Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Александър Ал

после ще сложим под карантина краставиците, доматите, картофите и зелето.... А... и като няма плодове...няма да можете да варите ракии и да правите вина. Ще се утвърдите като потребители.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, Александър Ал написа:

после ще сложим под карантина краставиците, доматите, картофите и зелето.... А... и като няма плодове...няма да можете да варите ракии и да правите вина. Ще се утвърдите като потребители.

Точно така - добро е за икономиката! Като пластмасовите прибори за храна. Гарантирана ежедневна употреба и гарантирани продажби. *** LIKES THAT.

А ако се стигне дотам да няма кози, овце, крави, прасета, кокошки и други пернати... колко му е "to hunt down a lettuce"? Ще се действа според какъвто "дивеч" има.

И нали идеята на гледането на кокошки на село е ИМЕННО да се гледат в двора? Който иска да ги гледа затворени, да си ги гледа в апартамента. И всъщност ако ще те принудят да си ги гледаш затворени, ами направо си купувай от онези, които тъй или иначе така ги гледат... и тъпчат с хормони, антибиотици, ГМО. За какво да се хабиш и ядосваш за същото нещо?!

Да цитирам един бивш държавен глава (на английски): "The end of the republic has never looked better."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Не се шегувай. 99% от българите не са спящи. Те са мъртви във всяко друго отношение, освен физически, а и натам са тръгнали. Няма да се събудят. Мъже с оскубани вежди и фризирани бради, скандират "българи - юнаци" за пред камера и се пъчат в народна носия за снимка във Фейсбук. 

  • Харесвам 2
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля
преди 3 часа, Славянски написа:

и тъпчат с хормони, антибиотици, ГМО.

В ЕС е забранено използването на стимулиращи растежа хормонални препарати, както и вноса на месо и месни продукти от хормонално третирани животни. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 35 минути, беля написа:

В ЕС е забранено използването на стимулиращи растежа хормонални препарати, както и вноса на месо и месни продукти от хормонално третирани животни. 

Е, сега с ратифицирането на СЕТА какво ще стане? Честно казано ми призлява да гледам съдържанието на конвенционалните смески.

Как успяват да докарат бройлерите за клане на 22 дена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Честно казано ми призлява да гледам съдържанието на конвенционалните смески.

Повечето смески са си напълно нормални. Витаминен комплекс, царевица, соя, слънчоглед и пшеница. За бройлерите, соята е в повече. Мисля, че всички съвременни бройлерни хибриди са така селектирани, че са зависими от соята, защото само тя има това ниво на белтък, което им е нужно са планирания прираст. 

Царевицата в България е над 50% ГМО. Соята е 100% ГМО в България, Европа и цяла Северна Америка. Не се отглежда и внася друга. В Япония и някои други държави, където соята е традиционна храна се отглеждат малки количества НЕ ГМО соя от различни сортове, която е само за храна на хората. Някога и ние отглеждахме истинска соя, кафява на цвят и беше много вкусна. След това, изгубихме семето и няма от кой да си го набавим отново. Разликата между нея и ГМО соята от маркетите е брутална. По- скоро, няма никаква прилика между тях. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дали да отделя последните мнения в тема "политика на свобода в двора" :D или да си седят тук?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Отглеждането на кокошки и други пернати на свобода или в голям имот има своите предимства - просто това е много по-естествен начин от държането на птиците в клетки или други затворени пространства. Но има и своите недостатъци, защото естественото местообитание изобилства и с естествени врагове, всеки със своите привички, навици, почерк. А кокошките са беззащитни животни в дивата природа.

Та мине се не мине известно време и хранителната верига напомня за своето съществуване, законите ѝ са неотменими. И тая нощ дадохме една жертва на свободата - и невниманието. Една от "брамите" снасяше във външен полог до изкорубения ствол на стара джанка, на сравнително видно място (ако има кой да гледа). Снощи останала да лежи на яйцето си и при затварянето на кокошките се наложило да го прави друг човек, който не забелязал липсата ѝ (въпреки че в нейния кокошарник бяха петел с три кокошки). Зверчето използвало момента - очевидно си наобикаля територията - и тази сутрин в кокошарника кокошката липсваше, а в полога - яйце и купчина пера. Щяла е да мъти горката! Дори на едно яйце, което ако е било прибрано през деня, може би е щяла да си се прибере, но го е счела за достатъчно да легне да го мъти.

Та има поуки да се вземат. Преди ги преглеждахме вечер при заключване/затваряне дали всички са се прибрали. Те петлите се прибират, но свободолюбиви кокошки със собствен полог по двора имат тоя навик да си остават на яйцата нощем и неведнъж сме забелязвали отсъствието им в къщичката и сме ги прибирали. Но не и този път. Лошо стечение на обстоятелства и недисциплинираност/незадълбоченост от страна на стопаните. А кокошката си е с кокоши акъл. И в първата ѝ нощ навън зверчето си е свършило работата, в която е обучено перфектно. Просто човекът, който обичайно ги затваря, беше болен и дал задачата на друг, но или не я е дал цялата, или я изпълнили частично. Та цялата кокошка послужи за храна и размножаване на хищниците в района.

А те кокошките, които снасят навън, се броят на пръстите на едната ръка и не е такъв проблем да се прегледат дали са се прибрали (точно в тоя размножителен период). Още повече, че една баба наблизо загуби кокошка по същия начин преди няколко дена, а нещо се беше пробвало да подкопава кокошарника неколкократно нощем. Даже предната нощ заложихме капан с жива стръв. Но не би...

Тъй че ако гледате свободни кокошки в естествената им среда, бъдете нащрек и за нещата, които са естествен препъникамък - като майчинския инстинкт на селските кокошки. Той може да бъде и благословение, и проклятие, в зависимост от това как човек се съобразява с него и го управлява. Понякога втори шанс няма. За домашната кокошка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Вечна и памет на твоята кокошка.Аз се опитах да си пусна кокошките в двора, ама те имат друг недостатък- ровят повече и от московската стражевая на дъщеря ми.Затова отново са затворени в 100-тина кв. двор

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Така че мечтата ми за английско имение или мексикански площад или пътя през някоя махала в посока Константин- Камбурово се отлага

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 минути, Таня написа:

Вечна и памет на твоята кокошка.Аз се опитах да си пусна кокошките в двора, ама те имат друг недостатък- ровят повече и от московската стражевая на дъщеря ми.Затова отново са затворени в 100-тина кв. двор

Имат някакъв нюх към най-хубавите кокошки тия зверчета. Досега само една съм успял да спася жива от устата на лисицата. И две полуживи от лапите на дивата котка. Тая беше 62,5 % колумбийска брама, 25% жълт орпингтън, и останалото бял легхорн. Наистина жалко, защото някои от тези кръстоски стават по-хубави от брамите, заради орпингтънската кръв. Един от петлите е такъв, брат ѝ е (от един петел и една кокошка), но пък се научи да яде яйца и не може да стои в кокошарника по тая причина. Ако изкара добро потомство, може и да ходи под ножа. Другата такава женска още като ярка я отнесе дивата котка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Намерих кокошката убита:

https://postimg.cc/t1pWccFS

Очевидно не е била лисица, а по-малко зверче, защото не я е отнесло цялата. Беше на може би 20 метра от полога с изядена глава:

https://postimg.cc/SJLKPxV4

Била е белка, невестулка или пор, което е по-добрият вариант, защото лисица трудно се хваща. Досега невестулка и пор в района не съм виждал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Своевременно мятам по някоя количка с дървесен чипс, да има да ровят. Както и всички събрани оскубани и окосени треви ги хвърлям при тях.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Красота! Бая едрички пилета имаш вече?

Смятал ли си разхода за храна на ден на кокошка като са пуснати така? Ние яйцата ги смятахме средно, че излизат на 12 стотинки, заради житото, но това беше преди две години. Гледаме повече да си намират и да им се дават други храни, за да не си ги купуваш на практика яйцата.

Патиците бяха най-изгодни сякаш, но ги изяде лисицата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Миналия месец някъде се излюпиха. Сметки не съм правил. Но и те не си изяждат храната, която им давам. Предпочитат да си ровят навън. Не съм правил сметки, защото това не е важно за мен. И да излиза, че си ги купувам, пак съм ок, защото разликата в яцата от магазина и тези от кокошките ми е голяма, като качество. А и както и друг път съм казвал, те са ми като домашни любимци и изгода не търся. Харесва ми да има живот в двора, било то от кучета, кокошки, диви птици, жаби, гущери, змии, таралежи и т.н. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

По- важно е не колко ти струват яйцата, а какво ядеш.Аз на моите пилци им добавям и кисело мляко + смеските.Иначе им бера коприва, правя им житни кълнове през 3 дни, правя им витаминен коктейл от мед, ябълков оцет и чесън.А те си хапват тревшчса и оскубаните от мен плевели и там каквото намерят.Не де замислям за цената, ама имам пресни XL яйца и почти "еко "

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Леле Гогооо, прекрасни птици, имаш и мъничка кокошчица, като нашата, и твоята е с много красиво оперение. Как ги пазиш от кучетата, нашето куче само ги дебне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Декоративните ми кокошки са над 10. Просто в момента съм в отсега, където е територията на единия кокошарник, а там имам само 2 малки с едно малко петле. Останатали са големи. Някак си не обичат да се смесват в двора двете колонии.

А кучетата, те са 3 в момента. Живеят в мир и хармония с кокошките. Разминават се без да се забелязват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Завидях Гого, яко завидях .... Много са прекрасни!! Да ви радват и да ви носят яйчица безпроблемно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

преди 1 час, Гого написа:

Сметки не съм правил. Но и те не си изяждат храната, която им давам. Предпочитат да си ровят навън. Не съм правил сметки, защото това не е важно за мен. И да излиза, че си ги купувам, пак съм ок, защото разликата в яцата от магазина и тези от кокошките ми е голяма, като качество. А и както и друг път съм казвал, те са ми като домашни любимци и изгода не търся. Харесва ми да има живот в двора, било то от кучета, кокошки, диви птици, жаби, гущери, змии, таралежи и т.н. :)

То е ясно, че яйца от свободно гледани кокошки са съвсем друго нещо като качество в сравнение със стресираните и болнави индустриални такива. А дори себестойността да е по-висока, пак си струва, защото тези яйца не може да струват 20-30 стотинки. Обаче месечните разходи си вървят. За тукашните отиват по около 40 лв. за зърно месечно, всичко друго им е бонус, като остатъци от храна, черупки от яйца, тревата и червеите и другите насекоми, джанки, сливи, ябълки, дуди, и други плодове и семена. Та човек си прави сметка на моменти. С домашните любимци сметката е съвсем друга. Но щом казваш, че им стои храната, значи ядат "на гуша" - при мен това няма как да се случи (за зърното говоря). Обаче и да зависиш изцяло от купешки храни или смески за тях въобще не ми се побира в идеята за селски кокошки. 

Реалните цени на храните според мен трябва да са по-високи, вкл. месото и яйцата, но има ли кой да ги плаща?

@Таня, добре правиш. И ние планираме да им покълнваме житни и други фуражи.

Но ми беше интересно колко отива като пари на месец. Една позната им дава сигурно два пъти повече зърно на ден за на две-трети нашата бройка кокошки, и даже продава някакви яйца на цена, която за мен е близко до себестойност. Но примерно 80-100 лв. на месец за яйца е доста. Всеки, разбира се, си преценява колко да дава. Аз по принцип за удоволствия и развлечения пари не харча. Или почти. Джинките са повече хоби на тоя на етап, защото не снасят толкова много, но са хубави и редовно мътят, а ядат малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване