, Емилия Димитрова, Слави Котаров и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Георги, какви са външните размери на оранжерията ти?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5.5 x 2.8

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли малко да им е тесничко на всичките изброени култури на тези 15 квадратни метра?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно там е идеята, че не :) Някои растения не само не си пречат, но си и помагат :> Предполагам, че може още да се запълни, особено във вертикално отношение, но на мен толкова ми стига въображението. Липсват грудкови и прочее. Идеята ми в случая беше просто да ям ранна салата.

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Станко, какъв сорт домати и краставици садиш в оранжерията? Имам семена за Тести Грийн, Бели и Гергана. Домати имам 7 вида детерминантни или полудетерминантни и от високите Калина и някакви Розови, които вече не знам точно откъде имам, но си оставям семе всяка година. Тъй като не съм сяла ниски домати не знам какво да очаквам - много ли място ще заемат в хоризонтална посока, ще раждат ли както другите или добивите от тях са по начало по-малки.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Станко, откъде се купува мулчиращо фолио? Марка, нещо като име?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също тази година направих оранжерия в двора, поликарбонатна, 3х6 м. Понеже почвата в двора ми е уникално отвратителна (кафява горска тежка глина), си докарах хумус и направих повдигнати лехи - издълбах и изхвърлих 30 см надолу пръстта, и вдигнах с дъски още 20 - т.е. общо 50 см нова пръст (със стърготини най-долу). Така получих в оранжерията три лехи - двете крайни по 70 см чиста ширина и средната около 85 см. В момента съм засадил там лук, чесън, спанак, салати и репички - в крайните, в най-южната - резене, краставици (сложих на семка преди два дни), грах, тиквички и рукола, средната се каня тази седмица да сложа в нея домати - вместо да ги пикирам в кофички, направо ще ги сложа там с допълнителен найлонов тунел за през нощта. Прилагам т.нар смесено засаждане, при което на малка площ се отглеждат няколко култури, които не си пбечат, а дори си помагат взаимно :-) Ако искате, мога да направя снимки

Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слави, снимай, когато ти е удобно. Какви сортове краставици и домати си предвидил за оранжерията? Доматите - ниски или високи?

Слави Котаров хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Нова съм тук и ще се радвам да научавам нови неща!Слави,ти през миналите години практикувал ли си смесено засаждане?Ако да-всичко,което ни разкажеш като твой опит ще ни бъде полезно.Аз имам малка оранжерия с повдигнати лехи в която отглеждам предимно домати,5-6 корена краставици,малко патладжан,а през късната есен и ранна пролет гледам с цел сеитбооборот да отглеждам и спанак,рукола,салата,лук и мерудия и целина.Единственото смесено засаждане съм правила в лехата с краставици,където в предната и част слагам нискостеблен боб,който да обогатява почвата с азот.При доматите не смея да слагам нищо,защото мисля,че под тяхната сянка няма да вирее нищо.Моля също да споделите на какво растояние садите доматите по специално!Аз залагам все на по гъстото засаждане,защото смятам,че така си пазят сянка, но искам и друго мнение.В големите сандъци слагам по 12 корена домати.

035015642.jpg?r=0035015653.jpg?r=0

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как да кача снимките тук.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как да кача снимките тук.

"Разширен редактор"

Прикачване на файлове - Избор на файлове

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми дава, много бил голям вика, а уж до 21 МВ...

ПП - Намерих една програмка за намаляне на размерите и стана :-)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това е оранжерията, на втората снимка са засадени растения при смесено отглеждане - в двата края на лехата има лук и чесън, в средата е спанак, между салатките сега никнат репичките. В средната леха може би към края на седмицата или другата, като минат студовете, ще слагам доматките, а краставиците - в дъното, там е юг и е най-светло и топло. По края на средната леха съм засял магданоз, в средата има спанак и рукола, но те още не са излезли. В крайната краставиците ще са отзад, между тях - зелен фасул и резене, а на предния ред ще насадя тиквички. Между доматите също ще садя зелен фасул (за обогатяване на корените с азот, освен за продукция). В двете крайни, когато се оберат салатите, ще се садят домати на предния ред, е отзад - зеле от едната и цвекло от другата. Покрай лука на дължина има и ред моркови, но не са поникнали още.

post-35-0-92432300-1426084718_thumb.jpg

post-35-0-08358200-1426084723_thumb.jpg

Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слави,направо ме досрамя от моята"разхвърляна"оранжерия. Страхотно изглежда твоята!Можеш да качваш и от Снимка бг.Няма нужда да смаляваш.Един съвет от мен ако позволиш-гледай тиквичките да са възможно най далеч от краставиците.Убедих се сама,че си вредят много.

Слави Котаров и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сериозно? Аз точно обратното четох, затова ги слагам така - иначе всичко останало съм пробвал вече с успех, това с краставиоци и тиквички за пръв път ще го правя.

ПП - Ирина, сега прочетох поста ти - да, от няколко години практикувам точно смесеното насаждение, тъй като нямам много голямо пространство за зеленчуци. Винаги садя около салатките лук, спанак и репички, и растат превъзходно, а репичките са чисти - садил съм отделно репички и ги полазват буболечки, докато тези между салатите стават чудесни. Между доматите и краставиците гледам нискостеблен зелен боб за азотно торене. В края на лехите с домати садя магданоз, а при краставиците - копър (тази година в оранжерията пробвам с резене).  Боба редувах с босилек между доматите миналата година - стана добре. Лук и моркови също в една леха, редувайки се. Червено цвекло слагам на мястото на зеления лук, като го извадя май-юни месец, също и ако има място около доматите -  не съм забелязал да си пречат. Това с тиквичките го четох някъде, че ставали за смесено насаждение с краставици, затова и тази година реших да експериментирам с тях за първи ред, тъй като там и да искам, два реда краставици няма да мога да сложа.

Georgi Beorgi хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слави, снимай, когато ти е удобно. Какви сортове краставици и домати си предвидил за оранжерията? Доматите - ниски или високи?

Доматите са три сорта - български Розалина и Паулина, и червена чушка (ред пеър), а краставиците са Гергана и едни по-къси, салатни, но не знам точно сорта

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тиквичките нищо не им пречи, но краставиците не виреят в близост с тиквичките. Опитвали сме навън и сега мъжът ми като чуе тиквички, ме праща да ги садя в друга градина, в която няма краставици и домати. :)

Благодаря на всички, които се включват с отговори по темата. Много хубави оранжерии имате! 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Безуспешно се опитвах да се сетя как съм получила информацията за тиквичките и краставиците.Най важното е,че наистина краставиците ми страдаха от тази близост.Наложи се да ги изкореня в период на плододаване,но иначе щях да изгубя краставиците. Нищо обаче не пречи да опиташ все пак. Намерих една снимка от миналата година на засаждането на доматите.на една от снимките са краставиците и в ляво от тях тиквичките033018392.jpg?r=0033064700.jpg?r=0033071530.jpg?r=0033064698.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ирина, на първата снимка каква е идеята на високите дъски?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз благодаря за мненията за тиквичките, щом и двете сте си патили вече, няма нужда да преоткривам топлата вода и ще махна тиквичките, само да се закрепят малко - направо ще ги пресадя навън, няма да си правя експерименти. На тяхно място ще оставя май лук червен за глави и грах, да не губя първия ред :-)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алис това са високи лехи със обогатена и наторена много лека почва.Сандъците нямат дъно.Цялата ми градина е такава.Не копая,не ора и не обръщам с права лопата.Не тъпча лехите и мулчирам всичко преди или след засаждане.Така се грижа почвата ми да е жива и пълна с червеи.Така съм намалила и почти до минимум плевелите и съответно тежката работа по една градина.033200145.jpg?r=0033064698.jpg?r=0033588281.jpg?r=0

Слави Котаров, Гого, Mihail Mateev и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.