Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Веселата ферма в Родопите

Ето я и моята банда на Оушън

received_1484927725013261.jpeg

received_248516226295361.jpeg

received_259619295185307.jpeg

IMG_20200529_142409.jpg

IMG_20200522_143336.jpg

IMG_20200519_180037.jpg

IMG_20200516_164659.jpg

IMG_20200505_141151.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни ще отделя време за размисли, проучване и спомени за това кои зеленчуци не се нападат от кокошките. Щото няма да мога да оградя лехите и трябва да наблегна на неща, които биха пострадали най-малко. Доматите, стига да станат високи, няма да ги закачат. За картофи се чудя, моркови? Ядат ли кокошките листата на морковите? Пащърнак? Късничко, но бих се пробвал. На земната ябълка не ядат листата, но и не бих сложил във високата леха... Физалисът мисля, че също има шанс, ама много дребен още. Детерминантните сортове домати не стават...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Като си купих носачките, отначало ги пусках и в големия двор, те си пасяха тревичката, влизаха в лехите с цветята, касиса и малините и ядяха буболечета и буренчета.И изведнъж се сетиха, че могат да ровят и стана страшно.Корените на касиса и на младите лозички изровиха.Затова ги върнах в оградения им двор.Та за мен проблемът е, че много ровят

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, и при мен разравяха картофи, понеже беше рохкава пръстта. Ниските завръзи на доматите също заминаваха. Пиперът сякаш по-малко, но за праз, цвекло и зелета - забравете. Целина обаче не пипаха. Но новопоникнали растения бързо могат да съсипят. Слагах глогови клонки, за да им пречат на ровенето. На тиквичките листата не ядяха, но намерят ли плодовете...

За начало ще сложа чери домати и жълти круши. Може и първите цветове направо да премахвам. А и има значение има ли какво друго да хапват. Окоси ли се тревата изцяло и ще ходят приоритетно на насажденията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Ееееее, не мога да си го позволя.Аз толкова се старая за моите растения/ е, не винаги успешно/.Предпочитам да им нося пълни кофи с плевели- там има и коренчета, че и по някое червейче. А прясно окосената  трева я слагам между лехите. То за компоста почти нищо вече не остана

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Готов за сън:

Photo0143.thumb.jpg.d45e00cf54916da5476178d231ba9814.jpg

Като не ги прибереш в кафеза и ходят по високите места...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ама са ти хубави краставиците, а досега не си ги показвал!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Придобих малко опит тая година. Всъщност от миналата пролет кокошките не ги гледаме свободно пуснати (преди това живееха на воля няколко години, изключае временни затваряния заради зачестили нападения от лисица). Някои ги пусках за известно време преди зимата, но пак имаше нападения. Като цяло се вижда разликата и тя е огромна. И пилетата оцеляха зимата под половината, което не е било предни години, а кокошките, живеещи доста натясно, почнаха да си ядат яйцата. В някои кокошарници от 8 кокошки, я вземем едно-две яйца на ден, я не - и трябва да ги дебнем и да ги вземаме често. Та загубата и за стопаните, и за тях самите е голяма. Единствената печалба е за зеленчуците, които са защитени, а предни години почти ги и нямаше заради набезите на кокошки и патки. Но честно казано не знам кое е по-добре - яйца и кокоше месо, или зеленчуци? Ако не беше и лисицата хептен да наклони везните... Иначе торът е бонус отвсякъде.

Другото е, че предни години като бяха на свобода, имахме редовно повече желаещи да мътят отколкото възможност и необходимост да поемем, но обичайно поне 5-7 квачки, понякога и повече. Тази дотук само две и една разкандърдисана. Сума ти яйца неоплодени, което не е било, но и не се развиват добре. Първата измъти две от десет. Което на фона на 10 от 10, 8 от 8, 12 от 12, каквато беше нормата предни години на 90 и повече процента успеваемост, е направо трагично. Същите кокошки... Очевидно и яйцата не са съвсем читави, щото много спират развитието си на някакъв етап. Въобще ако съберем 5-7 пилета ще е добре, при 40-60 други години. Говоря за новоизлюпени.

Докато не се направят ограждения, порти и друга необходима инфраструктура - и не искаме да жертваме зеленчуците за поредна година - перспективите са такива. Нещастните кокошки снасят по-малко и потомство от тях по-трудно се изкарва. Виждат и те сякаш, че ситуацията е критична и не се натискат да мътят.  А и храната все не стига. Имам и база за сравнение.

От друга страна, ще има и по-малко разправия с пилци и квачки и време за други по-големи задачи. Винаги едното за сметка на другото. Малко reality check. Но времето и ресурсите са ограничени (най-вече човешките), пък задачи много, и човек приоритизира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня
Отговорено (Редактирано)

Оффф, аз пък днес правих ледена баня на една кокошчица, че да я разкандърдисам.Ама още една се разклопва, тъй че може да повторя процедурата.Моите кокондрелки са оградени в по-малък двор, ама казват, че с петел по-често се "разклопвали".

Редактирано от Таня

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 42 минути, Славянски написа:

Нещастните кокошки снасят по-малко и потомство от тях по-трудно се изкарва. Виждат и те сякаш, че ситуацията е критична и не се натискат да мътят.  А и храната все не стига. Имам и база за сравнение.

С какво ги храниш ? Да не си от тези, които вярват, че кокошките трябва да се хранят само с жито и царевица? След, като си спрял да ги пускаш на свобода и си им спрал мръвките с какво си ги заменил, за да си докарат липсващият протеин? В повечето случаи, причината, една кокошка да яде яйца е дефицит на протеин. Не на калций, какъвто мит има. При липса на калций, черупките ще са меки, но това няма да накара една кокошка да кълве друга или да яде яйца. Може да изядат яйце с мека черупка, само ако го счупят случайно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 13 минути, Таня написа:

Оффф, аз пък днес правих ледена баня на една кокошчица, че да я разкандърдисам.Ама още една се разклопва, тъй че може да повторя процедурата.Моите кокондрелки са оградени в по-малък двор, ама казват, че с петел по-често се "разклопвали".

Малко ме съмнява това за петела. Както и това, че кокошки, люпени от квачка лягат да мътят по- често. При мен, при излюпените от квачка се разклопаха 0бр., а излюпените с инкубатор - засега 3бр. Винаги сме имали петли. Но, предишните години имаше застой на снасянето през зимата. Тази година им давах непрекъснато добавка към смеските и са снасяли цяла зима, въпреки, че са без отопление и дори поизмръзнаха малко. Може би, по- скоро активното снасяне и причина за влизане в последваща фаза на мътене, ако не става въпрос за хибриди по чисто яйценосно направление. Все още имам 2-3 стари Ломан Браун и никога не са лягали да мътят. Дори поколението им не е лягало да мъти никога.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Аз съм нова в занаята...Четвърта гоодина отглеждам кокошки-10 бр. и един петел за разкош.Отделно от две години купувам и десетина дворни пилета, ама се оказват поне 90% петлета.И понеже след третия месец става страшно, започва спешно прибиране по буркани и фризери.Ние се прибираме през зимата "в града" на парно, та затова карам така.Иначе ги глезундря до последно- всеки ден манджичка с попарена коприва, смески и кисело мляко, кълнове от жито....Плевенето на градината ме стимулира, защото им нося  по една кофа бурени с корените и червеи между тях

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 47 минути, Kalam Mekhar написа:

С какво ги храниш ? Да не си от тези, които вярват, че кокошките трябва да се хранят само с жито и царевица? След, като си спрял да ги пускаш на свобода и си им спрал мръвките с какво си ги заменил, за да си докарат липсващият протеин?

Царевица не им давам, но жито, ечемик и метлено семе също са яли. И всякакви останки от кухнята, включително рибешки вътрешности и глави, черва от агнета и прочие, но основно зеленчукови. Варя им и картофи от време на време, понеже хартисаха. Кофи с треви от лехите също в последните два месеца. Но не е като да си ровят по двора и да ядат червеи и буболечки по цял ден. И жълтъците на яйцата по-светли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе всички без две кокошки са люпени от квачки. Отдавам нежеланието да мътят на теснотията и условията. Миналата година по това време всяка седмица имаше по една нова мътачка или две даже. И си отгледаха пиленцата. Но заради малкото място и недостатъчно хранене, зимата почнаха да мрат по-слабите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Славянски написа:

Царевица не им давам, но жито, ечемик и метлено семе също са яли. И всякакви останки от кухнята, включително рибешки вътрешности и глави, черва от агнета и прочие, но основно зеленчукови. Варя им и картофи от време на време, понеже хартисаха. Кофи с треви от лехите също в последните два месеца. Но не е като да си ровят по двора и да ядат червеи и буболечки по цял ден. И жълтъците на яйцата по-светли.

Цветът на жълтъците е само от каротина. Не е определящ за здравословното състояние на кокошките и, дали има дефицит на друго, освен каротин. Купи им добавка за кокошки носачки със шротове, витаминен комплекс и калций, добави я към смеските и ще видиш разликата. Кокошката си обича мръвка. Семената не я устройват. Това е естествената ѝ храна и тя прекарва до 65% от времето през което е будна да си набавя безгръбначни и дори дребни гръбначни. Предполагам, че не ядеш агнета всеки ден, за да им даваш карантията. А, протеин, трябва да постъпва всеки ден. 

П.П.: Ечемикът не е за кокошки. Не им понася. Добър е да го слагаш в смеските за прасета. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да не си ядът яйцата: редовно събиране и поставяне на фалшиви яйца - хем да им напомнят къде се работи. Баба ми беше намерила отнякъде бели билярдни топки...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вчера яйцата бяха девет, а сега колко ли са? Кокошката е на шест години. Мисля е най-възрастната или с няколко дни по-млада от една или две легхорнки, която не знам дали са живи още. От февруари 2016 г. Но снася... В тревата сред някои разсади:

Photo0594.thumb.jpg.430ee75d7067d942a236161f5aeab321.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Славянски: Птиците имат по- добра система за улавяне на свободните радикали и живеят няколко пъти по- дълго от бозайници със същият размер. Имал съм колкошки, които снасят по повече от 6-7 години, докато не им се случи някоя случка. Най- здрави и дълголетни са ми били,  закупените, като втора употреба Ломан браун класик. Освен, че са по- дребни и със здрави кости, те са и с пълна ваксинационна програма, която е рядкост при домашните кокошки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 31.05.2021 г. at 14:28, Таня написа:

Отделно от две години купувам и десетина дворни пилета, ама се оказват поне 90% петлета.

Не ви ли дават да си избирате? При това съотношение, аз просто ще откажа да ги купувам. В последните години се превърна в бизнес да се продават петлетата на хибрида Харко, като "домашни". При този хибрид, женските се излюпват чисто черни и с черни крака, а петлетата са с бели крака и черни с бели точки (като пораснат, става яребати). Разпознават се още при излючването. Женските се отглеждат, а петлетата се продават на символична цена (около 50 стотинки) или се подаряват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В момента ни лежат шест кокошки, които искат да мътят, някои от седмици... Обаче само им прибирам яйцата. Твърде много идват към момента. Но с две квачки човек си гарантира двайсетина пилета. Разбира се, при добра грижа. От първите три имаме 29 пиленца от 39 яйца. Като от едната оцеляха 7-8 пиленца от 15 яйца. Чакам и още три квачки, но те са с по 4-6 яйца, две джинки и една голяма кокошка.

Миналата година мъжки към женски се получиха по равно пилетата.

Малко ми е тъжно за кокошките, защото са сериозни. Буквално са на диета толкова време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване