Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Календарен справочник

Recommended Posts

Гого

Направена е нова секция - "Календарен справочник".

Идеята е, да се направи по една тема за всеки месец, и в нея до описваме своите дейности.
Кога какви разсади залагаме, кога садим навън, какви дейности извършваме в градината, компост, третиране с отвари от природата и т.н.

 

Когато се събере достатъчно информация за месеците в годината, ще се опитаме да систематизираме нещата в отделна страница, която нагледно да служи, като справочник на начинаещи и не само, градинари.

 

Общо взето, който каквото прави системно всяка година по едно и също време, може да го описва в темата за конкретния месец. Ако няма такава тема, който реши да сподели нещо, може да създаде.

Ако имате някакви други идеи, моля, споделете.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Добре би било да създадем база от данни за посевен календар. Но срещаме трудности при принципите на структурирането му.

Всяка култура, се сади по различно време, според това, в кой край на България е, на открито или закрито се отглежда, за ранни или късни добиви, даже и сортът влияе.

Ако може, да разграничим няколко конкретни общи области за страната, които се разграничават една от друга, спрямо залагането на семената и най-общо да сложим едни срокове от-до, в зависимост от ранно и късно производство, мисля, че ще можем да оформим нещата нагледно в табличен вид. Като въвеждането може да става чрез някаква форма, съдържаща полета от сорта:

  • Име на културата
  • Ранно засаждане - от-до
  • Късно засаждане - от-до
  • Приятелски култури
  • Култури неприятели
  • Болести и вредители
  • Описание
  • ? (друго)

След като се попълни доволно каталога, ще решим по какъв принцип да разграничим културите, за да може всеки да има по-общ поглед над нещата за сеене. Например, идва месец февруари, поглежда за февруари, и вижда, че това, това и това от неговата зона, в която се намира, предстоят да се засаждат.
Но за да стане това, трябва да знам в различните краища на страната, кога какво се сади.
Малко е сложно това начинание и не се знае, дали ще се има успех.

Друг вариант е, когато попълваме каталога (статиите) с културите, да се слага етикет на всяка култура, февруари, март, април и т.н., месец, в който най-общоприето се сади. Така, когато натиснем на март, ще излезнат всички култури за март месец. Отделно, в коментарите, ще може да се види, кой, къде, кога и как го прави. Мисля, че това ще да е най-лесният начин, в който всеки по желание ще може да участва, с информацията, която има.

След като вкараме информация за няколко култури, ще дам нагледен пример.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Описаното по-горе от Гого обсъждахме по чат. Моята мегаломанска визия :D е за нещо като онлайн приложение, което да покрива всички нужди с планирането като дати.

 

Например избираш кои култури и сортове искаш да отглеждаш и ти съставя автоматично календар за твоята зона кое кога какво и как.  :D

 

Нещо подобно е приложенито Gardenate. В него има по-голямата част от "мечтаната" функционалност, вкл. съвместими култури и тн. 

 

Основните спекове с него са два - на английски е, съотв. има доста по-малка приложимост в България и също така не е пригодено за тукашния климат. Принципно има правени опити да пригаждане на американските температурни зони към Европа (ето един пример), но не смятам, че е успешен. 

 

Един вариант, който съм си мислил, е да хванем да преведем това приложение. Дори и само така ще е голяма стъпка напред. Но и епична работа де...

 

За времето:
Датите на последна/първа слана, както и средните макс/мин температури по месеца оформят най-полезна за градинарите карта, която взема предвид и локалния климат. Но за жалост няма такива данни с добра резолюция (примерно 20-30 станции за цялата държава, вместо по 50-100 за област).

 

Аз лично смятам, че в България има пет основни, да ги наречем макро-зони:

Планинска - Трявна, Копривщица, всички високи родопски села, в общи линии над 8-900 нмв и в планината, особено тия на северен склон

Морска - черноморието от Бургас и на юг и към 30 км навътре от него + долината на Струма покрай Петрич-Сандански

Дунавска - всичко на изток от Северозападнио Резерват (тнар граница "барабой с мръве"), от северната страна на Балкана, до морето

Западна - всичко от Траянови врата на запад

Тракийска - всичко на юг от Балкана и на изток от Пазарджик

 

Тъй като познавам хора във всяка зона, имам някои наблюдения, но те не са достатъчни за систематизирано изработване на посевен календар. Затова и предложението на Гого е най-подходящо. Всеки да сподели къде се намира и кое кога прави, като му дойде реда. Така ще можем да придобием представа и, живот и здраве, с годините ще се натрупа база за сравнение!

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Идеята е чудесна, може като за начало да се направи една таблица някъде тук, където всеки може да попълва на принципа на уикипедия. По-натам може да го извлечем в по-завършен вид, ако има желание :)

Климатичните зони са супер, но трябва да се отбележи, че има местни явления и фактори, които водят до микроклимати, много различни от гореспоменатите. Такива са часовете слънчево греене, постоянни течения, преобладаващи ветрове, влажност, мъгли и възможност за инверсия.

Последните две са особено важни, тъй като на места като родопската яка, а и моето село (Източен Предбалкан) есенно време има около 2-3 седмици до месец повече слънчеви дни в сравнение с низините наоколо, където е мъгливо, наблюдава се и инверсия (студеният въздух остава в ниското).

Друг интересен момент, който забелязвам тук е, че зимно време много често, когато има нахлуване на западни и особено на южни циклони, времето е с пет до 10 градуса по-топло от същата ширина в Резервато, да речем, или София, защото въздухът някак се завихря откъм Солун през Източните Родопи, удря се у морския бриз и се завърта насам. Много е приятно. Дори в момента духа такъв вятър и снего се топи. Такива неща.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

В момента тече изграждането на "другия вариант", с кратките описателни статии за културите. За всяка се слага етикет с месеците, през които се засажда. Например месец юни - излизат конкретните култури. Съответно, вътре в коментарите, всеки може да опише особеностите на своите климатични условия или някой може да попита за своите.

 

Важното е данни да се трупат, после ще се организират.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Сял ли си досега фенел през пролетта? На пакетчето му пише, че се сее август и аз много се чудих дали да не пробвам, сигурно ще стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

До сега не съм сял никакъв фенел. Единствено че посадих осакатения корен, който си донесох от Каблешково :) 

 

Конкретно този Florence го взех като бонус, защото като купувах семена хванах някаква схема от типа купи 5, получи 1 подарък. Честно казано ме съмнява да се получи при нас, защото тоя тип глави искат да ги загърляш с почва и да е топло и влажно - засуши ли се, почва да стрелкува и чао глава. В интерес на истината го взех с полу-комерсиален интерес, защото е модно и със сигурност в микро количества ще се купи, но едва ли ще го отгледаме до представително ниво...

 

Прочее на тоя пише, че се сее на пролет, директно навън, възможно най-скоро след последната слана, след което се загърля отривисто :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

...

Нещо подобно е приложенито Gardenate. В него има по-голямата част от "мечтаната" функционалност, вкл. съвместими култури и тн. 

 

Основните спекове с него са два - на английски е, съотв. има доста по-малка приложимост в България и също така не е пригодено за тукашния климат. Принципно има правени опити да пригаждане на американските температурни зони към Европа (ето един пример), но не смятам, че е успешен. 

 

Боби, според теб - коя зона трябва да изберем от приложението Gardenate, за да отговаря горе-долу на Софийско? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мнооого труден въпрос :) За твоя климат по склоновете бих казал Канадската 5а-б, или Американската 5а-б. Дори бих казал, 4а-б може да е приложимо. По тукашни форуми съм срещнал да ни поставят в зона 6, но това е доста оптимистично, бих казал за Пловдив и източно/южно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Моят склон е южен (юг-югоизток) - аз съм от северната страна на Цар Борис и гледам точно срещу Копитото. Ето това ми е изгледът от горната част на парцела (северната) към Витоша (юг). 

20160625 125538

 
Според мен за 5а-b може би си прав, но аз по-скоро бих отишъл към 6а-b, отколкото към 4 ... 

post-273-0-55262500-1480675201_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами ти си познаваш мястото най-добре, но все пак имай предвид, че за зона 6, средната минимална температура зимата трябва да е -5 до -10 целзий, което ми се струва доста оптимистично. Че то тука в полето до София от 1 месец е под нулата средна минимална, а е още есен!

 

И още нещо - микроклиматът винаги ще надцака зоните, също както почвеният атлас е обща картинка, а не конкретна.

 

Първа/последна слана и минимални/максимални температури са също добър индикатор, но сега въпросът е контекса на това приложение, затова сложи 6а и догодина сподели дали предложените дни са точни или идват малко ранни (демек трябва да е по-скоро 5).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
Я и аз барабар Петко да се изкажа.. за мен в Пловдив съм се прицелил в канадското 6а −23.3 °C до −20.6 °C, че имам пресни спомени от преди 4-5 години за температури под -20°C.. последната зима най-студеното беше -17°C..

 

 

 


 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Значи, тия зони зависят от мега сложното средна годишна екстремна минимална температура :) Демек не единичен ден да е било -20 :)
 

Hardiness zones are based on the average annual extreme minimum temperature during a 30-year period in the past, not the lowest temperature that has ever occurred in the past or might occur in the future.

 

Според мен за Пловдив си е поне за 6, ако не и 7 Американска. stringmeteo.com e паднал, иначе бих проверил.

 

Да не забравяме и това:

http://www.ahs.org/gardening-resources/gardening-maps/heat-zone-map

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Значи, тия зони зависят от мега сложното средна годишна екстремна минимална температура :) Демек не единичен ден да е било -20 :)

Според мен за Пловдив си е поне за 6, ако не и 7 Американска. stringmeteo.com e паднал, иначе бих проверил.

Да не забравяме и това:

http://www.ahs.org/gardening-resources/gardening-maps/heat-zone-map

 

В тоя stringmeteo.com  изобщо не мога да се оправям.. По Хамериканската Heat Zone Map съм zone 8..

 

А докато търсех "Еuropean Heat Zone Map" попаднах на два много интересни сайта с карти:

 

-> http://grist.org/climate-energy/the-16-scariest-maps-from-the-e-u-s-massive-new-climate-change-report/

и

-> https://nelson.wisc.edu/sage/data-and-models/atlas/maps.php?catnum=3&type=Ecosystems

 

Мегасложното "средна годишна екстремна минимална" ми е мегасложно.. ;)  а за "единичния ден" мога само да говоря от личен опит - когато беше паднало под -20, макар, че задържа само за ден-два, ни измръзна смокинята и още 3-4 асми..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване