Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Теди

При строеж от нулата трябват много документи и време за тичане. Яката работа е да си вземеш готова постройка със здрава основа, за предпочитане каменна и да ремонтираш. Ние така направихме - укрепихме камъка (бетонов пояс, колони), надградихме с тухла. После покрив, външна изолация, измазване отвътре и това е. Първоначалното намерение при нас беше да разкараме полусрутената каменна къща, но като тръгнахме да бутаме каквото е останало (а то не беше малко - 60 см. дебел зид), всъщност се оказа, че ще излезе същото като пари, но с по-малко работа и пак повтарям-документи.

Тази зима навън е било -25, а вътре +5 без отопление. Съседите също имат подобна къща, мъжът е архитект, но решили да оставят камъка отвън неизмазан за красота - тази зима тръбите им ... както и тоалетната им чиния чак се спукаха от студа. За това е важно да се действа практично.

Мисълта ми е, първо си харесай мястото, използвай наличните материали и доизкусурявай според финансите. При всички положения ти трябва стабилна основа, а каменните основи са си плюс. Проблемът е, че майстори с камък почти не са останали.

За идеи - доста красиви къщи немръднали от 300 години видях в с. Бръшлян, до Малко Търново. Долу каменна основа, в която има вградени дървени греди, нагоре гредоред. В Трънско, пък, колега ми разказа, че с баща му вече са бутали от тяхно място две паянтови постройки и 1 кирпичена къща. Това, което е представлявала кирпичената къща е нещо подобно , а именно върху каменна основа - гредоред, в който има много и различни по големина дървени триъгълници. Дупките са били запълнени с камъчета, а дозапълването и измазването било с глина и слама. Дебелина на стените над 30 см. Зимата- топло, лете-хладно. Не разбрах защо решили да я бутат. Паянтови постройки в Трънско, пък, казвали на кирпичени къщи с гредоред, в основата на който вместо триъгълници има дървен плет (сплетени клонки с дебелина от 1 пръст). 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Нуша, кое е селото? Иначе сравнително добре познавам региона. Познавам и хора из селата, за половин час мога да прозвъня половината регион и сигурно ще излезе добра оферта. Дори си имаме прекрасна вилна зона в самото подножие на Карандила и се разпростира чак до бургаско шосе и пътя за тополчане. А Карандила горе... приказка... към Бяла и Стара река и околните им села... приказка... В равнината Мечкарево, Николаево, Кермен, все хубави села. Или пък към Твърдица, да не говорим за Жеравна и Медвен... рай, хубава земя хубави гори и планини.

Проблема е, че Сливен отдавна го няма... то и хората са кът вече но, да не се отклонявам от темата повече.

 

Аз карам Фиат Мареа комби на 18 години, за някои фиата не е кола. Вътре имам всички удобства функциониращи и за сега на където съм го засилил ме е закарал и върнал:blush: Даже прекосих една част дълбока Странджа където някъде имаше път около дупките, със една изгоряла бобина по пътя. И като най после излязох на главен път за Бъргас имаше някква гранична полиция на разклона, мисля, че останаха много изненадани от появата ми от там:grin:  Между другото, много ме кефи тая кола, пълно е с части втора ръка. Господ да не дава да ми се чупи и да трябва да си купувам по нова.

-----

И мен ме е страх да купувам коли на старо (на нови още повече ме е страх), страх ме е и стара къща да купувам, страх ме е и нова да строя. Познавам реалността на демократична българия.

Но, при бюджет 30 000 (които нямат и толкова) честно казано не знам как изобщо може да се мисли за нов строеж като само един никакъв гол парцел е около 10 000лв. Остават 20 000лв (които нямат 20). От тях по мои предположения около половината ще бъдат похарчени за документи, печати и други безползни листчета хартия. Остават около 10 000 които я ги има я ги няма и я стигнат я не стигнат за основи. После вероятностната бетонна плоча ще седи неизвестно време да си образува пукнатини и наронени ръбове. Според мен, нямам нито пари нито желание и нерви за нов строеж.

А иначе за 15 000 примерно, има все още непадащи къщи. Нуждаещи се от ремонти, някои наложеителни други пожелателни и тотално освежаване. Но, все пак са къщи които могат да се поправят във времето та и дори да се живее някак в тях... Въпроса е как се ремонтират такива къщи? Пари се дават и при ремонт на стара и при строеж на нова къща. Няма на кой да разчитам за нов строеж, дори нямам желанието да чакам някой да ми я строи. А ако избегна и занимавките със психопатската бюрокращина пак е благо.

За момента ми трябва обитаема къща с достатъчно голям двор.

---

Фиата след като сам си му смених гарнитура на капака спря да тече масло. А предната гарнитура ми я бяха сменили опитни майстори в сервиз на познат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Саня, оправих линка, че беше счупен, но основно ме изуми, че си коментирала в 4-5 сутринта!

Абарис, за разпитването да кажа. Първо отивахме с брокер на приготвени 4-5-6 огледа или колкото може повече. Докато обикаляме по тях, апаратът не спира да щрака други интересни места. Блъскам точки в ГПСа (тогава бях с Nokia E52/Garmin, смятай...). После в къщи - разбор. На следващия уикенд отиваме без брокер. Минаваме по тия имоти от огледите, минаваме по тия от снимките, по пътя като поздравиш всяка излязла баба - приказката потръгва. Без бързане, спокойно, денят е пред теб, ако не стане днес, ще стане утре.

Както сам си забелязал, старите хора се ентусиазират. Един дядо ни предложи ако купим парцела до него (обединение от 3 парцела в един с площ към 2 дка, страхотно място и гледка, но непосилна цена) да ни поддържа градината, да ни даде фиданки, лози, цветя, запален градинар. Една баба искаше да ни подари директно две козлета, все едно вече живеем там. Говорим си с всеки срещнат, който има желание и ни насочват. Тоя ще ви покаже къде се продава, оня ги знае собствениците, тука недейте че много вода събира... Доста от тия неща съм ги описал по блога.

Това с бившия кмет стана случайно, просто един човек ни каза, че той е вече пенсионер, но милее за селото и иска млади хора да живеят там, затова се е хванал да развежда всеки желаещ по всички имоти, за които знае.

Според мен в голяма степен зависи от отношението. Ние отива(х)ме на дадено място с блеснали очи, защото си представяме как ще живеем там. Ентусиазмът личи. Хората се кефят, особено тия, които харесват мястото, където живеят. Вероятно ако идеш депресиран и отчаян и намусен, приказката няма да стане.

---

Според мен гледай по-широк диапазон села, за да постигнеш цена, която ще ти хареса. Ей тия обяви, дето ти дадох, са по 5000 лв. Това имах предвид с "локацията" оня ден. Не го мисли така "един гол парцел е 10000" - просто не е правило това. В Бистрица до София декар в регулация е 90-100 000 евра. На 20 км от центъра в другата посока има декар по 20-30 000 евра. На 30 км има по 15 000 евра. На 50 км има по 5000 и надолу...

Гледай на широко и не пускай капаците. Търси най-евтиното възможно, което да ти хареса. Мерак имаш голям, а той е 50% от изискванията.

Понякога заекът изскача от неочаквано място. Нашият имот намерихме и купихме, както ти казах, случайно. Гледахме в съвсем друга посока, искахме южен склон на Стара планина, да е задължително леко планинско, река, гора, намсико. А сега като сме в софийското поле, не си давам мястото за нищо, освен ако не мога да телепортирам и комшиите, които често за по-важни и от мястото.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Боби, /не е по темата/ Саня   има обяснение . Тя не страда от безсъние, а от време на време работи нощни смени :))

По темата, хора реставрирали къщите си твърдят, че  реставрацията излиза по-скъпо от строеж на нова къща. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ако някой е взел крива нацепена къща отвсякъде вероятно му е излязло по скъпо да я ремонтира. Но, хората които казват, че им е излязло по скъпо от колкото да строят нова, трябва да имаме предвид, че те не са построили нова къща и няма как да знаят реално колко им е излязла новата къща.

Друг е въпроса кой какъв ремонт е правил. Пак ще дам примера с моя фиат (некола според някои). Един приятел си взе Фолкс Ваген, той стартира на 4-5 хиляди и даде още няколко хиляди по ремонти, за сега. Аз с моята "морга" започнах на 2200 и ако не не съм дал повече от 1000 за ремонти, като в това включвам едни 300лв за водна помпа която реално не беше за смяна но, майсторите в сервиза на "моя човек" ми я смениха (даже не знам дали са я сменили). Та, тея неща според мен са много относителни.

Аз бих искал тези хора които казват, че им е излязло по скъпо, или другите които препоръчват камацута, багери, булдозери или палежи за старата къща, да ми кажат какво точно са ремонтирали и как са го ремонтирали, и колко точно им е струвало. Обаче, никой не казва. Да извикам багера е елсно и знам как става.

Та, дори основния ми върпос е как се ремонтира и как да разбера изобщо дали нещото подлежи на ремонт. После да преценя дали мога да се справя сам или ще ми трябват майстори. После да си направя сметката колко ще ми струва като време, пари и услия и тогава да преценя дали да го правя.

 

Боби, гледал съм имотии на 45км от Търново, има такива които ме устройват като цена но, разстоянието или локацията ме спират. Принципно точно евтин имот си търся който да не се нуждае от особени ремонти. Обаче попадам и на такива при които фантазията ми почва да работи и да иска да се материализира. За това разпитвам кое как би могло да стане :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Онази ремонтираната кирпичена за 12 000 лв. е на 55 км от Търново и на 8 от пътя София - Варна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Вчера проверих, на мен лично не ми пречи особено но, не съм сам и трябва да се съобразявам с повече неща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ето и как изглежда по изгрев и пълнолуние (белеещото се в центъра)

 

 

IMG_5279.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
Отговорено (Редактирано)

Абарис, размислих и ти го пратих на лично.. 

Редактирано от Варела

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
sisito94

Добър ден, извинявам се ако някъде из темите е имало същия въпрос, но скоро ще взема стара къща, на която първият и етаж е доста нисък, около 180см, което е доста неудобно. Има ли някакъв вариант да се копае надолу, за да може да стане малко по-високо, или дали има други варианти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Трябва да се види, какви основи има. Ако се подкопаят, да не вземе да рухне. За повдигане, ще трябва цялостна реконструкция на къщата. Махане на покрива, укрепване на стени, трегери евентуално и нов покрив. Цената ще дойде сигурно повече отколкото ще дадете за къщата в моментното състояние. Въобще, ремонт на стара къща идва доста. Скоро ще има курс за подобни мероприятия, където ще могат да дадат отговори на всички въпроси: https://krasivdom.com/oбучение/#comment-4796

Ако не опирате таваните с глави, аз не бих ги пипал. Създават определен тип уют. А за топлината в помещенията, няма да говоря.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 21 минути, Гого написа:

Ако не опирате таваните с глави, аз не бих ги пипал. Създават определен тип уют. А за топлината в помещенията, няма да говоря.

В същото време обаче на мен лично ми действат потискащо, докато пък твърде високите - като тези в архитектурата от началото и средата на века по западен стил - ме карат да се чувствам крайно неуютно, сякаш съм в отворено помещение, пък за отоплението - да не говорим. Друг недостатък на твърде ниските тавани е, че бързо свършва въздуха - особено ако има и печка в помещението. Така че златна среда 2.30-2.50 ми се струва идеална :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
sisito94

Оказа се че и да искаме да копаем ще ни е много трудно понеже има бетон отдолу... Другото е че точно над тази стая която ни е нисък тавана, плочата която са направили не е повече от 10см.  и посредата беше леко вдлъбната и при всички условия ще трябва да се направи и така ще може да се вдигне стаята. Но не знам дали ще е възможно всичко това понеже не разбирам и дали ще излезне много пари. :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Най малко снимки трябва да покажеш. Така поставен въпроса може би най добре ще е да си освежите стаите колкото можете за да си ги ползвате за момента, да се консултирате с вещи хора по темата и тогава да предпримате по сериозни инвестиции. Има един форум "направи си сам", там може би по тази тема ще има повече вещи. Но повечето само като чуят "стара къща" и "гредоред" знаят само "събаряй", "пали"  и тн...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Марулка

Намери ли си къща? Ако не си, аз мога да помогна. Най-важното е да избереш къде искаш да е, а за тази цел трябва да знаеш кои са живите села наоколо. Села в които има добре заредени магазини, хубави улици и добре изглеждащи къщи, чист въздух, изобщо да са приятни, като местопложение и природа, и с удобства, и ниски цени. Такива са Градина и Дълбок извор в равнината, Драгойново и Искра в планината, Новаково, Леново. В Първомай също се намират евтини къщи, но са с малки дворове около 500-600кв. Ако те интересува мога да ти дам няколко оферти на къщи, които си струват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Аз малко встрани от основната тема, леко такова завойче - ако случайно някой знае как се ремонтира кирпичена къща, да каже. Че имаме една полуразпаднала се плевня и трябва да решим да й помогнем ли или да я ремонтираме. А аз съм толкова боса, че дори не знам какви въпроси да задам, камо ли откъде да започна...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Състоянието на стените какво е? Някакви разцепвания сериозни?

То така или иначе, ако ще се събаря, трябва да почне да се разкрива. А ако ще се ремонтира, трябва да се прави нов покрив. Та може да се почне с тази част и след оценнката на стените, да се реши какво ще се прави. Самото разкриване си е доста работа.А нов покрив не е евтин.

Ако има разцеппвания на стени, вероятно ще трябва да се махат тухлите една по една от стената и да се иззидат наново, със същите тухли и спойващ елемент - кал и слама. Общо взето, да направиш нещо ново, е по-лесно, а понякога и по-евтино, отколкото да оправяш старо. Зависи просто какво има да се прави.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Подробно не съм ги гледала, но зная, че има една дупка в стената - влизали са индобългарите оттам. И си се руши, щото е на втория етаж, пък от нас нямаше кой да я запълва. Ще ги погледна за разцепвания.

Покривът е... представи си гръб на двугърба камила. Два мертека са счупени. Откровено счупени и изпаднали. Как се държи, не знам. Керемидите при падналите греди са изпопадали, има дупки. Най-интересното е, че при едната паднала греда и изпадали керемиди още е сухо, а при другата, на която няма паднали керемиди, е мокро та чак локви има.

Тухли няма, зидано е с кал, върху дървена основа. Ще чакаме да изсъхне и ще го мислим.

Ето я:

53183069_255357118740481_2644000928482459648_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Аз кат гледам само покрива пада? Фасулска работа, сваляте керимидите, поручвате 2-3 кубика греди, летви и дъски и прайте нов покрив. Вижте стените дали само мазиклата и зидарията се разпада или и гредите в стените кито са носещата конструкция.

@Марулка намерих една къща.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване