Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Растителна защита с "естествени" препарати

Recommended Posts

Жоро

Пускам темата само за да кача този файл с изброени такива, който може да ви е полезен. Надолу можем да си коментираме кое как, кога и дали, както и всякакви други подобни "естествени" препарати. Не зная откъде ми е файлът, мисля, че от Филип от Тринога от преди много години - не помня да съм имал пряк контакт с някой друг от биодинамичната секта на Щайнер (еле Мария Тун, Алена ще завиди), повечето са много откачени.

П.С. Нищо лично, ако някой е против сеенето на репички в ретрограден Меркурий, този файл все пак няма нищо общо с това. :>

средства за укрепване жизнеността на растенията и защита чрез растителни вещества.pdf

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Сега мисля, че освен Меркурий и Сатурн е ретрограден.

Някаква информация или мнения за ефекта от натуралните инсектициди, репеленти и прочее, върху пчели и други полезни твари? Аз мисля, че ефекта би бил не много различен от този върху "вредителите". И ако съм прав, може би подходяща алтернатива остава само поликултурното градинарство?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сложен въпрос, няма лесен отговор... Една гледна точка - ако "свърши светът" и я няма химическата промишленост (или както е било по времето на лясковските градинари), с какво ще се пръска?

Майкъл Филипс казва за фиданките, че основно здравето се постига холистично - здравото дърво не е толкова поддатливо на проблеми и може да ги превъзмогне. Отделно хватки като жълта хартия с лепило, кокошки и пасищни животни под тях биха помогнали доста.

За зеленчуците, бидейки едногодишни, ми се струва overkill прекалено многото грижа, но са толкова крехки :( А и повечето животински напасти ги унищожават за часове, дни. То и гъбичните де...

Аз ползвам нийм, емулгиран с кастилски сапун (от зехтин). Против буби работи, но иска постоянство - пробвал съм го на зелева бълха, гъсеници по дърво и тн. Разбира се, няма нищо общо с напалм от типа на Би58 - WMD, рекламирано умилително от хората по селата с думите "Пръскаш и всичко умира!". Начи, ако искам всичко да умре, ще се пръсна сам с Би58 и готово.

Но и ниймът би вредил на пчелите, ако ги напръскаш директно... което обаче няма как да стане, защото пръскаш вечер, когато няма пчели.

Майка ми казва, че при нея работи чай от люти чушки, лук, чесън като прогонител на буби. Прясно мляко, сурово, 1:10 с вода или пък суроватка, която продават в мандрите на литър, без разреждане - срещу гъбични, но превантивно!

За синия камък съм на кантар. Бай ви Джеф го дава на животните като добавка против стомашно-чревни паразити, но медта е доста неприятно нещо за почвения живот, който се опитваме да стимулираме.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не пропускайте и да научите някои неудобни истини за въпросните препарати и за масовото органично земеделие въобще. Може би най-релевантно е да имаме предвид мъдростта на древните римляни, които казват "Dosis sola facit venenum!" (Дозата сама прави отровата)

"Organic pesticides that are studied have been found to be as toxic as synthetic pesticides," Steven Novella, president and co-founder of the New England Skeptical Society, recently wrote.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И аз съм привърженик на това с дозата, но има и друг аспект - дали се "метаболизира" от околната среда? А също и проблемът с натрупването. Ако 1000 фермера по поречието на Мисисипи торят синтетично в нормата, уж няма проблем, но хоп - азотно отравяне и мървата зона в Залива.

За повечето неща бих предпочел да се използва принципа на предпазливостта.

Цитат

Учен 1: Ето виж, нова отрова за насекоми, много е безвредна, но убива ефикасно!
Потребител: Как е възможно това, дали няма да вреди на нещо?
Учен 2: Пробвахме в лаборатория върху октоподи и опосуми - няма проблем, като живи са!
Десет години по-късно.
Потребител: О, не, безвредната отрова причинява рак на кожата във всички гръбначни и избива пчелите! 
Учен 1: Вземам си думите назад!
Учен 2: ..........(умрял от рак на кожата)

Капитализъмът изисква да се бърза, щото оборот, печалба. Гледа да изнесе разхода, после друг да му мисли. Не е директно по темата, но ми е жал, че цялата енергия на проучванията (и цялото лоби, което пише статии като тая по-горе) са насочени към нова и нова химия, вместо някой да се върне назад и да подобри природните методи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Ако 1000 фермера по поречието на Мисисипи торят синтетично в нормата

А ако торят "органично" с пропорционално количество азот, каква е разликата и защо няма "мъртва зона"?

 

преди 3 часа, Боби Димитров написа:

дали се "метаболизира" от околната среда? А също и проблемът с натрупването.

Така безвредният меден сулфат (контактен неселективен фунгицид, използван от хилядолетия, трепе всяка гъба) как се метаболизира и дали се натрупва в почвата и с какво е по-безопасен от 10,000 пъти по-ниска доза модерен системен селективен фунгицид, който се прилага 2 пъти годишно?
 

 

преди 3 часа, Боби Димитров написа:

За повечето неща бих предпочел да се използва принципа на предпазливостта.

В момента "учените" са заети да произвеждат "органични" ( органичен по дефиниция е всяко вещество, което съдържа в себе си въглерод, т.е. петролът и неговите деривати са възможно най-органичните продукти) препарати за раст. защита, това как променя нагласата ни към тях?


 

преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Капитализъмът изисква да се бърза, щото оборот, печалба.

Точно поради тази причина "органичната" индустрия и лейбълинг са заплаха за човечеството дори по-голяма от "синтетичната" такава ;)

Никакво лоби не пише статии като по-горната, пишат я хора с нестадно поведение и мислене, които осъзнават същността на трендовете и скритите принципи на пазара ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Много се говори за пръскане с ферментирала коприва ,аз я използвам за всички растения и дървета включително, малко смърди,ама е много ефикасна ,рецептата е 1/10 коприва+вода,покривам и чакам да втаса 5-6 дни, при 20-25 градуса.

А после остатъка в компоста , става тор, един път

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

РС,стана много популярна след като лобитата на химичните фирми я бяха забранили (не струва нищо и е ефикасно)даже имаше закон за предложение,за глоби и затвор , ако го използваш ,пълна идиотщина

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

все пак да преведем, за тези, които не разбират френски най-важното, че за да не мирише - трябва кофата да се държи на сянка, да не се покрива и да се разбърква всеки ден...  - другото става ясно и само от картината ;-) 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Благодаря точно така и да с разбърква всеки ден

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Марина В Иванова

Привет на всички!

Любител градинар съм от 3 години и поддържам малка зеленчукова градина и няколко овощни дръвчета. От тази година твърдо взех решение да не употребявам никаква химия в градината си - нито тор, нито препарати! По този повод имам няколко въпроса, относно пръскане с въпросните "био" препарати от рода на прясно мляко, йод, домашен сапун или сода, копривен тоник с полски хвощ и пр. и пр. навсякъде има много рецепти,/ да не говорим ако включим фазите на Луната, ретроградните планети, и др подобни,които направо ме изплашиха/, но те не ми дават пълна яснота по въпроса, относно интервал на пръскане да речем, профилактично или вече при наличие на дадено заболяване, с какво от всички тези изброени варианти е най- ефективно да се пръска, как да ги редувам, трябва ли и така нататък.

Този форум много ми допадна, защото наистина се споделят много мнения от личен опит. Ще се радвам, ако повече хора, които вече са изпробвали тези методи ми хвърлят малко светлина по въпросите, които ме вълнуват!

А, и това не е всичко :mrgreen: имам и още въпроси :

1. Прясното мляко, колко "прясно" трябва да бъде- може ли да се ползва, след като са изминали 3-4 дена от издояването на животното или вече не става и трябва ново?

2. Прецеденият разтвор от коприва, колко време може да се ползва за пръскане на растения, в какво съотношение и в какво съотношение може да се използва за поливка?

Ако вече са разисквани тези въпроси подробно, моля да бъда извинена и насочена към такава страница!

Успешно градинарстване на всички и Благодаря предварително! :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А добре дошла, харесвам ударни включвания!

Млякото - колкото по-прясно, толкова по-добре. За препоръчване незамразявано. Но също така ефикасна е суроватката от сиренето, информация от биологични овощари, така че опции има - например да си направиш извара :) Суроватката не се разрежда, а млякото 1:10 с вода.

Копривената смрад може да се ползва когато решиш. Обикновено там проблемът е, че никога нямаш достатъчно когато ти трябва, та не вярвам да ти залежи. Аз лично я разреждам 1:10 с вода просто защото нямам голямо количество, но пък и при самото приготвяне тъпча мега яко кофата с коприва и реално не влиза кой знае колко много вода за ферментацията.

Успех... и ще очакваме подробно представяне на градината със снимки в подходящия форум :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Марина В Иванова

Голямо благодаря за отговора!

Обещавам, че ще се запиша и със снимки в най-скоро време, за да ме видите хубаво, каква съм я свършила  :mrgreen: !!!

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Аз пръсках с тази смес : кофичка прясно мляко от магазина, 60 к.йод, бледорозов разтвор калиев перманганат, 10 л вода , 1 грам боракс.

Два пъти през 10 дни. Мисля ,че спря наченките на картофена мана. Черните петна по стеблото са като запечатани. Но понеже непрекъснато вали, тази неделя напръсках с отвара от пепел от дърва. 1 коф. от кисело мляко пепел се вари 15-20 минути и течността се долива до 5 литра. Сега доматите и чушките да сиви, но се надявам здрави. /как качвате снимки/

IMG_2985JPGx8dBXkQoiQ7mGqHEFKCj153001511

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Вчера накиснах  в една голяма кофа коприва, хвощ /не знам каква е разликата между полски, горски и блатен/ , който набрах край пътя и малко равнец. До събота ще станат 4-5 денонощия. Ще пръскам с течността /разредена/ и ще поливам. Някой има ли опит в това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз правя коприва с цикория, лапад и глухарче, всичко с корени. Ако имах оман, бих добавял и него. Слагам го в 30 литрова "кофа", държа го 2-3 седмици без бъркане (1 бъркане седмично не се брои), после го разреждам 1:10 с вода и поливам с него по корените. Но вонята е брутал и което е по-лошото, насъбира всички мухи в околията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

От какъв зор се мъчите с тия смрадливости? Проверили ли сте дали има ефект, т.е. да има разлика с нещо, което просто поливате с престояла вода?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Колкото по-миризливо е, Ру, толкова по-ефективно. Проста логика ;) :-D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Има ефект. Миналата година ми остана в бидона, защото беше 120 л и не можех лесно да вадя съдържанието. То като вони и плуват разни работи ми беше гадно. Затова сега го направих в кофа 20 л.  Лесно да се вади и допълва. Та остатъка изсипах на къпините. Сега така са луднали и толкова плод имат , колкото никога преди.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично видях ефект лани, затова тая година правих три пъти по 30 литра. При нас понеже друго торене няма, преди и след на пипера и доматите разликата беше видима - изчезна жълтеенето, за кратък период изкараха тучен нов растеж. А ги полях (това лани) само един път с по 1 кофичка от кисело мляко, по-концентрирано.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване