Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

almodovar
На 24.06.2019 г. at 0:45, Славянски написа:

Миналата зима имахме нападения от дива котка, която уби две кокошки и две патки, даже мен ме нахапа. Страшен убиец е - за 3-4 секунди пред мен докато я гонех счупи врата на едната патица. Лисицата поне им дава някакъв шанс. Котката обаче е наивна и непредпазлива. Лисицата е съвсем друга работа. На някои хора в габровско лисици котките им убиват.

Понеже не разбирам абсолютно нищо, питам, дивата котка едра ли е и отделен вид ли е или подивяли домашни котки ??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 минути, almodovar написа:

Понеже не разбирам абсолютно нищо, питам, дивата котка едра ли е и отделен вид ли е или подивяли домашни котки ??

Дивата котка е по-едра от домашната, може би два пъти по-едра. Може да мине за супер охранена домашна. Но шарката е специфична (има и питомни котки с такава шарка):

ad0e4e9515.jpg

Опашката е доста рунтава и дебела и се редуват тъмни и светли пръстени, които са доста широки към края. Хванахме един мъжки и беше към 50-60 см без опашката. По принцип те са териториални животни и се кръстосват и с домашните котки и има смесени. Но нравът им е на убиец. Да не ти припарва покрай кокошарника. Мен една ме нахапа миналата зима като я склещих при кокошките, но се разминах. Беше убила две вече, когато я набарах. Забелязал съм също, че вечерно време като я осветиш с фенер очите ѝ светеха оранжево, докато обикновените котки са по-жълтозеленикави. Иначе се качват по покриви и тавани и ловуват основно на тъмно, но се появяват и денем. Въпросният котак ни утрепа една кохинка в 3 следобед, на 5 метра от човек беше атаката. За мен дивата котка е по-жестока и опасна за пернатите от лисицата, но не е толкова хитра.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Благодаря за инфото, гледай какви неща с тези диви котки, не знаех, вероятно са защитен и рядък вид, по нашия край , толкова съм обикалял горите на времето като бичих по яйляк , като млад и нито съм чувал нито виждал, ок

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Очевидно са редки. Въпреки че хората по балканските села ги знаят. Нападали са им птиците. Ето тук има информация. Значи мъжкарят си е бил среден размер:

http://www.burgasmuseums.bg/index.php?page=encdetail&id=291

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес времето беше слънчево и имаше хубаво време за кокошките... и петлите.

Ето този красавец позира за камерата:
IMG_20191202_125138.thumb.jpg.b31786ccd5173009658c574422fd3aa7.jpg

И младшият от компанията идваше да яде червеи в разкопаната пръст:
IMG_20191202_125121.thumb.jpg.852a5b6eed1bb1336506832d7feea2b6.jpg

Личи ли какви са им жълти краката? Намазахме ги снощи с ленено масло с боров катран. Още едно-две мазанета и трябва да задушим гадинките, които са влезли под люспите на краката на някои.

Иначе ето ги - каква двойка само (сребристият е малко по-възрастен и е старши, а тоя червеният с шарка на златнокантиран орпингтън беше едно дребно и хилаво пиле, но оцеля и заякна, вече са на година и половина):

IMG_20191202_125159.thumb.jpg.9cf05b98ec5160fd71499cddc330b215.jpg

Иначе като ги пуснеш нашироко много се въодушевляват, особено младежите, някои от които тръгнаха към дерето да търсят лисици, белки и диви котки:
IMG_20191202_125517.thumb.jpg.23ed0e1ff849d69b347ccd86e6035609.jpg

Това са малките пилета от май месец, вече големи:
IMG_20191202_125552.thumb.jpg.59bfb13399fe57276ccf4c61386c0c04.jpg

Добре, че ги забелязах навреме и ги прибрах, че бяха на 50 метра от имота. А вече бая изгубихме от зверчета, особено пък такива готови петли и кокошки - въобще не става!

Много са безгрижни кокошките. Нямат си идея колко опасен е светът наоколо... А само преди време една я избавихме от устата на дивата котка, обаче със счупен врат. Иначе една хубава, пухкава такава...

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Няма да пишем само за хубавите работи и да пускаме само хубави снимки. В живота (и кокошия) има "ups and downs" - и радост, и тъга. Някои се раждат, други умират, трети биват изядени... и често това е цената на свободата.

Излизам на двора - сигурно се забавих с минута - за една дребна работа и виждам, че птица отлетя от пътеката на около 20 метра от мен. Кацна на една голяма круша в далечината, а аз видях, че нещо остана да лежи на мястото, където беше. Намерих това:IMG_20191218_113928.thumb.jpg.59482944a29a947d3f44de956ea35b22.jpg
И два метра по-натам лежеше ярката. Това беше по-специално пиле не заради порода или нещо, но защото обичаше да се отдалечава само и да обикаля извън групата още от малко. И се оказа, че това поведение не остана ненаказано. Отдалечила се кокошка на открито място - и първата жертва на ястреба (за друга досега не знам за няколко години). Един път го хванах да лети около кокошарника на метър височина, но птиците бяха затворени и зад мрежата - тогава избяга. И сега избяга, обаче удари, но кокошката не успя да отнесе.

Та взех я в ръце, но се виждаше, че няма да я бъде. Имаше признаци на последни капчици живот, но главата ѝ висеше безвъзвратно. За пореден път спасих месото:
IMG_20191218_113952.thumb.jpg.883986275d2dcb1f1ac18f0286ea9cfe.jpg

Точно навреме, защото кръвта успя да изтече - иначе трябваше да я хвърлим.  Горката кокошчица плати цената на своеволията и цепенето от колектива. Всъщност не съм сигурен дали е била сама, но беше отдалечена от всички други. А едната група брами се беше позиционирала до къщата на скришно място и се оглеждаше. Тъй че загубата можеше да е и по-голяма, като някоя от тези доста по-едри кокошки:
IMG_20191218_114021.thumb.jpg.bf9b7c53de376c8a42aafdb4fbd1cca6.jpg

Но колко им е акълът на кокошките? Блажено си живеят и смъртта се спуска изведнъж и безшумно ги грабва... Затова и трябва да бдим, да им осигуряваме място, където да се могат да се скрият от грабливи птици. И те имат много такива места, но ярките са по-малко наблюдателни, особено ако няма петел, който да бди и дава сигнал за опасност. И аз подозирам, че точно такава е била ситуацията: тя е била сама, а петелът с брамите е видял опасността (щото докато кокошките ровят и ядат, той стои и се оглежда), реагирал е и по-възрастните (и по-мудни кокошки) са се скрили, а ярката е останала на пътя на птицата.

Развитието предстои, защото ястребът остана гладен. Видях го да прелита към къщата и като ме видя бързо да се връща наобратно.

Accipiter_gentilisAAP045CA.jpg

Гледайки оперението, мисля, че беше бежово-кафеникав, т.е. млад ястреб (по-възрастната птица е вдясно). Поне така пише. Може би неопитността на младежа ми даде шанс да спася месото на ярката, преди да е успял да я отнесе или разкъса. Хич не е и малка.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Странно нещо е животът - как понякога нещата не са такива каквито изглеждат. Сякаш да ни бъде напомнено да не си правим бързи или повърхностни и окончателни заключения по този или онзи въпрос. След "аутопсията" ярката се оказа... мъжка. Доста женствено петле! Което прави загубата по-малка, даже в някаква степен и печалба, щото при това положение е щяла да бъде със сигурност за колене - има по-едър и хубав млад петел със същата шарка.

Интересното е, че не ми е за първи път. Преди няколко години с изненада установихме, че "червената кокошка беше снесла яйце" - без да има червена кокошка. Бяхме я погрешно счели за петле, понеже беше по-буйна и с най-голям гребен от всички пилета... които всички се оказаха женски.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хубавото зимно време - слънце и стопил се сняг - значи свобода за кокошките. Не са ли красиви?

IMG_20200117_143248.thumb.jpg.ba5886c40a235241681172803671dc2f.jpg

Тази най-вдясно скоро трябва да прави седем години, а тази най-отпред е единственото оцеляло от първите домашно люпени пилета. А тя самата е мътила успешно няколко пъти. Знаят да си изберат слънчево място.

IMG_20200117_143300.thumb.jpg.7633d0c3525f0ee4479e0ff77f80700b.jpg

Хубаво е, че почнаха и да снасят по малко! Бях позабравил вкуса на яйцата.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Първите ми пернати в двора, в сляра чакам още две за колорит

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тия са май повече в графата "домашни любимци" - едва ли се надяваш на яйца. Интересен брадат петел - симпатяги са големи. Аз вчера го снимах един от нашите къде се качил, да кукурига разбира се:
IMG_20200118_151835.thumb.jpg.ac398d1d0d22ee03178756828b07e131.jpg

Развъдиха се тая година и бантамите. Не са най-специални породи, но внасят колорит и женските хубаво мътят. Две кокошчици още си водят/ходят с пилетата, едното, от които си мяза вече на петел нормален размер, няколко пъти по-едър от бантамката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Храня холандските качулати с топла храна ежедневно и ежедневно събирам яйца, взех си и инкубатор, сега му стягам стаичката и те така. Яйцата са вкусни между другото и не толкова малки, колкото очаквах. Една идея под емката на тези от супермаркета. Отделно са в кокошарник със стъклопакет :) и по земята - стърготини, снася та плющи, за 25 дни имам 17 яйца малко от преди коледа до днес, от едно коки  , :) . Търся спешно ватермалски бантамки , ярки с цвета на петльо, ако някой знае да свирка 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Певците-изпълнители обикновено се качват на сцена и често тя е повдигната нависоко:

IMG_20200214_101622.thumb.jpg.20070d4011ccd40ba76c9be1e4118ebd.jpg

На кабела на енергото на височина около 4,20 - 4,30 м. Как се е качил само! Младо петле. Предните чак такива изпълнения не бяха правили. Но може и присъствието на едно куче да беше допълнителен мотивиращ фактор :)

IMG_20200214_101640.thumb.jpg.304c82a56848fa7759470c68123d4a28.jpg

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И на татко певците се качиха на високо, ама мъжкият веднага даде фира... Намерихме само перушините му из целия двор. Сега мама е пуснала една кокошка при женската, да не се чувства самотна, докато й заведа мъжко другарче. 

received_270221577281919.thumb.jpeg.8cbb167efdcfbcfa138ef38c34082103.jpeg

 

 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Като става дума за "птичия двор", няма как да подминем ето тази картина от Ниската земя - не са били измислили клетъчното отглеждане:

8063b190046dadadffd5f0aac3b7466d.jpg

Jan Steen "The Poultry Yard", 1660

Не съм сигурен доколко е реалистична, но гледката е красива. Иначе имаме и наши примери от по-близкото минало:

2229.jpg

"Готвач храни кокошките от обоза на 23-ти пехотен Шипченски полк, 1917г."

Имаше една млада жена на село, която си хранеше кокошките (пак стара чернобяла снимка), но не мога да я намеря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Александър Ал написа:

И каква е идеята? Отглеждане на закрито?! Например, на баба ми кокошките нощуваха в плевня без прозорци, като денем ги пускаше? Значи трябва на тъмно или на лампа, за здравето на птиците? А ако живеят под навес и е оградено малко дворче, това не е ли пак "на открито"? Май само в индустриални халета става? А тези по метода на Салатин какво ще правят? Там глобите за юридически лица с огромни...

Според мен желаният извод е - не гледайте домашни кокошки. Щото кой би ги гледал не на открито в стая или някакво друго затворено помещение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 41 минути, Славянски написа:

И каква е идеята? 

Въпросът ти, вероятно е риторичен. Идеята, всички я знаем. По дворовете не трябва да има нито една коза, овца, кокошка, крава и свиня. Трябва да си чист консуматор. И, най- вече да не знаеш, какъв е вкусът на истинското мляко и сирене, за да не роптаеш, като ядеш фалшификатите от магазина. Като ти кажат, че е вкусно и полезно, приемаш на доверие, че е такова и го хапваш. Все пак, онкологичните заболявания са, като гъската, която снася златни яйца. Живееш малко, не тормозиш осигурителната система, похарчваш си всички спестявания и ги вкарваш в търговският оборот и дори загробваш децата си с кредити, които ги правят за много години кротки, послушни и работливи. Аз имам голям кредит и знам, как това ти пречупва психиката. От сравнително свободен човек за няколко минути се превръщаш в роб.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мислех си примерно за на баба (да я наречем условно) Пена двете кокошки. Гледа ги в зайчарник/малък дървен кафез и денем ги пуска в дворчето. Имаше и петел, но все ѝ го отнася лисицата. Та остана с две кокошчици. И сега ако не иска да я глобят с няколко пенсии и да умре от глад заради двете си кокошки, трябва да ги "запре" до второ нареждане. Да ги гледа в клетка от порядъка на метър на 80 см - щастливи да ѝ бъдат! Може би месец, два, три, шест, година... Какво като е малко тъмно и усойно? За доброто на птиците трябва да се правят жертви!

И с какво точно кокошчиците на тази или някоя друга баба са "заплаха за националната сигурност", с какво биха допринесли за разпространението на тая (да я наречем) зараза? Откъде всъщност ще дойде заразата? От въздуха? The airwaves? Сигурно най-вече от там, но потенциално от някакви птици - косове, гугутки, дроздове, гълъби, врабци и подобни, които хипотетично са заразени и дойдат да ядат и да имат някакъв контакт с кокошчиците, ако бабата "има неблагоразумието" да ги пусне в двора. И дори това да стане и да се "заразят", то как ще се разпространи тая зараза? Да не би тия кокошки да обикалят надлъж и нашир в държавата? И въобще ще оцелеят ли от болестта? Ами те ще си бъдат в дворчето, както винаги са били, и никъде няма да ходят. Т.е. като вариант за разпространение остават пак същите тези диви птици, които тъй или иначе никой не контролира - и не може да контролира. И защо аджеба затваряме кокошките? Така ли се действа в "свободния свят"?

Ами ако спрем за момент и приложим тоя критерий и с птичия грип коронавируса - може ли да забранят на всички потенциално заразими хора да излизат навън/на открито като кокошките? Да ни затворят всички у дома, за да не се разпространява заразата (говоря за здрави хора) и как ще се възприеме това?

Разбира се, тези, които тъй или иначе ги гледат затворени в халета и клетки - за тях нищо не се променя. Дори и онези със "свободните кокошки" колко им е да затворят по една вратичка и да покрият изискванията? И да си стоят в халето с хилядите други, където и без това прекарват средно между 99 и 100 процента от живота си.

преди 4 часа, Kalam Mekhar написа:

Идеята, всички я знаем. По дворовете не трябва да има нито една коза, овца, кокошка, крава и свиня. Трябва да си чист консуматор.

За такъв тип абсолютна и задължителна зависимост има друга дума...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Всъщност що за ирония, че това става новина и предмет на дискусия на 3-ти март, сякаш да разтърси спящите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване