Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Разположение на зеленчуците в оранжерията

Recommended Posts

alys

Ще правим оранжерия 3х7 м с врати на двете къси страни (вероятно 1Х2 м всяка врата). Оранжерията ще е от поликарбонат и метални профили. Въпросът ми е как да разположа домати, краставици и пипер вътре. На какво отстояние от стените е удобно за работа? Колко да е разстоянието между редовете и колко между растенията? Ако някой има снимки на зеленчуците в оранжерията, ще се радвам да я споделите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Защо не си направите wicking bed в оранжерията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще прочета, ще помисля, но най-вероятно за тази година няма да го приложа. С капково сме и засега системите работят добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Здравейте,смея да покажа как се получава при мен.

 

post-26-0-79127900-1425758852_thumb.jpg post-26-0-03873200-1425758893_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

И тук резултата.

 

post-26-0-42998100-1425759716_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

А тук от миналата година.

 

post-26-0-22249200-1425760306_thumb.jpg post-26-0-27992200-1425760317_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Станко, страхотно изглеждат! Колко е ширината на оранжерята? Какъв сорт са доматите и краставиците? Пробвал ли си да садиш и пипер заедно с краставиците и доматите? Дали си пречат по някакъв начин зеленчуците? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Станко, 

 

С какво си покрил земята?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нямам директен опит с оранжерийно отглеждане (защото хич не го долюбвам), но в затворени парници мисля няма да е добре да се комбинират краставици и домати. Искат доста различен режим на температура и преди всичко - влажност! Ако проветряваш добре - зле за краставиците, ако не проветряваш - зле за доматите.

 

Не зная дали си чела „Умната оранжерия” на Курдюмов, но там е описано това...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, благодаря за отговора. Ще се опитаме да преградим оранжерията с найлонова завеса, така че от едната страна да са краставици и една врата с вградено горно прозорче и от другата страна на найлоновата завеса ще са доматите пак с такава врата. Площта няма да е голяма и сигурно ще могат да се проветряват самостоятелно. Все едно са две слепени, за късата страна, оранжерии. Дали измислих нещо неприложимо?  :huh:

 

П.П. А пиперът ще е при краставиците. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Звучи разумно, а какъв ще е ефектът - ще кажеш през лятото! Мисля, че експериментите са най-важната част от процеса, защото не вярвам, че има универсална рецепта за всичко!

 

Сега като гледам на бай Станко снимките, мисля че са баш в една неголяма оранжерия краставици и домати. Тъй че и той може да сподели по темата!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-66860300-1425927945_thumb.jpgpost-26-0-69809400-1425927965_thumb.jpgpost-26-0-21447800-1425927983_thumb.jpgpost-26-0-55011600-1425928017_thumb.jpg

 

Привет градинари.Парника или оранжерията я строих през 2009 год.Представлява метален скелет облечен с врати и прозорци от старите дограми.Разсаждам краставиците и доматите в периода 25-30 март.Започвам да бера от 25 май нататък.Не съм забелязал особена несъвместимост между двете култури.Развиват си се съвсем нормално до първите студове,до към началото на октомври.Размера на оранжерията е 4х10 м. и височина на билото 2.5 м.Покривам междуредията с мулчиращо фолио,за запазване на влагата и да няма плевели.Поливам капково от езерцето в съседство.В общи линии това е.Ще се радвам да съм полезен и ако мога да помагам,а и Вие на мен.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Моята оранжерия е почти готова, като обмислям варианти с 2 или с 3 лехи, но по-скоро ще са 2 по-големи (1.20м). Дълго мислих как да използвам пространството максимално ефективно и във времево изражение и стигнах до следните решения (които подлежат на корекция) :

Веднага щом съм готов (надявам се 20март) най-отзад (север) слагам краставиците да се катерят по мрежа, като по стената навсякъде редувам и пълня с японски сорт соя (слагам я главно с цел размножаване, но и е добър партньор в случая). Между и пред тях - броколи, салатки, други ранни пролетни. Най-отпред съм запланувал място на голямо разстояние (около метър) за по корен интересен късен сорт домати (имам няколко).

В другата леха най-отпред (юг) слагам най-ранните сортове домати, които са ниски, няма да сенчат и ще са в парника докъм края на юни; зад тях на по-малко от обикновеното разстояние са средно ранните домати, а най към пътеката са пак късни сортове домати. Прилагам схемата със соята както в другата леха и останалото пространство пълня с босилек, няколко тагетеса, може и настурциум, копър. А, да, щях да пропусна тиквичките - няколко ранни корена докато станат тези навън :)

Края на май започвам ротациите, като на мястото на броколите и айсберга слагам отново късни сортове домати, запланувани да  плододават докато може! :-D. Края на юни сменям ранните домати с друг сорт - вероятно розов идеал, като за целта мога директно да ползвам колтуците от лехата навън ;) И така на етапи мога да сменям застаряващи корени непрекъснато - идеята е да има непрекъснато такива, които са в период на зреене :>

Ох - та се получи нещо такова, разбира се, че ако видя някое свободно ъгълче с удоволствие бих боднал нещо, просто за експеримента.

П.С.Бих се радвал да намеря място и за някой корен патладжан - струва си, защото навън в много малко райони на страната растението достига нормална височина, а в парник вероятно може да стигне и до 60 см (!), което ще увеличи добивите от корен неимоверно. При него няма смисъл от ранно засаждане, защото без слънце просто не расте :>

shema%20parnik_zps0auokcwi.jpg
 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Георги, какви са външните размери на оранжерията ти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

5.5 x 2.8

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Няма ли малко да им е тесничко на всичките изброени култури на тези 15 квадратни метра?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Точно там е идеята, че не :) Някои растения не само не си пречат, но си и помагат :> Предполагам, че може още да се запълни, особено във вертикално отношение, но на мен толкова ми стига въображението. Липсват грудкови и прочее. Идеята ми в случая беше просто да ям ранна салата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Станко, какъв сорт домати и краставици садиш в оранжерията? Имам семена за Тести Грийн, Бели и Гергана. Домати имам 7 вида детерминантни или полудетерминантни и от високите Калина и някакви Розови, които вече не знам точно откъде имам, но си оставям семе всяка година. Тъй като не съм сяла ниски домати не знам какво да очаквам - много ли място ще заемат в хоризонтална посока, ще раждат ли както другите или добивите от тях са по начало по-малки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Станко, откъде се купува мулчиращо фолио? Марка, нещо като име?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Слави Котаров

Аз също тази година направих оранжерия в двора, поликарбонатна, 3х6 м. Понеже почвата в двора ми е уникално отвратителна (кафява горска тежка глина), си докарах хумус и направих повдигнати лехи - издълбах и изхвърлих 30 см надолу пръстта, и вдигнах с дъски още 20 - т.е. общо 50 см нова пръст (със стърготини най-долу). Така получих в оранжерията три лехи - двете крайни по 70 см чиста ширина и средната около 85 см. В момента съм засадил там лук, чесън, спанак, салати и репички - в крайните, в най-южната - резене, краставици (сложих на семка преди два дни), грах, тиквички и рукола, средната се каня тази седмица да сложа в нея домати - вместо да ги пикирам в кофички, направо ще ги сложа там с допълнителен найлонов тунел за през нощта. Прилагам т.нар смесено засаждане, при което на малка площ се отглеждат няколко култури, които не си пбечат, а дори си помагат взаимно :-) Ако искате, мога да направя снимки

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване