Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Растителна защита с "естествени" препарати

Recommended Posts

Росица Василева

Иванина,ползвам Амитица от години,най-вече след успеха с чемширената гъсеница.Лимоцид купих 1л.миналата година-3години срок на годност и мисля че ще свърши добра работа .Горещо препоръчвам Калциев сулфид на Амитица-калция е елемент,който трудно се усвоява поне в моята градина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Роси, сърдечно ти благодаря за отговора!

В този случай спокойно купувам литровата разфасовка Лимоцид.

Ще се възползвам и от препоръката ти за Калциев сулфид, защото от няколко години ме мъчи върховото гниене по доматите.

Също така съм се спряла на Рапакс, тъй като Лимоцид не покрива миниращия молец, а гъсеницата е страшна напаст в началото на есента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

По принцип,вредителите и болестите нападат растенията,които са нездрави,негодни,имат да речем някакъв недостиг или излишък на елементи,неподходяща почва и т.н.
Обикновено слагам Рапакс и НИМ Азал-двете трябва.

С поздрав!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Много ми помагаш със съвета си Роси.:smile: Благодаря ти отново!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз домати не съм пръскал, майка ми им хвърляше някакви отвари, но ако се наложи: какво им има на медния сулфат (син камък) и железния сулфат (зелен камък)?

Понякога имат белокрилка, но не много. Майка ми я пръскаше с люто, чесън и коприва - последното е хубав листен тор, но аз не се зоря.

Най-важното, поне по нашенско: доматите - само под покрив! Дъждът не е каквото беше, дори полските домати стават като попарени след няколко часа. Отстрани не заграждам: да става течение и да си работят пчеличките. Има капково, разбира се. Миналото лято почнах да реконструирам покрива, не го довърших, и ядох домати само от едни саморасляци под навес. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir
На 20.03.2021 г. at 19:44, Росица Василева написа:

По принцип,вредителите и болестите нападат растенията,които са нездрави,негодни,имат да речем някакъв недостиг или излишък на елементи,неподходяща почва и т.н.
Обикновено слагам Рапакс и НИМ Азал-двете трябва.

С поздрав!

С Тези два продукта решавате ли проблема с всички неприятели?
Схемата ефективна ли е при листни въшки и и ябълков плодов червей?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

За щастие,нямам всички неприятели.Рапакс използвам за гъсеницата по чимшира.А въпреки нападенията,реколтата която остава ме задоволява.Произвеждам само за себе си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз питам в магазина, много често се сменят препаратите, някои ги забраняват.

Сега за лозето ми дадоха разтворима сяра и Нисоран (срещу акари) и Корсейт+Нисоран за следващото пръскане като се разлисти. Не е пръскано от години, ако не броим малко бордолезов разтвор, затова тази година ще слушкам каквото ми кажат.

Това не са "естествени", ако не броим сярата.

Дърветата ги изтървах, ще чакам да прецъфтят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir
преди 5 часа, Росица Василева написа:

За щастие,нямам всички неприятели.Рапакс използвам за гъсеницата по чимшира.А въпреки нападенията,реколтата която остава ме задоволява.Произвеждам само за себе си.

Но защо комбинирате Нимазал  с Рапакс. Някъде четох че Нимазала се натрупва и останах с впечатление че не е нужно да се комбинира?
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir

Имате ли впечатления от други препарати на Амитица за превенция и лечение на различни болести по растенията?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нямам идея към момента как може ниймът да се натрупва? Той се внася под формата на емулсия, съответно е водоразредим, съответно по-силен валеж го отмива. Иначе ако няма валеж си стои като филм, но не бих казал дълго време. За листна въшка по дърветата пръскам поне 2-3 пъти седмично с нийм, иначе не хваща добре новите поколения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За листна въшка ще пробвам с натуралус, сиреч - боверия. Надявам се на хищничество...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir

В сайта им са записали
Механизъм на действие: Ним Азал Т/С е системен инсектицид с проникващо действие. 

Не редувайте Ним Азал Т/С с друк инсектицид и активно вещество. Точно обратно. Целта е с всчко следващо третиране да се увеличава Активното вещество в тъканта на растенията. Работи с натрупване. Друго много важко, което трябва да ви препоръчаме.

преди 55 минути, Боби Димитров написа:

Нямам идея към момента как може ниймът да се натрупва? Той се внася под формата на емулсия, съответно е водоразредим, съответно по-силен валеж го отмива. Иначе ако няма валеж си стои като филм, но не бих казал дълго време. За листна въшка по дърветата пръскам поне 2-3 пъти седмично с нийм, иначе не хваща добре новите поколения.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

:flushed: Ъм. Изобщо не е системен, нито се натрупва в тъканта на растенията... Точно обратното е, той е биоразградим, без натрупване и няма моментален ефект (тнар knockdown effect). Освен това е най-ефективен срещу ларви и междинни форми на насекомите, не възрастните, макар да влияе и на тях по различен начин според вида. Но няма да спорим с Амитица, които не можаха дори да ми кажат колко точно % е ниймът в "техния" препарат или поне колко % е активното вещество. На ученолюбивите читатели оставям това:

http://ipm.uconn.edu/documents/raw2/Neem Based Insecticides/Neem Based Insecticides.php?aid=152

https://www.researchgate.net/publication/288940013_MODE_OF_ACTION_OF_AZADIRACHTIN

https://link.springer.com/chapter/10.1007/1-4020-2596-3_11

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir

Написали са Активно вещество:

Азадирахтин А – 1,0%

Азадирахтин Б - 0,5%

при мен миналата година не се получи с маслото от Нийми кастилския сапун и тази година мисля пак да пробвам с НИмазал

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

При мене нийма от Англия не спря нито чимширения молец,нито листозавивачките и червеите по ябълките.На другата година,НИМ Азал на Амитица и рапакса се справиха много добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir
преди 8 часа, Росица Василева написа:

При мене нийма от Англия не спря нито чимширения молец,нито листозавивачките и червеите по ябълките.На другата година,НИМ Азал на Амитица и рапакса се справиха много добре.

Защо комбинирате с Рапакс, само Нимазала не действа ли ?
 Нимазала е по скъп, но предполагам че целта е друга.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Нещо по-специфично за борба с червеногаловата ябълкова листна въшка? За първи път виждам това по някои ябълки. Много неприятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За Антоанета нямам отговор, но щом е въшка - пръскаш през седмица с по-слаба отрова (с повечко Веро). Има време до брането на ябълки... Ей ся всички ще скочат отгоре ми!

Аз за друго: навсякъде твърдят, че лукът е едва ли не панацея, но май го бъркат с чесъна, пък и той не е всесилен. На мястото на миналогодишната първа реколта картофи засях лук и тук-там в лука избиха картофи, но колорадският бръмбар ги нападна яко. Специално ходих да оглеждам тази годишните ми картофи - не видях една буболечка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тази есен при изскубването на  доматите в оранжерията срещнах доста необичайни на вид коренища, удебелени и отрупани с множество грудки. Оказа се, че си имам нематода, която втора година ми тормози доматите. 

Някой сблъсквал ли се е с този проблем и може ли да даде съвет  за справяне с нематодата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване