Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Растителна защита с "естествени" препарати

Recommended Posts

МиХи
Цитат

А ги полях (това лани) само един път с по 1 кофичка от кисело мляко, по-концентрирано.

Колко концентрирано? Аз разреждах доста. Пише 1/10. Но ми се струва ,че при това дъждовно време , с мокра почва е по-добре да е по концентрирано.

Така изглеждат доматите ми като им окъсах болните листа. Като голи пилета са. Ония с голите вратове и дупета. :joy:

IMG_3304JPGybESLh71x3Y60xVjJg59153078089

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Абе аз една коприва накиснах преди месец и половина и сега смърди та се не трае, а и се е разложила във водата. Това дали става за поливане/пръскане или си е за хвърляне?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лозко, точно това е етапът за поливане. В кофата остават само белите стъбла и корени от растенията, които вадя с вилата. Другото - вода + зелено-кафявата каша на дъното разбърквам яко, добавям вода и поливам директно.

Михи, поливам и аз на полято, демек на мокро. В началото и аз разреждах 1:10 с вода, но на дъното ми остана малко и го ливнах без разреждане на един домат и нищо не му стана, затова и другия път слагах 1:2 с вода. Вземам друга кофа 10 литрова, слагам 1/3 от течния тор, допълвам с вода и поливам с кофата по около половин литър на растение. "Меря го" като знам, че имам 20 корена в лехата и гледам да е по равно на всеки.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

важното е човек да си вярва, че нещо помага ...  аз подобно вярване имам спрямо английската сол, може и случайно да стана, ама миналата година я предозирах 10 пъти и доматите ми станаха чудесни. въпросът е, че не съм правил научен експеримент, не съм имал контролни растения, които да пръскам с дестилирана водица примерно, та да е ясно, че е фектът е от английската сол, ами не от това, че в тоя момент просто им е дошло времето да избуят... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прав си, че може да има много фактори, вкл. неотчетена болест, вредител, сянка и тн. В моя случай поливането лани не обхвана всички растения, защото направих пробно малко количество само един път. Така че разлика между поливани и неполивани имаше. Преди време бях намерил едно проучване, в което се казваше, че тоя течен тор съдържа ниски нива на хранителни вещества и като цяло не помагал. Обаче може да не помага с азот, а примерно с храна за микроорганизмите... Като цяло не мисля, че ще е възможно да се измерят всички възможни взаимодействия, освен в лаборатория, а природата не е стерилна среда.

В същото време други тестове (научни) показват добри съдържания на НКП пролетно и други елементи лятно време, демек струва си да се прави през сезона. И пак други казват точно обратното на първото проучване - че има много добър резултат и помага доста и може да се ползва като заместител на синтетичния.

В резюме:

  • Не всичко работещо е описано от науката. Това, че не е тествано, не значи, че не работи.
  • Не всичко описано от науката е еднозначно. Контекстът варира безумно много в природните системи.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Имам общи наблюдения върху растенията от почти 20 години. Понеже в градината ми има доста коприва, колкото и да се опитвам да я изкореня, съм установила , че там където расте около растенията , те се развиват по-добре. Може и защото оставя почвата около себе си рохкава и наситена с нещо си. Когато го установих преди няколко години, започнах да оставям изскубаните растения до основата на цветята. Сега оставям всички плевели и окосената трева от коша на косачката около растенията. Има разлика с тези, които са на гола почва.

Обаче копривата поначало си расте върху богата почва. По нея може да се ориентира човек къде е хубаво да сади някои неща.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, МиХи написа:

Сега оставям всички плевели и окосената трева от коша на косачката около растенията. Има разлика с тези, които са на гола почва.

 

Това е друго и не смърди. ;-) (И аз го правя същото)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 9 часа, rururu написа:

важното е човек да си вярва, че нещо помага ...  аз подобно вярване имам спрямо английската сол, може и случайно да стана, ама миналата година я предозирах 10 пъти и доматите ми станаха чудесни. въпросът е, че не съм правил научен експеримент, не съм имал контролни растения, които да пръскам с дестилирана водица примерно, та да е ясно, че е фектът е от английската сол, ами не от това, че в тоя момент просто им е дошло времето да избуят... 

Според мен, доматите, наръсени с английска сол около корена, неминуемо ще вървят по-добре. Идва охлюв да си хапне - надриска се. Идва червей да си хапне - и той се подриска. Това си е вид индиректно торене. Еми как няма да върви домата :D

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 13 часа, Теди написа:

Идва охлюв да си хапне - надриска се. Идва червей да си хапне - и той се подриска.

Да не стане накрая - врътна една салата с домашното домати и се о***хме ;)

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РуменА
На ‎7‎/‎5‎/‎2018 at 15:04, МиХи написа:

...започнах да оставям изскубаните растения до основата на цветята. Сега оставям всички плевели и окосената трева от коша на косачката около растенията. Има разлика с тези, които са на гола почва.

Опитах така, но се събират много голи охлюви...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Румена, ако мулчът ти събира голи охлюви, значи те са си там принципно и безчинстват. Мулчът ти позволява да ги изловиш или да си завъдиш патици :D При нас е същото, спокойно по 1 литрова кофичка охлюв и плужек от леха излиза! Гъсоците на комшиите са супер благодарни, само кога ни видят, че идеме, директно се нареждат на оградата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РуменА

Да, напълно си прав- има ги доста, бях взела да се чудя дали да не завъдим и ние гъски или патици:) Вчера след дъжда събирах пак и кокошките ги оцениха:)

Сега е много влажно и без мулч, доста вали, но за по-нататък ще те послушам и ще оставяме тревата.

Благодаря, Боби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Здравейте, да Ви питам какъв йод да ползвам за пръскане + прясно мляко.

Този

или

Този

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Второто не е чиста йодова тинктура, та не го препоръчвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Благодаря

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз ползвам първото.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

За да не мирише тази зелена тор се слага кисело мляко,в оригиналното видео слагат кефир.Още се добавя и старо сладко.Аз го правих 2018г. и е точно така-мирише даже приятно.

Ако ви е важно,мога да сложа и линка-руски е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
На 29.04.2019 г. at 6:16, Росица Василева написа:

За да не мирише тази зелена тор се слага кисело мляко,в оригиналното видео слагат кефир.Още се добавя и старо сладко.Аз го правих 2018г. и е точно така-мирише даже приятно.

Ако ви е важно,мога да сложа и линка-руски е.

Ще се радвам да видя линка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Интересно видео. Благодаря! Гледам и останалите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване