Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Съвместна поръчка на wine cap гъби (Stropharia rugosoannulata)

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, алина написа:

И аз съм запалена за мицели.Искам на манатарка и пачи крак. В Бг явно никой не ги развъжда. имам предвид мицел.

Може би защото ги има по горите и не се култивират. Шиитаке има, както и кладница, и първите определено си струват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 часа, Славянски написа:

Може би защото ги има по горите и не се култивират. Шиитаке има, както и кладница, и първите определено си струват.

преди 3 часа, Славянски написа:

Може би защото ги има по горите и не се култивират. Шиитаке има, както и кладница, и първите определено си струват.

Аз смятам на пролет да садя шийтаке, но на пънове.

 Гъбите помагат на растенията, даже носих под кедъра си  гъби, изкопани в гората, но нещо не поникнаха. Затова мицел търся

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hadji Vlado

Привет:)

Търся малко мицел от Stropharia rugosoannulata да си завъдя в градината( на село в Родопите).

Някой дали не може да ми помогне- гледам тук че Ру и Боби имат успех с нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл хаджио! Винаги много ме радва да видя в какви рандъм теми ще се врежат новите потребители :D

Мицелът на Ру е най-потентен, отделно че се е разпрострял в цялата му градина. На Алис също доста дава. Моят още не е дал гъби за ядене, но може би е жив. Надявам се догодина да почне да дава... СЪветът ми е на пролет да дойдеш на срещата ни и да си вземеш мицел. До момента така сме го разпространявали... Сега и да го вземеш, надали има смисъл, растежът спира в студеното?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hadji Vlado

Евала Боби:)

Видях във фб, че онзи ден Paul Stamets е пуснал видео за тази гъба и веднага се заинтересовах. Аз в двора имам от няколко години шийтаке и реиши- на пънчета направо изригват:) Ру има ли профил във фб да си запазя контакт? А на пролет като има среща ще ми е интересно да дойда да обсъдим кое как расте:) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може лично съобщение във форума плюс известие по мейл. Привет и от мен :)

За срещата трябва човек да не е много далеч от София, но пращахме и пратки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тази година нямаше мнооого гъби, но на три пъти брах. Сега няма. Надявам се мицелът да е жив. Гледам, че доста са се слегнали дървесните стърготини и надробените клонки. Може би ще затрупам с още надробени клонки, за да презимува по-успешно и да се запази.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тъй.

2021 година, поредната сушава година, според мен уби до край нашият мицел на строфария, даден ми от Ру и Алис. В момента не го виждам никъде, а където беше той, на есен доста сериозно чистих и рових, защото местих лешници семенаци.

В тая връзка познати ми препоръчаха белгийски и холандски сайтове за мицел, които били сериозни. Пускам две връзки, като идеята ми е да вземем 3 или 5 литрова торба талаш заразен, която да разделим между 2-3-5 човека.

https://mycelia.be/shop/m5012-stropharia-rugoso-annulata/

https://www.homegreen.nl/mushroom-spawn/spawn-3-litre-sawdust/king-stropharia-3-litre-sawdust

Цените са без ДДСто и без доставка, която не е ясна към момента, но предполагам тоталът ще дойде двойно.

Има ли мераклии?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И моите гъби не се показаха (имаше две в ягодите, но после - нищо). 

Бройте ме. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Как се гледат, какво е нужно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

https://bezmotika.com/topic/302-съвместна-поръчка-на-wine-cap-гъби-stropharia-rugosoannulata/?tab=comments#comment-6666

Искат светлина, сянка и влага. Виреят в дървесен чипс, дребни клонки, слама - това е при мене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имаме и друга тема:

 

Въпросът е, че по западните видеа ги гледат дори в мулчирани пътеки в градината, демек без никаква поливка или грижи, при често газене на субстрата... Та мисълта ми е, че при мен лично проблемът най-вероятно е от силната конкуренция от други местни гъби, защото почвата ни е много жива на гъбено ниво и е преходно-горска все пак. Докато ако примерно е нещо по-стерилно, може би ще тръгнат по-лесно.

Отделно гледах как ги гледат в бали слама, вземат една бала, държат я в корито с вода един ден, после я вадят, правят дупка в средата, слагат талаша там и цялата бала става в гъби после :) А след първото плододаване я разстилат като мулч и я затрупват с още слама и тръгват нови. Нямам идея как, защото при нас е сухо и жегаво лятото, нооо, може би има начин...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

Склонен съм да опитам. Ако има поръчка ще участвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Пишете ме и мен, пък каквото стане.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo

И аз сън мераклия- пишете ме !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

участвам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

И аз съм зарибен за винени шапки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Аз като гледам можем да поръчаме повече от едно чувалче. Станахме вече 6-7 човека.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
На 19.01.2022 г. at 10:01, Димо написа:

Аз като гледам можем да поръчаме повече от едно чувалче. Станахме вече 6-7 човека.

Няма нужда от количества. Ако има условия, мицелът ще се размножи и ще си имаме гъби. Въпросът е дали и кога. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мисля началото на март да поръчам 2 чувалета и да ги делим на срещата, за да е макс пресно. А който не идва - ще му пратим с наложен платеж! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване