Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Съвместна поръчка на wine cap гъби (Stropharia rugosoannulata)

Recommended Posts

Димо
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Мисля началото на март да поръчам 2 чувалета и да ги делим на срещата, за да е макс пресно. А който не идва - ще му пратим с наложен платеж! :)

Ти измисляш стимули за увеличаване посещаемостта на срещата? :grin: Почти ме зариби :)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 12.03.2017 г. at 21:46, Гого написа:

строфария-гъби.jpg

Ру мисли да поръчва оттук: http://www.kpr-eshop.eu/bg/pleurotus-ostreatus/?slist_page=0&slist_letter=S

Ориентировъчно излиза 100 лв за кг.

До момента сме аз, Ру и Димо, който изяви желание в чата.

Ако има други желаещи, да се вписват.

Хора, а тази гъбка Кралска Строфария  расте ли ей така, или трябва и за нея стърготини ли пънове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Стърготини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 20 часа, Orizaki Koshiyama написа:

Стърготини.

Не става според мене със стърготини...освен ако не ти е много голямо рендето :) Аз мойте едните така ги уморих....задушиха се...изгниха според мене. Трябва си парченца дърво 0.5-2см. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

става си идеално. мицелът се развива в анаеробни условия и дори ултрафина фракция не би трябвало да е проблем. според мен причината да загинат е била друга.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Определено не е проблем финото, гледат ги на компресиран талаш, само да потвърдя. При мен загинаха вероятно от прекомерна конкуренция. Тези, които ще вземем сега, ще ги пробвам в началото в контейнер, за да имам гарантиран жив мицел, а после ще го мятам на ключови места.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 20 часа, Orizaki Koshiyama написа:

става си идеално. мицелът се развива в анаеробни условия и дори ултрафина фракция не би трябвало да е проблем. според мен причината да загинат е била друга.

Единствената друга причина която се сещам е че стърготините задържат водата много по добре и може би съм преполял и е изгнил мицела. А всъщност може ли да е от маслото от моторния трион?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 8 часа, Боби Димитров написа:

Определено не е проблем финото, гледат ги на компресиран талаш, само да потвърдя. При мен загинаха вероятно от прекомерна конкуренция. Тези, които ще вземем сега, ще ги пробвам в началото в контейнер, за да имам гарантиран жив мицел, а после ще го мятам на ключови места.

"на" или "във"? И какво значи компресиран талаш? Ако е върху парчета компресиран талаш - ок. Ама ми звучиш все едно омешват мицела с талаш и после го компресират? А може би така не задържа толкова влага като насипни стърготини и не изгнива.... знам ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Може би дипломатично компромисно? Например, отначало в саксия почва отдолу, иглолистна, отгоре дебели парченца дърво, не стърготини, а нещо средно, Посипани от иглички от иглолистно..Ще опитам.Можете да ме включите с едно . Поръчих грибница, заедно с гъби за лятто от рижики.Жената  тази есен предлагаше, но нямах време да отида. А сега пък  няма отговор от нея./ дано да отговори/. Искам манатарки и рижики. но за първо време и тази Кралска гъба ще опитам. Купуваме от пазара. има лек мирис на гъба, не като печурките, които нямат мирис след като сготвиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 часа, Panik написа:

не задържа толкова влага като насипни стърготини и не изгнива

компресиран талаш е такъв, който като го натисне пресата в една форма, от 1м3 става примерно 250 л. Въздух на мицела повече не му трябва. Колкото и вода да задържа талаша, ако има възможност да се отцежда, т.е. да има и малко въздух вътре, не 100% вода нищо няма да "изгние" ако со стерилизирал субстрата и нямаш плесени в него. За някои по-капризни и специфични гъби тази процедура е задължителна, строфарията се справя добре с конкуренцията при атмосферни условия, но можеш да си си сигурен, че това, което Боби ще купи е стартирано на стерилизиран субстрат.

Познавам човек, който гледа кладници и шийтаке на стърготини ( на пънове с комерсиална цел не било така привлекателно) и стерилизира кубици субстрат (стърготини) на...запалени стари гуми, щото иначе не му излизала сметката. Такива неща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Е, то ако ще ги стерилизираме тия стърготини...по добре да не се хващаме...В гората има достатъчно и по-хубави гъби :) По скоро ей така човек да си наметка дробеното дърво и ако понабере гъби - добре. При мене се получаваше с надробено дърво от 2-3 различни източника. Но когато добавих и стърготините и мицела замина. Не знам защо...но факт. @алина не знам боровите иглични дали са добра идея, но съм чел че само на иглолистна дървесина не става, което ме навежда на мисълта че игличните можеби са излишни. А манатарките и рижиките - бери ги в гората. В двора няма да ти се получи ...освен ако нямаш гора в него :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
Just now, Panik написа:

Е, то ако ще ги стерилизираме тия стърготини...по добре да не се хващаме...В гората има достатъчно и по-хубави гъби :) По скоро ей така човек да си наметка дробеното дърво и ако понабере гъби - добре. При мене се получаваше с надробено дърво от 2-3 различни източника. Но когато добавих и стърготините и мицела замина. Не знам защо...но факт. @алина не знам боровите иглични дали са добра идея, но съм чел че само на иглолистна дървесина не става, което ме навежда на мисълта че игличните можеби са излишни. А манатарките и рижиките - бери ги в гората. В двора няма да ти се получи ...освен ако нямаш гора в него :)

 

Да? Тя расте и в широколистната гора? Тогава парченца от клонки див кестен. Имаме един ъгъл в участъка, само дървета са там.Искам там да зася дивото на природа)))) Там засях елша семена на Евелина, там сях левурда,  ще пресадя момина сълза и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

За стърготини четох цяла статия, пресни стърготини  едно, а престояли полуизгнили  /перепрели/ съвсем е друго.Ще търся статията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 45 минути, алина написа:

там сях левурда,  ще пресадя момина сълза и т.н.

Аз не бих сял на едно място левурда и момина сълза. Някой по-неопитен или дете може да се натрови с момината сълза.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, greenn написа:

Аз не бих сял на едно място левурда и момина сълза. Някой по-неопитен или дете може да се натрови с момината сълза.

Вярно е. Не помислих. Момина сълза ще занеса в гората. Мерси за подсещането.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В продължение на темата да спомена, че утре тръгва към мен пратка по ДПД. С едната фирма видях бая зор, защото слагат някакви неписани никъде такси, които дигат цената по 2, а с другата фирма пък видях зор, защото системата им за плащане не пожела кредитна карта или револют, а трансферуайз отказаха превода... Но все пак успях друго яче да се разплатя и ми писаха, че утре пращат мицел. Като го получа и видя кое как, ще пиша точно делба и сума.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дойде!

20220324_173706.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, колко струва цялото количество с доставки и подобни? Не намерих къде сме писали кой иска мицел. За кой вид гъба е мицелът? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Групата е 7 чиляка, по ред на записване:

  • Алис
  • Стефан
  • Ру
  • Руфо
  • Димо
  • Любо
  • Боби

Двете торбета са около 3.3 кг сумарно (този сайт ги продава на литър, не на кг, затова и не са точен кг), което дава по около 320 грама мицел на човек. Тотал с данъци, такси и DPD транспорт дойде 150 лв, съответно около 22 лв на човек.

(от другия сайт щеше да дойде същите пари за малко по-голям обем, но преди транспорта, а искат да пращат по DHL... догодина можем да ги тестваме и тях)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване