Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Резитба на овошки - за и против

Recommended Posts

Гого

Вярно ли е прочетеното от мен, че резитбата основно е измислена, за експлоатиране на дръвчетата? Засадени по-гъсто, с идеята да се получава повече плод на по-малко оползотворена площ? Ако това е така, едно плодно дърво, с достатъчно място около себе си, има ли нужда въобще от някакво рязане? Доколкото съм прочел, резитбата скъсява и живота на дръвчетата. В двора на баба се гледаха ябълки, круши, череши, сливи, кайсии, които не се подрязваха никога. Всички растяха големи и обилно плододаваха. Едната круаш, която е над 60 годишна, още плододава и хвърля обилна сянка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми да, резитбата е за удобство на човека. Притрябвало му е на дървото да го реже някой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

За мен от резитбата има смисъл в първите години на дръвчето за оформяне на корона и отстраняване на "лакомници". Повечето пермакултуристи са против рязането. Зависи и от вида на дръвчето- праскови например си струва да се режат, защото така или иначе животът им е кратък, а избуяват много и може да се увеличи добива много. Но всеки решава за себе си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

А ако като съм садил дръвчета, и като са били малки, не съм съобразил добре разстоянието между тях и сега се оказва, че са на гъсто, ако спра всякакво рязане, какво да очаквам - едните да надделеят и да погубят по-слабите и малките или има и по-лош вариант, за който не се сещам? Реално, след като се разлистят, в овощната градина нямам място по земята, което да е огряно от слънце. Съответно и детелината ми там никога не цъфти, а само си седи зелена. Всяко дърво се възползва по някакъв начин от светлината и засенчва друго. Да ги оставям да се спасяват или да разреждам броят дръвчета, за да могат останалите да се развиват добре...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз бих ги оставил да се оправят. Единственото притеснение би било от гъбични заболявания - като са много нагъсто и няма никакво течение плюс влажна почва за тях е идеално. Другият вариант е да ги оставиш 2-3 години и после да прецениш кои се развиват по-слабо и да проредиш дърветата, но без рязане на клони оттам нататък. Бях гледал преди години клипче за една ферма в щатите, където гледат 50 дка ябълки на самотек и ходят само да ги берат, много добре изглеждаше.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Подрязвам дърветата в градината, за да са ми удобни за бране. Имам някои, дето отдавна са изпуснати от контрол - кайсия и лятна ябълка. От кайсията събирам по 2-3 кг. на реколта, а е почти 10м. висока. Не стига, че плододава рехаво, ами е и неудобна за катерене, та не си правя експерименти, щото падане на 85кг. човек от няколко метра височина не чертае добра перспектива. Ябълката беше със същата височина, но я "подстригах" на ниво 2,5м. По-ниско не можеше, защото от там започваше да се разклонява. Вече две години бера от нея със стълба, а миналата година имаше и плодове по нови ниски клони - издънки от стъблото, които стигах от земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

При мен по-бързорастящите (младите) дръвчета дръпват над другите, за да докопат слънце. Примерно имам смокиня, кайсия и слива в близост - сливата е източила едни клонаци като колци за боб нагоре. И да върже нещо - обиране няма. 

С гъбичните дори и без влажна почва без добро проветрение все си имаме грижи.

Ние си режем, де. Такова е положението. Ако имах декари овошки нямаше да режа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мисля, че самото садене на фиданка е дотолкова противоестествено, че оттам нататък дали ще режеш или какво ще правиш - все нещо ще трябва да се намесваш, за да върви работата. Виж, ако едно дърво си е пораснало само там, където е преценило най-добре да не му се бърка човек.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

То именно поради монокултурното садене на фиданки на голо поле е възникнало рязането. В екосистема с различни етажи никога не би имало нужда от такова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

 

Според Масанабу Фукуока

"Ако дървото се остави да расте свободно в естествената за него форма, клоните му ще израстват от ствола в определена последователност, така че всички листа ще получават слънчева светлина еднакво. Ако този порядък се наруши, клоните влизат в конфликт един с друг, покриват се един друг, оплитат се, листата изсъхват на местата, където слънцето не може да проникне. Намножават се насекоми и повреждат растенията. Ако не се направи резитба, то на следващата година се появяват още повече засъхнали клони. "

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване