Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Болести по овошките

Recommended Posts

Гост

Същото важи и за хората, повечето антибиотици са неизползваеми заради резистентност. Както и при животните,  между впрочем...

Говоря по принцип, за конкретното заболяване нямам мнение. Ако препоръчате по- добро лечение и то може да го излекува, ще се радвам и аз да го науча. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Todor Slavov

Най-доброто средство срещу зимуващите в почвата какавиди (контрола на осите)  е намаляване на популацията им механично:

- Стар метод - прекопава се зимата на дълбочина 5-10 см и така измръзват какавидите (по-дълбоко повреждате корените)

- (от отглеждащи череши) Оставят окосената трева около овошката като дълбок мулч с цел намножаване на хищтни насекоми. Т.е. като паднат първите пробити сливи - гъсеницата да не успее да се вкопае в земята, а в улегнал стар мулч и ако например по някое време лятото ако решите да обърнете или разрохнете мулча хищните насекоми ще нападнат какавидите.

Предполагам, че ако зимата премахнете мулча с вредителите ще се унищожат и полезните насекоми и това трябва да е метод ако предходните не помагат.

Срещу зимуващите в кората  - в нашия край мажат дървета с вар размесена (и малко престояла) овча тор (заради целулозата). Получава се твърда алкална обвивка, която не само, че издържа цяла зима, но и е агресивна за насекомите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте, Тодор! Мерси за включването и добре дошъл!

За какавидите ако ще се копае зимата това трябва да е примерно декември или да кажем януари ако размрази малко? Гледам, че някои хора орат около овошките. Осите април месец вече излизат.

Също, каква консистенция е сместа от вар и тор? Каква пропорция?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Todor Slavov

Благодаря. Важното е да има отрицателни температури. Да си оре, който иска да поема рискове - късат се корени (тази година при съседите го видях нагледно) и изсъхват клони. За пръскането с масло от нийм също получих добър отзив от колежка, която има овощна в Кюстендилско. Явно работи.

Иначе рецептата с варосването ще я документирам, но автора й е в съседно село и ще е по натам лятото, като се чудя какво да правя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много дъжд се изля тия дни при мене - по два-три и повече пъти дневно - и от прекомерна влага има поражения:

IMG_20200619_124434.thumb.jpg.ffde0f7825b67d6ee60b1e8e98cc3526.jpg

Сигурно 1/3 от плодовете на черницата (белицата) са почернели, още преди да са почнали да зреят.

IMG_20200619_124450.thumb.jpg.ec1d906344846de7eb1bccbf0030fdd6.jpg

Гледам така е и по горните клони. Тези плодчета са заминали. Същото стана и миналата година заради твърде много дъжд през юни, а и птиците хапваха. На другите дървета не видях подобно нещо. Тази е малко засенчена от висок ясен - дали пък той не допринася за проблема?

IMG_20200620_001558.thumb.jpg.f6bc83f42f7d541e7b3b217901c3b859.jpg

Вчера опитах една лилава в селото - бяха супер, не много едри, но захарни и нямаше загнили. Онази е ниска и на слънчево място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

В две от ябълките ми са се заселили червеи, които изгризват сърцевината. От време на вре излизат и акат червено-оранжеви какашки. Предстои ми хирургическа операция с неясен за дърветата изход. Някой знае ли как се наричат тези гадове и каква е борбата/превенцията с тях?

IMG_20201109_122538.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Todor Slavov

Съседката ги беше напръскала с Райд + памук натъпка в дупката им и после всичко се опакова с найлон да не влиза въздух. Сигурно и ацетон или нещо подобно ще свърши работа щом вадят кърлежи с него. Малко гадно, но проработи - ларвата на дървояда умря и не знам дали не излезе преди това. Не знам дали да те съветвам да режеш кората - много голяма рана ще стане, но тука някой по-опитен да каже дали няма сърцевината да се позапълни. Ябълката я спасихме и даже мислех да й правя мостови присадки, но накрая се оправи и даже имаше ябълки тази година. Иначе ако те влече хирургията опитай се да правиш само вертикални срезове, за да изчистиш прояденото или да запълваш дупката с нещо - примерно маджун или не знам какво слагат там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Благодаря, Тодоре!

Аз започнах да оперирам с един макетен нож но бързо се отказах. Грозна картина се получава. Каналите не са само вертикални но и странични.

Намерих в интернет препоръка да мушкам в канала с мека тел докато убия гада (предполага се видимо да се овлажни края на телта като потвърждение, че е пронизан). И от това се отказах, след като телта влезе в канала на 15-20 сантиметра без резултат.

Направих следното - във всеки отвор напъхах тампон напоен с Нуреле. След него още един тампон напоен с бензин. И накрая запълних отвора с овощарска замазка. Компилирах два отделни съвета :)

Времето ще покаже доколко е ефективна такава терапия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

„Установени вредители по ябълка, 
круша и слива
в район „Краище“, 
Р. България - Р. Сърбия
и мерки за контрол “

доц. д-р Георги Тренчев

Vrediteli.pdf

  • Харесвам 2
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис

Здравейте,

може ли някой да ми каже какво е това?

Слива е.

423903872_306885309044213_8588598766114926493_n.jpg

423147446_400287422546478_2295021784036676175_n.jpg

423063031_2142600082756942_2869459330473792245_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Лишей, появява се на клони и цели дървета в лошо състояние. Бих отрязъл клона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Котарак, тук всички сливи са в лишеи. Направо до долу ли да режем??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Твоя си работа, няма нужда да остроумничиш. Мнението ми е за клона от снимката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Котарак, ти у ред ли си? Как ще режеш клон заради лишеи? Лишеите нямат нищо общо с лошо състояние на дървото и по никакъв начин не му вредят.

Прости им Господи, те не знаят какво говорят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 43 минути, Славянски написа:

Котарак, тук всички сливи са в лишеи. Направо до долу ли да режем??

Ако те мързи да ги напръскаш със зелен камък...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис
преди 15 минути, Kalam Mekhar написа:

Ако те мързи да ги напръскаш със зелен камък...

Благодаря!

Ще пробвам с пръскането.

Не знам колко годишни са дърветата,три са и трите в еднакво лошо състояние.Познат ми даде същия съвет,режеш и гориш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

И, то ако е за премахване и искам да послушам и Котарака, направо режа и ги давам на стоката. Те ще изядат и лишеите и кората. Само че не мисля, че дърветата страдат. Виж, с бръшляна рано или късно стига върха и дървото се чупи от сняг или дъжд, а засенчва клоните му и го отслабва. 

Какви са доводите, че лишеите са проблемни?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 37 минути, Georgi написа:

Лишеите нямат нищо общо с лошо състояние на дървото и по никакъв начин не му вредят.

Прости им Господи, те не знаят какво говорят.

Мхм, добре, не му вредят. Само не знам тогава защо има препоръка да се пръска със зелен камък. Господ да ме прости, ако наистина няколко клона с лишеи го вълнуват. Сега го разгледах по-подробно - малко съм се изсилил наистина, бих махнал не целия клон на преден план, а бих отстранил изцяло по-засегнатите разклонения и съкратил в някаква степен клона. Според мен е по-добре да се реже не само заради лишеите, а и заради цялата запуснатост на дървото и прехвърлянето на клона през оградата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)
преди 3 минути, Славянски написа:

И, то ако е за премахване и искам да послушам и Котарака, направи режа и ги давам на стоката.

Ако наистина искаш да ме послушаш, първо се увери, че слушаш правилно. За твоите сливи нищо не съм споменал.

Редактирано от Котарак без чизми

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис

Докато се надприказвате,кой колко и как,ще умрат и трите дървета и храста до тях,който е засегнат.Ще попитам в агроаптеката,а може и съсед с коза да потърся,щом не пречи на стоката.

Благодаря на всички!

Успешен сезон,много плод с малко труд!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване