Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Присаждане на магнолия

Recommended Posts

Гого

Интересно ми е, това бавнорастящо дърво, може ли да се присажда на някое друго, по-бързорастящо?
Моята измръзна, а и докато я имах няколко години, едва едва се влачеше. Сега се чудя, дали има начин да ускоря този процес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Имах магнолия  кобус в саксия.  Исках от нея да присадя на едина акация пред блока. Не ме питай защо. :lol:В ботаническата градина в София ми казаха , че  магнолията  е биологично съвместима само с магнолия и най-сигурен начин е присаждането на калеми от по-едро цветни видове.  Магнолия кобус  обикновено се използва за подложка. 

Без значение от вида кората на растението съдържа половината Менделеева таблица, но най-много цинк, мед, калций, калий, желязо, магнезий и манган, както и летливи масла, алкалоиди, танини

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Може ли магнолията да се прихване от "резница" или клонче?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@jojkata2000Оказва се, че може макар и не много лесно.

Ей тука една дълга, дълга статия кое и как трябва да направиш

https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/magnolia/propagating-magnolia-trees.htm

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От френската поръчка миналата есен имаше богат избор от нескъпи магнолии, но дали ще има нова такава поръчка наесен? Аз ги харесвам, макар и да са декоративни. Навремето имах голяма грандифлора в двора, в който живеех, и беше страхотна. Но снеговете у нас са сериозни. Може би по-добре листопадна?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От Франция идват дребосъци. Доста устойчиви растения са, но е желателно първата зима да ги покриете с 2 ката агривело. После нямате грижа.

Грандифлора препоръчвам само за по-топлата част на БГ. Става и по на север, но трябва да е на закътано от ветровете място.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Има ли сорт който е по-малък по-скоро като храст.Имам предвид да не става огромно дърво или това зависи от подкастрянето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Мисля, че има, но не съм събирала информация за сортовете и поведението им. Ще поровя да видя какво мога да открия.

Аз имам в Пловдив 3 магнолии. Едната засега върви като малко дръвче, другата расте само на ширина като прекрасен храст 1-1,2 м висок, а трета ... има си собствено мнение. Ни расте, ни умира и така вече  4 години.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@jojkata2000

https://www.thespruce.com/twelve-species-magnolia-trees-and-shrubs-3269666

Ето тука едно добро класифициране на магнолиите и коя каква може да е- храст или дърво. На по-голямата част пише, че могат да се оформят чрез подрязване или като храсти или като дърво. Ако искаш дръвче е най-добре от разсадник да си вземеш магнолия и да си подбереш подходящо растение, тръгнало вече да се оформя като дърво.

 Така процедирах с индийските люляци, които обикновено вървят като храсти и сега имам добре оформени 2 дръвчета

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 9 минути, Venetka написа:

Мисля, че има, но не съм събирала информация за сортовете и поведението им. Ще поровя да видя какво мога да открия.

Аз имам в Пловдив 3 магнолии. Едната засега върви като малко дръвче, другата расте само на ширина като прекрасен храст 1-1,2 м висок, а трета ... има си собствено мнение. Ни расте, ни умира и така вече  4 години.

Имаш ли снимки някъде на тия красоти?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Дръвчето

photo_2020-03-27_17-45-31.thumb.jpg.a420837fccf8cafc69fc2a7744246d6a.jpg

Храстовидната

photo_2020-03-27_17-45-25.thumb.jpg.3b1761a35e8f0ce11585bbea6530744a.jpg

На преден план и третата дето се мъчи. Май тая година леко е мръднала... поне листата и изглеждат ОК, ако не друго.

photo_2020-05-02_17-44-20.thumb.jpg.3d31e6ee01788b00aa6fb8d0b6e7fc8d.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Уникално...!!!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз съм давал няколко пъти резници от моите магнолии за вкореняване, но до сега никой не е успял да вкорени... 

Във всеки случай, не пречи да се пробва. :-)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Венетка уби с лукс, както и подобава де, на шефа на Узбекистан :D Като гледам тоя пейзаж и знам, че почти нищо за ядене не можеш да си набереш, нещо ме свива между плешките... А може и да е щото качвах 80 кила шкаф по стълби... И докато сме на темата, някой да обясбни защо е толкова тачена тази мутреса Boykolia Grandiosa или както е латинското име? Ако е дърво тип тия в ботаническата във Франкфурт, 50 см стъбло, над 15 метра високо и корона над 10 метра диаметър, разбирам - паркова растителност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Венетка уби с лукс, както и подобава де, на шефа на Узбекистан :D Като гледам тоя пейзаж и знам, че почти нищо за ядене не можеш да си набереш, нещо ме свива между плешките...

Е, сега! Ти за бъдещия глад ли мислиш или за угаждане на стомаха и сетивата? ;) Може човек пък да се наслаждава на аромати - рози, магнолии. Много примитивно разсъждаваш. ;) Градският двор е за хубава тревичка и декоративна растителност. Питайте жителите на Ла Абана. @Ру® да каже как е!

Иначе си е хубаво, де. Особено като има и селски двор тоже. Преди години плакнех очи по такива дворове и даже помагах на един мъж да озеленява такива. Що маймунска трева за бордюри съм насадил! И японските вишни са красиви, и магнолиите... но някои други неща могат да станат доста некрасиви. Природата да не напомни коя е тя и кои сме ние, покорителите... Имаше преди години новини от Северна Корея за инструкции за приготвяне на трева по телевизията, не знам колко е истина и колко пропаганда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване