Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Непретенциозна пергола над езеро

Recommended Posts

Гого

Понеже много жега в градината, а и яко слънцето напича водата, реших да скова една пергола над него.

За колони ще използвам ритловици, че ми се намират няколко. По-естествено стои с тях, а и ще спестя някой лв от греди 10/10.

Отгоре конструкцията ще бъде от кофражни дъски.

 

Започнах с импрегнирането на материала.

Технологията е японската шу шуги бан (shou sigi ban), чрез обгаряне. След което се нанася някакво защитно масло или от сорта.

 

Обгаряне на дъските:

обгаряне-на-дървесина.jpg обгорена-дъска.jpg

 

Обгорена и изтъркана ритловица за колона:

shou-sugi-ban.jpg шу-шуги-бан-ритловица.jpg

 

Сравнение на необработена и обработена дъска с огън:

кофражна-дъска.jpg шу-шуги-бан.jpg

 

Конструкцията ще наподобява на тази, с която добих някакъв опит миналата година, но ще бъде с някакъв наклон.

Пергола

А на върха на всяка от 4-те колони, ще има различна къщичка за птички, която ще пази ритловицата от набиване на вода в горната й част.
По колоните ще пусня някакви увивни растения, като тази мини роза например.

Мини роза

Другия уикенд се надявам да съм вдигнал някаква част от конструкцията, за да обновя темата. :)
 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Криво ляво я закрепих. Остана да се дупчи и притяга с шпилки през гредите и къщичките на птичките.

DSC00489.jpg

DSC00490.jpg

И отражението й. :)

 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Как влизат колоните в земята, гледам бетонови тръби? Размери, дълбочини, вътре ля ли бетон? Колко е диаметъра на колоните? Какъв е размерът на дъските? Като казваш шпилки, с резба ли имаш предвид и защо са ти те?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Диаметърът на колоните е различен, щото такива ритловици имах изпаднали, затова и непретенциозно начинание подех. :) ..., но е между 12 и 20 см. :Д Общо взето, няма права част в перголата. Даже не е идеален квадрат, нито пък ромб. Понеже се съобразявах с езерото и пътечките около него, сложих колоните където най-малко ще пречат. Дъските са кофражни по 4 метра дълги. Казват, че са по 25 мм дебелина, но почти всички са между 20 и 22 мм. След обгаряне и търкане с четката, да приемем, че са 20 мм дебели, Широчината на дъските варира между 10 и 18 см. Не съм ги форматирал. Подбрах ги и разпределих така, че в горната си част след нареждането да са в една равнина. Дъските също са ми от артисалите материали от старо начинание.

Изкопал съм по една дупка за колона, с дълбочина към 30-40 см, зависи колко ми е било топло, като съм копал, че ги копах миналата година. Вътре две кофи бетон. Върху стъпката един ъгъл захванат с анкер болт за нея. Оттам с шпилка през колоната.

DSC00495.jpg

Тези тръби ги имам налични и ги ползвам като постоянен кофраж. Нахлузвам ги през колоната и дозаливам с бетон да се изравни с лек наклон навън, да не ми се задържа точно в основата вода уж.

DSC00494.jpg

Шпилките ги ползвам, за да имам по-здраво захващане на носещите дъски към гредите.

DSC00493.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тази работа я приключих.

 

DSC00509.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Много красиво! Аз обаче бих пуснал по колоните не рози, а нещо не толкова тривиално - ако искаш да е чисто орнаментно може да е вистерия, ако искаш и да може да се яде - пасифлора/шоколадова лоза/ китайски ямс (цветовете на ямса ухаят умопомрачително яко, на канела с още нещо, моят цъфна миналата година), а може и от всичките по малко :mrgreen: Успех и като свършиш си поканен да направиш и една при мен, че аз малко трудно се оправям със самоделните конструкции, ако не друго, то щото отнема много време и мислене :joy:. Засега това ми е най-голямото постижение : Оранжерията

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vencislava.hristova

Каква красота! ЕВАЛА!!!
И с тези къщички за птиченца е станало много симпатично!
Дали вече имате актуални снимки със зеленина по нея? Любопитно ми е как изглежда сега :))

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Благодаря, но за съжаление, не е кой знае какво. :) 

Не съм импрегнирал с нищо дървото и избеля от слънцето. Вероятно ще е добре да го мина с ленено масло, но ме е страх да се катеря отгре, да не я скърша конструкцията. :д

Миналата година беше обрасло с телефончета. Много инванзивни се оказаха. Тази година има само една роза, която нещо жълтее и един клематис, който също не знае къде се намира.

А и тази година експериментирам с едно мулчиращо фолио, което няма вид за еко-био-натурално и т.н. градинарство и избягвам да снимам. Даже се въртях оттук оттам за да не е в кадър, но пак се вижда.

DSC00566.jpg

DSC00567.jpg

DSC00568.jpg

DSC00569.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vencislava.hristova

АУУУУУ, ВЛЮБИХ СЕ!!!

МНого е красиво!
Недейте да скромничите, защото се е получило страхотно.
Иначе е трябвало да се импрегнира наистина, но не е късно, можете поне да минете с лак отгоре най-малкото да добие хубав кафяв цвят.

А фолиото къде ще се използва?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лакът се пука и люши, добре е да се предпочитат байцове и масла проникващи ;) А фолиото го има на първата снимка в дясно, черната водна пързалка, рехаво насипана с мулч и палета :D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Гого, една дива лоза ще ти я покрие за няколко години. На асма принцип

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз по принцип не искам да е покрита, защото водните лилии искат слънце. Нещо средно между слънце и шарена сянка да е..

 

преди 3 часа, vencislava.hristova написа:

А фолиото къде ще се използва?

За фолиото, може да видиш тук: :р

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Можеш да си я моделираш както си пожелаеш. Носи на рязане яко,и на всякакви груби намеси с мръсни ръце- къса е на листа и бъдещ плод, филизи. Иначе една Текома ше стои яко там. Разбира се и двете изброени са силно инвазивни многогодишни и искат контрол ако не Си съгласен с тях. Телефончетата са си приказка. Ма мен от мечки ме е не страх :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Уаууу, и на мен много ми харесва - стои и диво и естествено и красиво :blush:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Не намерих тема където да сложа това, най-близката по красота е тази.  Ако трябва да се мести, трие...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване