Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Абарис

Все не се наканвам да я пусна тая тема. Всичко за акацията искам да знам. Кога се сее, как се сее, колко вида има, колко бързо расте?

 

Посял съм едни семена от зимата, но не показват никаква активност. Семената как трябва да изглеждат тъмно кафяво-червеникави или жълтеникави? Тези които презимуваха в багажника на колата са пожълтели и ги засях на градината миналата седмица. Другите дето си стоят у нас по терасите и стаите са червеникавокафвеи. Знам, че са азотфиксиращи. Имат ли подходящи другари за засяване в близост?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

От семенце бая има да ги чакаш според мен. Аз си поръчах през интернет по 70 ст бройката. Човекът ми прати 30на отгоре. Височина от 50 см до метър. За 4 години - 3 метра с прилична коронка, без поливане.

 

офтопик: Пауловнията също е азотфиксираща и ако се полива в началото, расте потресаващо бързо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Колко се чака от семе?

Пауловния есента един приятел премести при мен щото се бяха наводнили нещо май. 5 дръвчета от 50 до 150см.Едното малкото май умря, ще видим сега лятото какво ще стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гого, от къде поръча акациите? Този размер 50-100 см, това двугодишни фиданки ли са? Не съм виждал толкова ниска цена, под 2 лв/бр и това беше за семеначе, а по-стара от 5 лв нагоре, затова питам. Къде ги сади? Колко са като бройка, викаш 30 отгоре, ти колко поръча?! За дървен материал ли или?

 

От сем се тръгват добре, стига да има условията. Ако ти трябват десетина-двайсе, може би наистина е по-добре да купиш на тая безумно ниска цена. Но ако искаш да слагаш много, както примерно едни познати в Странджа-Сакар всяка година искат по хиляда да посаждат (лани мисля че успяха), най-добре е със семена, които са в изобилие покрай някоя стара акация на есен. Семеначетата са супер държеливи, при мен имам двегодишни в ливадата, които съм ги косил с тример три пъти за тия 2 години и не са умрели! Ест не са поливани и тн.

 

Прочие, нашата "акация" (салкъм, black locust) не е баш акация.

 

Опиши какво смяташ да правиш с нея и да видим дали можем да помогнем.

 

За paulownia (мисля, че правилно се произнася Paul-ownia, пол-оуния) можем да говорим много, но най-добре в отделна тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Акация можете да си вкоренявате и от резници, както с почти всичко друго всъщност. Режеш началото на март и бодеш по земята, после поливаш до първите дъждове септември, успеваемост 90%. Но това е такава напаст и по принцип около всяко по-старо дърво има безброй издънки, та защо не си извадите отнякъде?  На нашата нива на границата съседът има едно старо дърво. Дядо ми спря да оре нивата преди 25 години и сега 30 метра навътре в нашата е ГОРА от акация в радиус още толкова ;) Аз нямам нищо против което, нивата така или иначе не се ползва в момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това е разсадникът: http://platans.eu/Prices.aspx

Ама гледам сега пише цена 0,25 лв за размер от 15-150 см.

Поръчах 70, получих стотина. Бучих ги в известен радиус извън двора ми, да има да растат дървета, а и за пчелите един ден ще е в помощ. Обикалях с моторния свредел. Иначе не бих се хванал така да залесявам. Тези, които са по-близо до двора ми, си ги поливам чат-пат и им подрязвам "излишните" клони. Останалите са на самотек. Много от тях се изгубиха още първата година, защото явно са имали проблем с влагата. Друга причина не намирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Мисля да засея покрай оградата няколо през някакво разстояние а между тях да сложа храсти, цветя и може би нещо пълзящо по оградата. Също за сянка мисля да го ползвам на някои места. Друия ми много важен замисъл е по натаък живот и здраве, да засея няколко десетки декара гъста гора вероятно основно "Псевдоакация" но, това ще го формулирам в отделна тема. И общо взето за сега искам да му ползвам пермакултурните свойства и да го гледам как  расте и да му се радвам.

На голямото място също мисля да засея някакво количество като една от функциите му ще е да пази от евентуални злоупотреби с трактори и други тежки машини покрай границите ми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

Обикновено в горските разсадници има акации на "тънки цени". И аз мисля да взема стотина и да ги сложа покрай кошерите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Галина Рупчанска

Здравейте, имам наследствени акации в градината - слагани са, за да държат скат. Но много години не са пипани и са много високи - 6 м. и нагоре. Иска ми се да ги намаля, за да мога да ги обработвам срещу листни въшки и съответно - да си бера цвят. Има ли някой опит с това - как се прави намаляване на дърво с две-трети от височината му? Допускам, че ако ги изрежа на пънче, ще станат храстовидни, но има ли начин да ги изрежа на примерно на 1 метър височина - ще направят ли коронка, или ще тръгнат леторасли около ствола? Благодаря за разсъжденията и споделения опит.

Редактирано от Галина Рупчанска
сгрешена цифра

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

@Галина Рупчанска   Рязала съм акация на метър височина и избиха цял сноп бъдещи клонки в горната част на оставения дънер. Имаше и няколко избили по дънера по-ниско, те могат да се отстранят. Не знам дали ще стане обаче малка кичеста акация удобна за бране. На мен ми се струва, че имат склонност да стават високи "въдици", още повече когато са засадени гъсто за укрепване на бряг или скат. При мен са до река и всичките цъфтят някъде в небесата. Не знам дали е заради самия характер на дървото или защото там растителността е гъста и се стремят към светлината. А ако се кастрят редовно, за да не стават прекалено високи - ще направят хубави гъсти корони, но може да не им останат сили за цъфтеж.  Преди две години отрязахме и една акация на ниво земя и сега има издънки от нея на 3 метра наоколо, имаме още 25 акации, така че това май не е добре да се прави, освен ако целта не е много колци за домати :) . И двете акации бяха около педя диаметър и навътре в парцела (тези по брега на реката са защитени от закона).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Акацията си става голямо дърво. Ако ги орежете, ще тръгнат мощно нагоре, а и не съм сигурен колко трябва да пораснат пак преди да цъфнат. Виждал съм и малки дървета с шушулки, та е възможно. Но ще трябва да ги прореждате, за да са достъпни. Бодливи са все пак.

Как използвате цветовете?

Имайте предвид, че дървесината на акацията (жълто-зелената сърцевина) е много устойчива на гниене и има всякакви приложения в градината (колове, конструкции и прочие), включително за покривни мартаци, ако са по-прави, дръжки на инструменти и други. В моя район има стари дървени вили за сено, които са правили местните навремето. Има от бук и от акация. Акациевите са класи над буковите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Галина Рупчанска
преди 11 часа, Славянски написа:

Как използвате цветовете?

Основно ги щипкам и смуча - имат много приятен, леко сладникав вкус. А когато си намеря повече, суша за чай и отделно просто накисвам във вода, който после с лед и лимон става много приятна напитка. Знам, че и кората се ползва, но не съм стигала до лична употреба - има си тънкости, освен това е отровна. Цветът е за отхрачване.

Благодаря, @Евелина, за това ми трябваше потвърждение - отгоре ли избива или отдолу. Режа смело, значи, и не отиват за цепеници, ако има по-прави клони. Или вилести. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Галина Рупчанска написа:

Или вилести

Не знам какво имате предвид, но рогата на вилите са се огъвали в специални помещения, където са ги варили мисля и после вкарвали в шаблони за огъване, и после в сушилня. Дървото става меко и не се чупи след тая обработка та поема огъването. Не са ползвали естествено извити клони.

На един комшия баща му е правил вили навремето. Трябва пак да го разпитам подробно. Това си е бил поминък и още се използват инструментите до ден днешен. Правел е по няколкостотин на сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошла @Галина Рупчанска! Аз имам скромен опит с акации в последните 10 години, по-активно от 6. Поддържам ги и като coppice - рязане до дъно и култивиране на издънките след това за ралични цели, както и като pollard - рязане до определена височина и после поддържане на корона.

Но директно на въпроса!

На 13.02.2023 г. at 20:04, Галина Рупчанска написа:

Има ли някой опит с това - как се прави намаляване на дърво с две-трети от височината му? Допускам, че ако ги изрежа на пънче, ще станат храстовидни, но има ли начин да ги изрежа на примерно на 1 метър височина - ще направят ли коронка, или ще тръгнат леторасли около ствола?

Храстовидни стават при coppice ако не се култивират всички издънки от ствола. Храстовидни са хубав плет и продължават да вършат работата си. Култивацията се състои в подбиране на 1-3-5 най-силни издънки според нуждата и ежегодно премахване на всички останали, а на оставените - премахване на разклоненията до желана височина, например 250 см. Всяка от тези издънки може да се ползва за колци за домати, както каза и Ева :) но и за конструкции от кръгла дървесина примерно след 3-5 години, като надебелее.

Ако се скъсят на 2 метра примерно, ще си направят корона, която също може да се поддържа на размер, или да се остави да расте свободно и след години пак да се скъси. Няма да е проблем за цъфтежа.

Издънки тръгват винаги така или иначе, със или без рязане. За мен това е най-ценната функция на акацията като пионерно дърво. Лесно е да се извадят и премсетят, а е лесно и да се премахнат, ако не са нужни. Това не бива да ви притеснява.

Ето прост пример за 3 годишна акация, която оформям на кълбовидна корона и расте под черница. Резитбата е от днес. Най-високите клонки са на около 250 см.

20230215_124228.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Галина Рупчанска

Страхотни сте! Много благодаря, почти си приключих резитбата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване