Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Иглолистни ветрозащитен пояс/ ограда/жив плет

Recommended Posts

Жоро

Опа :) От няколко години планирам да правя ветрозащитен пояс на двора (а впоследствие и на нивата), защото имам лошия късмет да съм защитен отвсякъде но не и от север-северозапад. Преди две години бях сложил за целта резници от туята, която имаме в двора, но те така и не се хванаха и сега реших да се захвана наново. За целта разрових най-бързо растящите иглолистни видове и открих, че Cupressocyparis leylandii няма равен в това отношение. Сега въпросът е как да се сдобия с него на прилична цена.

Бърз поглед върху разсадниците показа, че най-малките вървят по 10 лв.  но тези конкретно са от някакъв сорт, който май не е най-високия, а аз предпочитам такъв, защото искам windbreak, а не жив плет/ ограда. Другото, което ми хрумва е да купя 1-2 големи и да слагам резници - пише, че стават лесно. Трети вариант - поръчка на семена от чужбина.
Мнения? Някой случайно да има в двора си неподрязан? :blush:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А защо точно иглолистни? Не вярвам да е заради севера - в крайна сметка наоколо си виреят всякакви дървета. Дали е заради гъстата стена? Защо не предпочиташ жив плет, какви са съображенията? Няма ли да е по-добре нещо полезно в повече вектори?

Ясно, че на вкус е трудно да се съчетаят нещата, но на мен плътна стена от кипариси и туи ми навява асоциации за невдъхновен озеленител и мутренска вила на Лозензец :D

Тука го гледам по 6 лв: https://goldenplants.bg/deal/153-leylandski_kiparis_cupressocyparis_leylandii.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Точно заради севера е и особено заради зимно-пролетните ветрове. Не мога да разчитам на орехи и полонии преди края на май за защита, а на мен ми трябва точно в периода ноември - май :)

преди 11 минути, Боби Димитров написа:

Защо не предпочиташ жив плет,

!?! Разликата е, че плета го подстригваш колкото да кажеш добър ден на съседа, а windbreaka не се стриже въобще, там където ще го слагам има ферма и няма на кого да казвам добър ден, нито кого да засенча.

Мерси за линка, взимам половината веднага!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Плета го режеш само в началото, за да се сгъсти, а после да расте както си иска! Ако го направиш примерно 3-5 м "дълбок", мисля, че ще пази завет и без листа. Но тъй те, ти си експерта. Аз имам два-три вида кипарис покрай офиса, но никой не расте така, като борче, като тоя на снимките, нито е особено голям, та ме мога да помогна с резници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Поръчах само 10 броя, че се уплаших от цената на доставката да не скочи много, иначе сигурно щях да взема 20. Ще го размножавам, ако не за догодина, за подогодина ще има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Може да провериш местното ДГС, при нас тази пролет имаше обикновен кипарис по два кинта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

ако това ти върши работа - имам го в двора - огромно дърво - може да дойдеш да си нарежеш резници

20161215_164048.jpg

 

20161215_164017.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Мерси, вече поръчах. Твоето е някакъв истински кипарис, но не мога да определя точно какъв, макар че формата му е много специфична - като на борче, странно. Някой дали може да помогне с определянето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване