Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Болести по овошките

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Нямаме такава синтезирана тема, а мисля, че ще е полезно. Идеята ми е темата да е по-скоро насочена към разпознаването на болестите, а за методите на лечение да се пише в отделни теми, понеже там е по-обемна информацията, но каквото сабя покаже. Ето един докюмент като за начало

http://www.stenli.net/nsrz/files/clkr/clkr_monitoring_fruits-08.pdf

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Имам проблем със сливите, който си мислех, че е гъбичен, но днес проведох разследване и се оказва друго. Появяват се на завръзите, още докато са малки (под 1 см.) едни черни точки и впоследствие окапват. Та днес отворих няколко такива завръза и се оказа, че вътре на мястото на костилката има мъничко бяло червейче, а черната точка е всъщност дупка с черно по края. Търся в нета, но не намирам каква ще да е тая работа. Някой да се е сблъсквал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

povreda.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много прилича! Оса значи... как ли ще се разберем с нея... Много ти благодаря :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

намерих тази снимка. Пише "поражения от сливова оса".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аз по снимката намерих тази статия

http://agroplovdiv.bg/33304/две-опасни-оси-по-сливата-могат-да-унищ/

Изобщо не знам как се процедира с такъв тип вредители. Да беше 50% съм ОК, но всъщност ние досега изобщо сливи от тези дръвчета не сме видяли, всичко окапва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пръска се с инсектицид веднага след прецъфтяване (преди да е надупчила) и се надяваш популацията на осите да е малка. Не съм чувал за друг метод за борба. Аз, понеже ракия ближа само за вкус не бих си губил времето да ги пръскам, но баща ми не пропуска, добре че му взех нийм от общата поръчка преди 2 години, ще има и за тая година, само чакаме да спре дъждът.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аз пък обичам сливи. Е, какво да се прави, тази година я пишем бегала значи, пък догодина ще пробвам да пръскам с някое по-смрадливо етерично масло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

на мен много ми се иска да не пръскам нищо ... мисля си, ако ще пръскам - по-добре да си купувам от пазара плодовете. Ще видим какъв акъл ще ми дойде като почнат да ми раждат новите овошки. За сега имам в двора стари дървета - вишнап, череша, джанка, ябълка и много орехи, нищо не пръскам, нито торя специално, но факт и че не мога да се похваля с особено високи добиви... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам едно питане за нещо по кората на круша:

IMG_20200330_163225.thumb.jpg.b8f16a93eeea688595d2db2ad30be06f.jpg

Не знам дали се вижда добре, но кората на някои млади клонки не е гладка, а стои като крастава - кафяви образувания подобни на щитовидни въшки или на "шарка", някои са по-зле от други. Дървесината стои една пъпчива. Какво е това според вас? Ето още една снимка:

IMG_20200330_163250.thumb.jpg.093f2e5c2ba4b8a6fc3ec4ea5bb0ba40.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Задължителна тема, всички се сблъскваме с болести по овошките. Та ще празентирам един мой "любимец"....огнен пригор по семковите, в случая круши:20200502_152348.thumb.jpg.4d0560faca7d4ea27c1e05947f0014ee.jpg

Тва е той преди десетина дни, направих две пръскания с пеницелин, през три дни, описал съм го. А сега от вчера:20200511_183307.thumb.jpg.6daa0e30bc1b99aaa2ca5c369767a9e1.jpg

Така изглеждат нещата сега. Пригора окончателно е спрял, вляво на плодчето виждаме новото начало...нова, здрава шумчица. Така че, огнения пригор, вече няма как да е проблем! Хубав ден от мен.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Пламен М : Пеницилин в каква форма ползваш? Чел съм, че за огнен пригор се ползва Стрептомицин сулфат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

@Kalam Mekhar привет. Ако не греша, точно това е името- пеницелин и стриптомицин, двете са в лекарството.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, Пламен М написа:

@Kalam Mekhar привет. Ако не греша, точно това е името- пеницелин и стриптомицин, двете са в лекарството.

Това лекарство за хора ли е или препарат за растителна защита ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не го знам какво е, но в този случай съм повече на страната на това мнение на @беля - предпочитам да не ям круши, ако трябва да стигам до такива мерки. Не стига, че народът злоупотребява с оръжията за масово поразяване от агро аптеките...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 51 минути, Kalam Mekhar написа:

Това лекарство за хора ли е или препарат за растителна защита ?

Това е лекарство от хуманната медицина. Няма проблем с токсичността, понеже е локално и след няколко дена няма да остане нищо. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 39 минути, Боби Димитров написа:

Не го знам какво е, но в този случай съм повече на страната на това мнение на @беля - предпочитам да не ям круши, ако трябва да стигам до такива мерки. Не стига, че народът злоупотребява с оръжията за масово поразяване от агро аптеките...

Предполагам, че използваната доза е колко една инжекция. Колко да е останало в растението, че пък и 20-60 дни карантина? В пилешкото и друго месо може да е стотици пъти повече, ама барбекю,  нали? :))

Или дрехите на гърба найлон, пием вода от найлон, храним се от найлон, ама фолиото анатема. Малко не ги разбирам някои разсъждения, освен ако човек не е наистина манияк. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Въпросът е не какво ще изям аз, а какво причинява в околната среда. Прочети какво е писал Беля по-внимателно, или поне не мятай плюнки в грешната посока!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Не го знам какво е, но в този случай съм повече на страната на това мнение на @беля - предпочитам да не ям круши, ако трябва да стигам до такива мерки. Не стига, че народът злоупотребява с оръжията за масово поразяване от агро аптеките...

Desperate times call for desparate measures.

Някои хора на вируси обявяват война и армия изпращат, а ти за един пеницилин...

Въпросът е какво се промени за тия години, щото преди години знам, че само гроздето са пръскали и то със син камък, друго не. Хората са се променили, както и навиците им. Но пък и за мен не е работа да си градинар или овощар, който нищо не може да пребори без химически завод на разположение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Интересно какви прояви имат антисистемните настроения в обществото. А мненията варират от "те ли ще ми кажат с какво да третирам" до "за мен правилата не важат". Сигурно по подобен начин са реагирали в миналото и при спирането на ДДТ и паракват.

Зад забраната за употреба на антибиотици в земеделието стоят основателни притеснения за развитие на резистентни щамове бактерии. Ако не уцелите дозата и концентрацията на антибиотика, рискувате да си завъдите устойчив на антибиотици огнен пригор, който после услужливите опрашители да пренесат в цялата област.

Разбирам стремежа ви да се придържате към мнения, които затвърждават вашето собствено и оправдават действията ви, но за мен не сте по-добри от едрите земеделци, които продължават с незаконния внос и употребата на забранени пестициди. 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване