Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Растителна защита с "естествени" препарати

Recommended Posts

Росица Василева

От руските видеа взех и приложих едно за отглеждане на домати.Ако ти е интересно,ще го кача и него.

Много лесно ,бързо и само с едно пресаждане.Аз го направих и стана точно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

искам и него

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

Ето:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
На 10.04.2018 г. at 15:52, Ру® написа:

все пак да преведем, за тези, които не разбират френски най-важното, че за да не мирише - трябва кофата да се държи на сянка, да не се покрива и да се разбърква всеки ден...  - другото става ясно и само от картината ;-) 

„...да не се покрива...”  да няма грешка в превода/не съм в час с френския/... но тази гниеща материя привлича много насекоми,най-вече мухи и комари.Аз бях покрил варела и въпреки това след 5-6 дена вътре беше гъмжило от ларви и други гадинки...!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 8 минути, Marangoster написа:

да няма грешка в превода

Няма грешка - сега пак го чух. Буквално казва: " не трябва да се покрива, трябва да се остави да диша" 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

То не пречи да се покрие с тензух/марля/парцал или нещо такова, което ще позволява на настойката да диша и в същото време ще възпрепятства навлизането на насекоми и др. вътре.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

IMG_20191001_220118.thumb.jpg.2b661597706e67cfe5302df793d4f8f0.jpg

IMG_20191001_213425.thumb.jpg.00bb3f3d44b7ce0d0820968d3f8d1744.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Миленка впечатлен съм! Браво!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 23 часа, Пламен М написа:

Миленка впечатлен съм! Браво!

Браво на кое, че съм си купувала книги през 90-те? :mrgreen:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Да! От книга у дома няма загубил, и за снимката разбира се!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Един експеримент за "препарати" против листни въшки.  Нийм ойл, Някакъв инсектициден сапун и (доколкото схващам) ЧКЧ?

И трите работят - странното е, че ЧКЧ се прилага в почвата и (уж) правело растението само да се пребори с въшките.  Не съм ги правил аз тия експерименти, нито ще се занимавам да ги правя, но някой ако пробва - нека сподели, дали има истина в това:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@Ру® ЧКЧ при мен има доста в зеленчуковите лехи.. защото не си чакам компоста много да угние и го разхвърлям напролет из тях.. та това явно си ги изхранва достатъчно добре и си стоят там.. а за ЧКЧ тъщата беше хвърлила "една доза яйца" в компостната купчина преди 5-6 години - да ядяли компостя по бърже.. даже и Бай Ли като идва и се чудеше колко много били на всяка копка..  онзи ден на супер засушено и утъпкано място извън лехите, под пласмасовата кофа, която бях заебал със събиран троскот и поветица да отлежава месец два ;), намерих цяла топка ЧКЧ - повече от една шепа..

Честно казано въшки по едногодишните почти нямам.. но примерно кайсийте и сините сливи, 6-7 годишни дръвчета, стават пепел с черна въшка напролет.. даже на тазгодишноприхванатите ашлами ако не бях пръскал с ниим щяха да ги опоскат.. интересното беше, че доматите под кайсийте, още докато бяха доста дребнички не бяха нападнати много, да не кажа хич в сравнение с почернелите млади филизи на кайсията отгоре.. но така или иначе като пръсках овошките с ниим, пръснах и тях.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Вчера ме подсетиха за един позабравен доста ефективен фунгицид, който сега е времето да се събере, а именно полски хвощ (Equisetum arvense). Активното вещество в него е калциев силикат. Той прониква в клетките на растението и пречи на гъбичките да образуват мицел. За препарата, 2 кг пресен или 200 грама сушен хвощ се варят 1 час, прецежда се и се разрежда 1:5 с вода. Прави се превантивно есенно-зимно пръскане върху почвата и скелета на дърветата и пролетно, след като са се разлистили. Много добър препатат за домати и краставици. При липса на хвощ той може да се замени с 0,1% разтвор на водно стъкло - веществото е същото.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Онзи ден ходих до Равногор за вода, можеше да набера хвощ. Нищо, другият път. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Гол охлюв , плужек

На много места прочетох, че е голяма напаст, но не открих специална тема за него. Също и за "облечения" - с него обикновено се води "тенджерна" война, но миналата година няколко екземпляра се криеха в близките подправки и през нощта ми изгризваха динките, затова съвсем безскрупулно поръсих отровна примамка - изморих ги. Нямаше как да пръскам с люти чушки.

Случайно пробвах уж най-безобидния метод, оказа се най-ефикасният от всичко пробвано до сега. Имах едно място, където поне от десетилетие плужеците си организираха конгреси и съвещания, на сутринта целият цимент в близост беше олигавен, а ако настъпиш някой закъснял може да се пребиеш. Ръснах бордюрче къдраволистен магданоз и след като поникна плужеците изчезнаха.

Идея е да се засее до ягодите или чешмата да речем, или да се пробва с отвара.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз съм ги ловил нощем, когато плъзнат. Но ако са твърде много или мигрират от близката ливада, става сложно. В един друг имот съм събирал към 130 охлюва, плъзнали след дъжда, на под 50 квадратни метра градинка. Там беше страшно. Номерът с дъски, под които да се укриват, пробвал ли си?

И защо къдрав магданоз?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
На 15.03.2021 г. at 20:40, Славянски написа:

Аз съм ги ловил нощем, когато плъзнат. Но ако са твърде много или мигрират от близката ливада, става сложно. В един друг имот съм събирал към 130 охлюва, плъзнали след дъжда, на под 50 квадратни метра градинка. Там беше страшно. Номерът с дъски, под които да се укриват, пробвал ли си?

И защо къдрав магданоз?

Искаш да кажеш, че си ловил плужеци посред нощите?! Герой, за тебе бира/вино/ракия няма ли? :)

Под дъските не само се събират, но и се размножават. После с белина ли да пръскам? Пък и нямам дъски за хабене.

А защо къдрав магданоз - така пишеше в "рецептата". На около метър има малко "некъдрав" и не ги впечатлява. Просто първото което подейства, преди това съм ръсил сол, люто, отрови и к'во ли не - временен и съмнителен ефект.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И като съм почнал: да допълня, защото темата за охлювите току-що се появи в Седянката (нямам достъп до нея).

Пробвах успешно: най-вкусно, трайно и безобидно става със засяване на къдраволистен магданоз, трябва да се пробва и с отвара от него. Дори лютото и натрошеният тютюн не са толкова ефикасни, в моят случай поне.

Посочи се добра беларуска статия: линк

Като алтернатива на оцетната вода ми хареса амонячната (бързо се изпарява): 2 с.л. на литър вода, но това ще иска пръскане всяка вечер. За ягоди може и да става.

Най-ми хареса, че отрова за охлювите бил железният сулфат - и торчица, и фунгицид, разрешен за биологично земеделие. Напролет ще поръся за проба.

--------

Понеже "железният" течен  тор е скъпо нещо, от години си го добивам сам: в изрязана туба от вода нахвърлих ръждиви пирони и друго меко желязо, намерено по двора. Периодично допълвам с вода, малко оцет или пакетче-две лимонена киселина (второто се оказа по-правилно). Като покафенее достатъчно изливам в бутилка (добре е да се измери киселинноста с лакмусова хартийка) и допълвам пак.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Наближава времето за садене на доматите  в оранжерията. Взех окончателно решение да не ползвам повече химически препарати.

Трудно ми е да съм в постоянно търсене на четива за приготвяне на билкови настойки и отвари, (по-точно нямам  изграден навик)за това реших да използвам биопрепарати на Амитица. Спрях се на Лимоцид, който покрива обикновена, брашнеста мана и вредители.

Притеснява ме въпроса  с количеството на препарата който се предлага в различни разфасовки, като се колебая между 200 mll, които може да се окажат недостатъчни за един  сезон и 1литър който пък е възможно да хартиса и да се окаже негоден за употреба в следващия сезон. 

Ползвал ли е някой този препарат и би ли ми дал някакви сведения като ефект от прилагането му и срок на годност за употреба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване