Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Славянски

Някои петли са голяма работа. Нападение от ястреб:

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Славянски : Много са грижовни. Щом му давам ягоди и той ги дава на кокошките, представи си, какво е воля. А му се ядеше на горкия, та човката му трепереше. Други кокошеви, като фазаните, имат съвсем различно държане. Нулеви грижи за женските и пиленцата. Гледал съм няколко пъти фазани. Женските са душици, но, мъжките са изключително прости създания. Само се чудят с какво да се бият и се перчат. Друго нямат в главите. Един го бях научил да се бие с подметката на обувката ми. Повдигам си крака и той почва да се бие с обувката с такова старание, че перушина хвърчи. Докопа ли петел го прибива за 30 секунди, независимо, колко е по- едър от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди две-три години бях снимал един голям брама петел (малко жълтееща бяла брама, не съвсем чист) как яде тиквичка с пилета малки. Не ги кълвеше, въпреки че му бяха колкото главата. Но е твърде кротък да удържи атака на хищна птица.

Преди това имахме един селски яребат петел, който беше много боен и много си пазеше кокошките. Търчи по петдесет метра по двора до кокошарника и обратно, ако усеща, че някоя е заплашена. Примерно, ако е отделена да снася. Обаче и малки деца е нападал и кълвал, включително по лицето, и не го пускахме често.

Иначе имаше един случай на нападение на куче, тип дребно ловно. Петелът беше много изплашен и въобще и не помисли за атака. Кучето хвана за гърба една патица, която освободих с ритници (по кучето). Но това е голямо животно и не е в категорията на петела... Въпреки че съм чел за случай мъжка токачка да удържи нападение от лисица върху кокошките, докато дойде човешка помощ. И то май беше единична токачка, живееща с кокошките, възприела се за част от ятото.

А яребатият агресивен петел, нещо се разболя на три години и нещо и стана кротък като кокошка, че и по-кротък. От него имаше няколко такива петли потомство, че има и един в момента, но не са такива бойни. Той идваше и кълвеше клечки по земята и каквото там има, преструвайки се, че яде, а всъщност те дебне да не внимаваш та да ти скочи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Той идваше и кълвеше клечки по земята и каквото там има, преструвайки се, че яде, а всъщност те дебне да не внимаваш та да ти скочи.

Няма да ти казвам, какво правя с такъв петел, че ще загубим детската аудитория. Само да ти намекна, че преговорите включват дебела тояга.  Имам съсед, който на 40 години заеква, заради уплаха от нападение на петел, като малък. Откакто спрях да отглеждам чисти Ню Хампшър, които ни даваха едни роднини всяка година (отглеждаха ги по договор), агресивен петел не съм имал. Хвана ли кокошка се върти около мен и недоволства, но, досега никой не е посмял да клъвне човек. Сегашните два, които съм люпил с инкубатор са кротки, като кученца. Единият си беше набол един крак и го хванах да видя, дали няма трън в него. Той, без да ме драска си подаде крака да го видя. До такава степен ми имат доверия.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една джинка, която беше легнала да мъти, очаквано не се появи повече. Първите три дни се появяваше. Доминиращ бял цвят в дивата природа не помага.

Преди около седмица открих, че още две кокошки липсват - една може би тригодишна черна и една млада бяла ярка, която имаше навик да се отдалечава. Черната подозирах, че може да е легнала някъде да мъти, но бялата още не снасяше - тъй че лисицата най-вероятно.

Другият вариант за бялата е гребенът й рязко да е пораснал (тя е с легхорнска кръв, а те имат голям гребен), защото има една сходна на вид, обаче гребенът в пъти по-голям. Но черната не се появи и я отписах.

И вчера гледам една кокошка се кокошини/въргаля в пръстта в единия кокошарник, обаче някак с много разперени крила и пера въобще. Оказа се черната. Беше се върнала. Жива, очевидно мътенето е успешно, дошла на "мегдана" на слънце. Аз даже не знам кога точно е изчезнала, но може да е и повече от седмица вече.

Заръчах на едно от децата да я дебне и проследи като се прибира, понеже си имах друга работа. За съжаление "хукнала бързо в един момент в дерето и изчезнала". Не можахме да я открием. Хитра кокошка! Ама в дерето да мъти - а то е стръмно и десет метра дълбоко, гора си е!

Лошото е, че е на своя глава и без защита, освен може би на оперението си. А то лисици, чакали обикалят... Но детска работа - сигурно я е гледал отдалеч. Удивително, че толкова време удЪржа :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас пък налазиха новите пилища дето се излюпиха преди някоя седмица, днес заварих 7-8 в аспержите :D Мега бързи и мега настървени, щото в нашия двор е рай за тях (а в техния, не особено). Ще почва ежегодното родео май... трябва да намеря фината мрежа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз два дни пускам на свобода първата квачка и гледай през какви треви ги повела:

IMG_20220616_154618.thumb.jpg.7ae2f0cde9821c753b39292d593ca85d.jpg

Не е качествена снимката, ама тая е храбра квачка и много обикаля. Една черна гащата с две пилета стои все до оранжерията (ама пилетата са й по-малки, може да е затова). А това са едни насипи с пръст дето ще трябва да се копа. Пресечена местност :)

IMG_20220616_154637.thumb.jpg.29f4d93ed04000004128c2c212073976.jpg

Тази засега е без загуби. Десет излюпи и толкова са. Навън им е по-добре, но дали нещо няма да ги издебне? Пък и дъжд ако ги свари - кофти.

Другата легхорнка дето беше с 12 остана със седем. Някакви гадинки нещо май ги нападнали... Уж се стабилизираха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Оооооо, сладури.Не мога да си позволя да пробвам и аз.Даже преди две седмици разклопвах една кокошчица с тридневна гладна диета.Ние живеем до гората и даже една лисица ни направи сефтето с 3 броя кокошанки....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В момента в единия кокошарник лежат четири (от шест кокошки), в другия две, в трети още две, в четвърти една лежи. И една мъти някъде в дерето. Квачките станаха... четири големи кокошки и две джинки.  Твърде много мътачки.

Покрай дъждовете и други работи в единия кокошарник, който е предвиден за пилета и трудно се бърка вътре, и лежи една брама, а и поради това, че бяха спрели да снасят, дълго време не бяха вземани яйцата. Онзи ден гледам под кокошката се подават три яйца. Тръгнах да ги вадя с една летвичка... 12, едно от които пукнах и потече червено от процепа... очевидно почнало развитие. До нея втора кокошка със седем яйца... В крайна сметка тези 11 ги сложих на друга (пак брама), пък тая после изкарах със седемте. Преглеждах ги с фенерче вечерно време да видя кои са нови и кои стари. Повечето са тъмни. Може да ги мътят и от седмица... Не е лошо да има пиленца, обаче трябва да ги отучвам. Една лежи сигурно повече от месец.

Странно ми е как и кога събраха седемнайсет... грешка, деветнайсет яйца като там са уж четири кокошки, от които две основно лежат да мътят!?

А онази от дерето днес се беше появила пак следобеда, но нямаше кой да стои да я дебне и си се прибра...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 16.06.2022 г. at 22:05, Славянски написа:

А онази от дерето днес се беше появила пак следобеда, но нямаше кой да стои да я дебне и си се прибра...

Появи се тогава, и оттогава не. Може и да я е изяло нещо... Ако бях я издебнал, предполагам щеше да е жива. Ходих да я диря и викам, но нищо.

Днес сутринта ме събуди една друга кокошка, и тя черна, само че със златисто по гушата. Спала навън и дошла рано пред къщата. Докато се оправя да ги нахраня и се беше прибрала. Тя е млада, миналогодишно пиле, и не е мътила. И понеже не исках да губим трета кокошка по същата причина, се надявах да се покаже днес отново.

И това стана по някое време около обяд. Проследихме я и след около половин час намерихме полога. В една складова оранжерия под едно магаре за дялане в тревата. Снимахме яйцата:

Photo0630.thumb.jpg.38d2150c500bf1e25e01d283a119b7d4.jpg

Ще оставя да си ги броите :)

Повечето бяха читави за ядене. Взехме й ги. Твърде много квачки. Иначе мястото беше много скрито и трудно достъпно, най-вероятно щеше да ги излюпи. Ама толкова яйца за тая дребна кокошка - дали ще ги покрива добре, малко е съмнително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 16.06.2022 г. at 22:05, Славянски написа:

В крайна сметка тези 11 ги сложих на друга (пак брама), пък тая после изкарах със седемте. Преглеждах ги с фенерче вечерно време да видя кои са нови и кои стари. Повечето са тъмни. Може да ги мътят и от седмица... Не е лошо да има пиленца, обаче трябва да ги отучвам. Една лежи сигурно повече от месец.

Брамата преди три дни излюпи едно пиленце от яйцата, на които се бяха самонасадили. Общо единайсет са й яйцата. Понеже беше очевидно, че другите са назад, това го дадохме на едната джинка с джинчета и тя го прие. Макар че онези са по-възрастни, размерът е почти същият като на новоизлюпеното пиле.

Днес, три дни след първото, са се излюпили още две. Другите осем яйца не са зачупени. Може да се наложи и тези да бъдат дадени някъде, да не ги поведе и да зареже яйцата.

Но ето като яйцата не са сложени едновременно какво се получава. Добре, че има и втора кокошка да доизмътва при нужда. Втората брама от седемте в момента е с пет, които мъти. Другите са били пресни и ги махнахме. Ето ги пиленцата:

IMG_20220626_133215.thumb.jpg.6f290da3cc6344b6824230f5f24cd6a6.jpg

Второто бялото беше съвсем мокро. Кокошката я изкарах от полога за малко да хапне.

Яйцата бяха и доста омазани още поначало, което не е добре. Те другите кокошки и петли са спали там наоколо и са срали сигурно.

Ще видим какво ще излезе, но доста хем съкратено (щото съм я сложил в полога на 16-ти) люпило, хем проточено и не се знае докога. Неудобство отвсякъде. Но не жертвахме пиленцата.

Според мен яйцата едва ли са от повече от три кокошки, щото четвъртата беше онази със седемнайсетте яйца в оранжерията. И остават една бяла орпингтънка, една пъстра бяло и рижаво като легхорнка и една чернозлатиста пак като орпингтънка на вид. Петлите вече са много, щото всички са пуснати. Но основно е един половин маран и половин орпингтън (на вид). Ще видим какви ще излезнат. Евентуално да и брамата, дето е с петте яйца, да е снесла някое, щото тя ги мътеше тези 12 първо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 минути, Славянски написа:

Яйцата бяха и доста омазани още поначало, което не е добре. Те са спали там наоколо.

При замърсено яйце, смъртността е огромна. Най- лошият вариант е кокошката да счупи яйце и то да омаже останалите. Това с чертата отгоре е с гени от Роуд Айлънд Ред. С други думи - червено, дори да не е чистокръвно. Лесно се познават още при излюпването, а гените на толкова стара порода са много силни и се проявяват при N-брой поколения. Както и на другата стара порода - Плимут Рок. От 6-7 години не съм имал чистокръвен петел и още се излюпват яребати пилета с доминиращ ген от плимут рок.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това с чертата е много необичайно. Предни години не е имало такива. Единствено при джинките. А яребати (може би плимут) има много тая година. То единият петел е такъв. Даже и втори имаше, който също като млад беше яребат, но после избиха много червеникави пера и минаваше повече за червен. Той отиде в тенджерата.

Със сигурност не са чистокръвни. Ще взема да снимам петлите и кокошките. То само бялата е тригодишна. Другите нямат и година сигурно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен ми е странно как се получи тая шарка пъстро бяло-червена. Преди не сме имали такива. Две кокошки станаха такива. Джинки имаше с подобна шарка... Оттам да е?! Но те бяха твърде дребни петлета нещо да направят...

Другото, което забелязвам: легхорнки две-три, но не са чисти, може би на 3/4, след първата зима им избиха такива пъстри пера на гушата и гърдите. А преди това са били чисто бели. Как става тая работа?

Едната бяла брама също имаше много черни пера първо, но след смяната на перата първата зима, разликата с другите не е толкова драстична. Аз се чудех дали не е смес даже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Славянски написа:

Това с чертата е много необичайно.

Ако си отглеждал преобладаващо червен Роуд Айлънд и негови хибриди 20 години, няма да ти бъде никак необичайно. Кафявата черта през гърба при пиленцата е тяхната отличителна черта. Някога, отглеждахме кокошки, основно с гени от тази порода. За да е доминираща порода от 1850г. досега, значи, има защо. Освен, че снасят абсурдно много яйца за общоползвателна порода (при хранене със смески почти достигат яйценосните хибриди), те се води, че имат най- вкусното месо. Не знам, дали е вярно, защото ям само младите петлета и те са ми все вкусни. Парадокс е, че 90% от хибридите на RAR имат по- лоши показатели от оригиналната порода, но, хората все ги бута нещо да се упражняват и да произвеждат мелези. Успешните хибриди (Ломан Браун и Джилинг) са по яйценосно направление и са кръстоска с легхорн. Но, тези хибриди имат нужда от много протеин и са направо селектирани за хранене с много соя във фуража. Когато някой се оплаче, че е купил носачки, които си ядат яйцата, аз винаги го питам, дали случайно не е забравил да им купи смески за носачки, когато ги е взел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз бих взел някакви носачки, но нямам намерение да им давам соя и всякакви индустриални добавки. Проблемът е, че тия породи са селектирани за такъв тип отглеждане, подобно на пъдпъдъците. По едно време даже се бях замислил за исландски кокошки, които не искат много храна и грижи - там са ги гледали свободни и какви смески?!

При мен кокошките се хранят доста малко със зърно. Основното е паша. Има и останки от кухнята и градината. Ако смятам разхода за храната, в зависимост от сезона може яйцето да отива на 7-15 стотинки себестойност. Но тук не включваме есента и зимата, когато почти няма яйца - тъй че средно сметката е друга. Няма такова нещо като 250-300 яйцата година от кокошка.

В момента искат да мътят твърде много и съответно не снасят. И трябва да вземам по-сериозни мерки, защото вече пилците са твърде много, а яйцата намаляват.

В момента си отяждат дуди, почват и джанките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

При мен кокошките се хранят доста малко със зърно. Основното е паша. Има и останки от кухнята и градината. Ако смятам разхода за храната, в зависимост от сезона може яйцето да отива на 7-15 стотинки себестойност.

Заблуждаваш се за пашата. Тя е само добавка. Кокошките, постоянно търсят мръвка. 65% от времето, когато не спят, прекарват да търсят храна с високо съдържание на протеин. Носачките също се адаптират към домашна среда, но, това не става веднага. Първо трябва да им осигуриш храната с която са свикнали и след това да се адаптират постепенно. Купиш ли носачка, купуваш и храна за нея. Това е закон. И, задължително да бъдат пускани да си набавят животинки. Ако решиш да ги храниш само с царевица (която вече също е над 50% ГМО) и жито, без възможност да ядат безгръбначни, ще се случат предимно неприятни неща - ядене на яйца, канибализъм и т.н. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те обикалят на няколко декара, тъй че си намират и червеи и всякакви животинки. Редовно ровят в шумата или тора. Царевица не им даваме, защото е вероятно да е ГМО. Пшеница. Добавял съм и метлено семе, но няма вече. Но картофи, тикви имаше също зимата. На хартия бяха по-евтини от житото, но бая тикви изяждат...

Не може за мен гледане на кокошки на село да е зависимо от вносна суровина, особено пък соята, която също е ГМО. Житото е локално, от трийсет-четиридесет километра. Засега са в режим оцеляване, не максимална производителност. Те яйцата са и в повече тъй или иначе, проблемът е, че заради други задачи не остава време за колене и обработване на петли и кокошки и се задържаха бая стари или петли, от които полза няма заради дублиране. По тая и причина и овце не съм доил. Съхранявам поддържайки живота. Лятото е поносимо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

20220628_103603-ANIMATION.gif

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една компилация с нападения на хищници: 

Кокошки, петли, пуйки, гъски не се дават.

Аз го наблюдавам и с някои квачки, които са безстрашни по отношение на котките и другите кокошки. Пазят си пиленцата. Други са безобидни.

Днес бях пуснал една от легхорнките, която още си води седемте пилета. Прибираме ги и едно чужди пиленце същия размер влезе между нейните. Стрелна се и много го накълва. А уж си приличат. После дойде едно от нейните закъсняло - бързо го огледа и го пусна. Сериозна кокошка.

Другата легхорнка си ги остави още преди три седмици сигурно, а брамата преди броени дни. Интересно, че те се научиха да лягат при големите брами. Оная вечер ги диря - три се мушнали под петела като под квачка. Не ги кълват. Брамите са кротки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване