Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Интензивна микро овощна градина (дръвчета нагъсто)

Recommended Posts

Боби Димитров

https://goo.gl/maps/bki5JqTgtxN2

Разгледайте това място, има StreetView, 3D. Ако някой от вас има път към Овча Купел, в който и да е сезон, си заслужава да се спре там за 10 минути. Ще видите как на площ от 250 квм (можете да си измерите по Maps) съжителстват 30 овощни дръвчета, в градска среда. Които и плододават, освен това.

Поддръжката е косене на тревата с машинка няколко пъти лятото, резитба, поливка с пръскачка, която се мести на 2-3 места, за да покрие всичко. А съм виждал и с маркуч, ако човек има повече време да бае. От 2012, когато е минала google колата, са порастнали доста и са чудесно оформени.

За мен това място е пример как с малко място и много желание може да се постигне чудесен резултат, дори на неочаквана локация.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

еми като минаваш от там - направи актуални снимки, най-добре след някой и друг месец, когато ще се видят и плодовете по дърветата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

И аз мисля в тази посока, вдъхновен от Стефан Собковиак. На 4 декара има 450 дървета, поне 450 храста, 150 лози, 7200 многогодишни или общо над 8250 растения. Което е по над 2062 растения на декар.

 

Гледам, че слада дърветата пред 2-3 метра, а разстоянието между лехите също е малко (не повече от 4 метра).

cover.png

 

https://permacultureapprentice.com/here-is-how-you-make-a-living-from-a-4-acre-permaculture-orchard/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

В заглавието е "4-акрова градина" и по-нататък пак се говори за 4 акра, което е доста повече от 4 декара.

"Акърът е единица за площ от Имперската измервателна система, възлизаща на 43 560 квадратни фута или 4 046,856 422 m² (малко повече от 4 декара). Тя се използва неофициално във Великобритания (изместена от метричните SI-единици), официално в САЩ, а също и в някои страни от Британската общност."

Пак си е доста нагъсто де :) . И в моя парцел предишните собственици са садили дръвчетата през 5м. Аз проредих няколко, сега ще сгъстявам "насажденията"  с малини и т.п.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

В точка 6 на статията споделят за съдържанието на 1 акър (приблизително 4 декара). :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас фиданките са на триъгълна схема с 3 метра страна. Между тях имам амбиции да правя мини жив плет от плодни храсти. Гледайки размера им сега и размера на фиданките на комшията, който ги е садил 3-5 години по-рано, мисля, че е изцяло реалистично. Има ябълка, която е оформена чашовидно с габарити 3 м височина на летораслите, 2 м диаметър на короната. От това нещо събрахме 4 кофи нападали ябълки за прасетата, 2 черни касетки за ядене и на дървото остана сума нещо.

Много зависи какво се брои :) Примерно вадих едни спасени от багер малини, от 1 квм извадих 40-50 корена и още бая малки издънки. 7200 многогодишни (ягоди и шивес примерно) можеш да сбереш не на 4 дка, а на 500 квм.

Гледайте и посещението на Джъстин във фермата на бай ви Стефчо, тъй като е по-актуално като кадри и може да се види как са се развили нещата от времето на филма. И пак се вижда, че са доста приятно рехави нещата. На повечето места във видеото можеш да минеш през реда с фиданките без дори много да се провираш. Което, нали, ако е стена от лешник или дрян примерно и отдолу още и още - невъзможно.

Личното ми мнение е, че подобен подход е повече като за ферма, бизнес и ограничена площ или желание за голяма гъстота и прилежност. За твоя случай бих направил нещо по-аморфно, не толкова подредено, да изненадва на всеки ъгъл, да прилича на гора, но не съвсем... Малко като при тези супер фенове от NZ.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Явно моята попада в тази категория, микро овощна градина. На 20м2 имам 6 овошки и 4 сорта грозде, затревено е с бяла детелина и тревна смес + мента на места, минава се с косачка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване