Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Съвместна поръчка на wine cap гъби (Stropharia rugosoannulata)

Recommended Posts

Гого

строфария-гъби.jpg

Ру мисли да поръчва оттук: http://www.kpr-eshop.eu/bg/pleurotus-ostreatus/?slist_page=0&slist_letter=S

Ориентировъчно излиза 100 лв за кг.

До момента сме аз, Ру и Димо, който изяви желание в чата.

Ако има други желаещи, да се вписват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Понеже не бях на линия и не проследих много чата, описано ли е дали заразеното жито може да вирее в гората, или иска, както всички други "домашни" гъби специални условия?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Не иска пряка слънчева светлина. При -15 загива. Развива се при +20. Дават пример за отглеждане в слама, но виждам и в дървесен чипс. Това със сслънцето не ми харесва особено, но явно ще ги гледам в овощната градина.
Нормата за 1 кв.м. леха е 330 гр заразено зърно. Повече инфо на бг език, тук: http://www.gradinata.bg/index.php?page=article&article_id=231

Искаше ми се да могат да си растат в градината по земята, но май няма да се получи. Тъкмо ще добия някакъв  опит и ще  си поръчам и от останалите гъби, които се предлагат в България, като кладница и шийтаке.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мхм, пас ще съм тогаз. Комшията гледа доста време кладница в чували, като първоначалната му идея беше в стари бали, каквито имат. Обаче в балите не расте особено, предполагам е прекалено силна конкуренцията. Докато в чувалите е лудница, с 10 чувала, няма обиране. Влагата се държи вътре, полива ги с една лейка, държи ги в една стара постройка, нищо кой знае какво, но за мен това не е естествено (отделно, че кладницата е доста безвкусна гъба, дори на фона на печурката).

Лани някъде по ливадата край лехите излязоха 3-4 печурки ливадни. Оставих ги хубаво да узреят и се надявам да са пуснали спори. От стари гъбари съм чувал (до колко е истина или просто раздувка, докато си пият бирите на пункта за изкупуване в Дървеница), че можело да се "култивира" дадено място от гората като го насипваш със спори. Събираха между листи хартия спори от сърнели основно, но и не само, после ги ръсеха по "тайни", техни места. Към Железница, покрай пътя горе-долу, има една брезова горичка, като отиваш на юг се пада от дясно. Там, преди 20 години, сме брали брезови манатарки, за които са ми казвали, че са "докарани" тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Както знаете - поръчах, платих и ... никакъв отговор. Потърсих в интернет и видях, че не съм единствения и че има хора, които повече от година чакат и никой нищо не им казва....

Така че - реших, че ще пия една студена вода и ще прежаля 100те лева, които похарчих.

 

И! О, Чудо! Най-неочаквано днес, един месец след поръчката, намерих в пощенската кутия съобщение, да се явя в близкия пощенски клон за получаване на пратка! Оказа се, че е от Чехия, т.е. изпратили са ми, без обаче да ми се обадят по никакъв начин, нито по мейл, нито по телефон, а и на моите няколко молещи, гневни и заплашващи мейла никой не благоволи да отговори....

 

Както и да е - пратката представлваше един плик отвътре облицован с мехурчест найлон, в който втори найлонов плик, завързан с възел, в който се виждаше, че има трети плик разкъсан от двете страни със семена от жито (или нещо подобно). Никъде никакъв надпис! Никъде никакво листче поне с инструкции или каквото и да е написано! 

Подготвих си аз мястото по спешност и започнах да развързвам плика, докато го развързвах обаче той ми се разпадна в ръцете и от него изпадна вътрешния плик, който си беше разпаднат и зрънцата се попиляха по земята... Падна едно събиране....

В крайна сметка няма как да пратя на Гого и Димо, а и да имаше как сигурно пак бих се въздържал, имайки предвид премеждията до сега, защото не знам какво и дали ще излезе изобщо нещо от цялата тая работа и не бих искал да ги набутвам... Ако пък се случи най-добрия вариант - да са ми пратили каквото трябва и да съм успял да го отгледам - догодина сигурно ще имам мицел за раздаване.  В най-лошия случай - ще изникнат някакви отровни гъби. Двата междинни случая са - нищо да не изникне или да изникнат други ядливи гъби. 

 

Ами това е. Ако все пак някой иска и има нужда от малко адреналин - би могъл да си поръча от същия сайт. Хората не отговарят и не ти обръщат никакво внимание, ама поне са пратили нещо. Дано да е каквото трябва! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Имаш ли надеждно ръководство относно грижите за мицела или да помагаме?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

еми нали писах, че няма и едно листче дори, поне етикетче да се знае какво има вътре, камо ли някакво ръководство. 

Колкото до грижите - вече се погрижих (на база клипчета от интернет). Постлах картони, намокрих ги хубаво, хвърлих семена, после влажни дървесни стърготини, пак семена и пак стърготини и накрая даже мъничко компост... и обилна поливка.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Е, интернетът е широк :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

като дойдат китайските гъби - може да те викна да помагаш. Тия нито веднъж не ми писаха, но все пак пратиха... От китайците поне 5 писма получих - да видим дали ще дойде нещо в крайна сметка... ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ако поръчаш и Булки, може и да дойда :glasses:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Да споделя, че ядохме гъби през лятото - за всеобща изненада - доста се родиха, а и бяха много вкусни. 

 

(а и да повдигна темата с клипчето, за тези, които сега ще опитат да завъдят...) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моите 2 шепи мулч с мицел от срещата смесих с 10 литрова кофа стар мулч, който имах останах, обаче частично колонизиран от друг мицел. Но друг нямам. Направих едно гнездо от половин бала слама, изсипах микса, заринах със сухи листа от гората и отгоре още слама. Това го инсталирах на границата между горичката и градината, ще е в сянка 80% от деня поне. На следващите 2-3 дни валя обилно. Ще ви държа в течение.

Лани направих и друга проба - изкопах една дупка 30 см, която напълних с микс мулч, слама и листа и в средата сложих пънче от сърнела с буца пръст/органика, които изкопах от една ливада наблизо. Това го направих на слънчево място в градината, до една от пътеките, където кося. Да видим какво ще се случи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Рекордно количество гъби на 22.05.2018 и на 3те места, в дворъ където съм заложил мицел - едното дървесен чипс, другото малко дървесен чипс плюс доста слама и третото, слама плюс компост - се напълни с гъби буквално за едно денонощие. 

https://photos.app.goo.gl/hw3xRg7gpzt4zph36

 

обаче охлювите (главно голи, но и тези с черупки) много ги обичат и е малко трудно да бъдат опазени цели... 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Малко видео инфо, за по-сигурна идентификация на wine cap...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Привет на всички. Мой познат, запленен от добивите на Ру и Алис в темите, иска да си поръча мицел, но от този сайт, който е в началото, нещо не става поръчката, някакви грешки му дава, а и е доста съмнителен принципно. Търсейки грамотни алтернативи, попаднал е тук:

https://www.gourmetmushrooms.co.uk/shop/sawdust-substrate-spawn/sawdust-spawn-made-to-order/sawdust-spawn-king-stropharia/

И сега въпросът е дали опитните гъбогледи смятат това за добро предложение, 3 кг талаш със мицел, като цената с доставка до БГ идва към 70 лв. Подвъпрос е дали някой иска да се включи в такава поръчка с 1-2 кг?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Дайте някоя друга гъба да поръчаме - кинг строфария вече уж сме я завъдили - и алис и аз доста ядохме от тия гъби, а и други се похвалиха, че вече са брали от тях. На мен не ми се разправя да пращам пратки, но ако някой иска - да заповяда да си нарине едно пликче с мицел  (не че тая година ражда много... нещо това дробено, дето Боби ни го издаде до околовръстното не се харесва много на гъбата, но все пак някакъв мицел имам главно по миналогодишните стърготини и се надявам рано или късно да се предаде и новия материал)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, не съм сигурен, че друга би виряла по този начин? А моят човек се е надъхал сега от вашите снимки и иска матрял... Алис, ще му предложа, само си кажи цената :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Боби за още една гъба чувам вече няколко пъти, че би виряла по подобен начин в градината (главно в мулч от листа и компост), аз я бях споменал тук преди време, ама нещо нямаше ентусиазъм....

Става дума за тази: https://mushroommountain.com/products/blewit-clemson-lepista-nuda-5lb/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

И аз съм запалена за мицели.Искам на манатарка и пачи крак. В Бг явно никой не ги развъжда. имам предвид мицел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване