Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Растителна защита с "естествени" препарати

Recommended Posts

alys

Един от съветите е да се сади тагетес и да се оставя да презимува. Не мисля, че ще е достатъчно, но е плюс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Хвърлих поглед: поливане с гореща вода и покриване с найлон. Засяване на ръж (питах някъде тук защо, не ми казаха) и преди замръзване на почвата - прекопаване, малко е късно, добре е с набъбнала ръж (аз пък ще пробвам със синап). Поливане с настойка от невен, тагетес и др. отровни растения. Аз бих добавил и дървесна пепел и прекопаване. Има щадящи препарати, но ги гледах за в Русия. Едно е сигурно: обикновените инсектициди, освен че са вредни, не действат.

На този руски сайт има доста, но е малко сбръчкан и труден за търсене: https://otomatah.ru/nematoda-na-pomidorax.html

PS По-горното беше за мерки сега, за пролет и лято е друго.

PS2 Забравих да изтъкна подразбиращото се: щом има нематоди: всички корени/стъбла се събират и после се палят - за компост не стават!

Струва ми се, че проблемът е масов, затова ще копирам в Доматената тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, alys написа:

Един от съветите е да се сади тагетес и да се оставя да презимува. Не мисля, че ще е достатъчно, но е плюс.

Алис, и на друго място в нета срещнах същия съвет за засяване на тагетис в редовете с домати. Със сигурност това ще се приложи.

Ти тагетиса като разсад ли го засаждаш заедно с доматите, или го сееш в редовете и той никне  на по-късен етап.

преди 4 часа, Лозето ме наби! написа:

Хвърлих поглед: поливане с гореща вода и покриване с найлон. Засяване на ръж (питах някъде тук защо, не ми казаха) и преди замръзване на почвата - прекопаване, малко е късно, добре е с набъбнала ръж (аз пък ще пробвам със синап). Поливане с настойка от невен, тагетес и др. отровни растения. Аз бих добавил и дървесна пепел и прекопаване. Има щадящи препарати, но ги гледах за в Русия. Едно е сигурно: обикновените инсектициди, освен че са вредни, не действат.

На този руски сайт има доста, но е малко сбръчкан и труден за търсене: https://otomatah.ru/nematoda-na-pomidorax.html

PS По-горното беше за мерки сега, за пролет и лято е друго.

PS2 Забравих да изтъкна подразбиращото се: щом има нематоди: всички корени/стъбла се събират и после се палят - за компост не стават!

Струва ми се, че проблемът е масов, затова ще копирам в Доматената тема.

Лозе, химически препарати не искам да ползвам.Очаквах някой, ако е ползвал биологичните на Амитица да даде препоръка, от личен опит.

Днес поливам обилно и ще нахвърлям семена от синап.

Благодаря и на двама ви за полезните съвети!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ivanina, като разсад ползвам тагетеса. Малко буен става, но го понатисна настрани, за да не задушава доматите. Гледам да е нисък за оранжерията, а в градината има и от високия, и от ниския.

Принципно може и семена да се наръсят, но аз за по-сигурно правя разсад, а и разхвърлям семена в оранжерията. После се чудя кое откъде е дошло. ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Сред моите лехи с домати, краставици и тиквички има насадени (от разсади) тагетес, невен, лилав босилек, чесън, зелен босилек, чубрица, червен лук и обикновен златист лук, защото съм убеден, че действат като фитонциди и може би като инсектициди. В непосредствена близост до всяка леха има лавандули, лайки и мащерки. Около лехата с чушките има чесън, чубрица, лавандула, калоферче и равнец.

Не знам как да измеря в цифри фитонцидната и инсектицидната ефективност, но поне по външен изглед растенията в лехите изглеждат добре, понабрахме тази година домати + краставици + чушки + тиквички, практически заболяванията са сведени до минимум, не забелязвам вредни инсекти или следи от дейността им. Остава проблема с голите охлюви.

Тази година не съм използвал препарати от агроаптеките освен листно пръскане със Stanley, с коприва и подхранване с т.н. "шербет" от говежда тор. 

Даа, забравих - през миналата есен засях по лехите ръж и бял синап. 

Даа, забравих - повдигнати с 12 см са всички лехи.

Даа, забравих - дъжд/град не е валял върху лехите, защото са покрити с найлон, който определено има и засенчващо действие.

Даа, забравих - две от лехите са хугел, т.е. т.н. "топли" лехи. Сега - през октомври и ноември ще видя разликите в реколтите на хугелите и обикновените лехи. 

От всички фитонцидни растения в градината - мои любимци са лавандулата, мащерката, лайката и равнеца. 

P.S. Даа, забравих - поръсване на сидерираните лехи със зеолитов чакъл и ръчно фрезоване, за да влезе зеолита в почвата на 10-15 см.

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 40 минути, Ch Petrov написа:

Сред моите лехи с домати, краставици и тиквички има насадени (от разсади) тагетес, невен, лилав босилек, чесън, зелен босилек, чубрица, червен лук и обикновен златист лук, защото съм убеден, че действат като фитонциди и може би като инсектициди. В непосредствена близост до всяка леха има лавандули, лайки и мащерки. Около лехата с чушките има чесън, чубрица, лавандула, калоферче и равнец.

Не знам как да измеря в цифри фитонцидната и инсектицидната ефективност, но поне по външен изглед растенията в лехите изглеждат добре, понабрахме тази година домати + краставици + чушки + тиквички, практически заболяванията са сведени до минимум, не забелязвам вредни инсекти или следи от дейността им. Остава проблема с голите охлюви.

Тази година не съм използвал препарати от агроаптеките освен листно пръскане със Stanley, с коприва и подхранване с т.н. "шербет" от говежда тор. 

Даа, забравих - през миналата есен засях по лехите ръж и бял синап. 

Даа, забравих - повдигнати с 12 см са всички лехи.

Даа, забравих - дъжд/град не е валял върху лехите, защото са покрити с найлон, който определено има и засенчващо действие.

Даа, забравих - две от лехите са хугел, т.е. т.н. "топли" лехи. Сега - през октомври и ноември ще видя разликите в реколтите на хугелите и обикновените лехи. 

От всички фитонцидни растения в градината - мои любимци са лавандулата, мащерката, лайката и равнеца. 

Гениално!!! :wub:

Много полезна информация!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

ivanina , аз "химически" не съм препоръчвал, само споменах, че стандартните инсектициди не вършат работа.

За разните му тагетеси и босилеци вече е късно, затова препоръчах спешни помощи, като най-бързата е поливане с гореща вода и постилане на найлон, желателно в слънчев ден.

Според прочетеното: проблемът е сериозен и не трябва да се подценява.

PS И без мотика няма да мине :) , но някъде преди Коледа, т.е. преди да дойдат по-сериозни минуси. Номерът е да се обърне почвата за да измръзнат гадовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 часа, Лозето ме наби! написа:

ivanina , аз "химически" не съм препоръчвал, само споменах, че стандартните инсектициди не вършат работа.

За разните му тагетеси и босилеци вече е късно, затова препоръчах спешни помощи, като най-бързата е поливане с гореща вода и постилане на найлон, желателно в слънчев ден.

Според прочетеното: проблемът е сериозен и не трябва да се подценява.

PS И без мотика няма да мине :) , но някъде преди Коледа, т.е. преди да дойдат по-сериозни минуси. Номерът е да се обърне почвата за да измръзнат гадовете.

Лозе, изказването ми няма връзка с твоят коментар. Просто съм изплашена от всичката химия, която се ръси над главите ни.....

Като те знам какъв си върл последовател на био земеделието, изобщо не съм приела споменатият химичен метод за препоръка.

Това с врялата вода сигурно ще върши добра работа. Четох също, че  с газова горелка също можело да се третира земята против нематода, но покрай нея няма ли да убием и полезните живинки.

Доколкото схващам тагетис, невен  и др. действат като репелент срещу нематода и други вредители, а не ги убиват.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Руснаците пишат, че невен, тагетес и др. дето все за "невен" ми ги превежда, били отровни за червеите. А бих експериментирал дори с рицин и татул - до напролет има време да се измие. Или с пелин. Имало няк'ва особеност в размножаването на червеите на която не обърнах нужното внимание. - Редакция - Може би разни хризантеми?

PS Споменават и за отвара от праз, аз бих добавил чесън и кори от цитрусови. Никога не изхвърляйте корите от цитрусови, сушете ги, защото дори срещу щитоносна въшка помагат!

Уф, забравих да спомена, че горелката ще изгори и хумуса.

Според мен най-добре е ръсене с дървесна пепел (близкият казан за ракия е източник), щото е тор, и през декември - дълбоко обръщане. Е па не може Без Мотика! :D , баба и дядо да не са били луди?! Само дето тогава зимата е започвала около Димитровден.

PS2 Моите домати (на открито) още не съм ги обрал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване