Гого

Пернати в двора на свобода

25 мнения в тази тема

На 24.06.2019 г. at 0:45, Славянски написа:

Миналата зима имахме нападения от дива котка, която уби две кокошки и две патки, даже мен ме нахапа. Страшен убиец е - за 3-4 секунди пред мен докато я гонех счупи врата на едната патица. Лисицата поне им дава някакъв шанс. Котката обаче е наивна и непредпазлива. Лисицата е съвсем друга работа. На някои хора в габровско лисици котките им убиват.

Понеже не разбирам абсолютно нищо, питам, дивата котка едра ли е и отделен вид ли е или подивяли домашни котки ??

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, almodovar написа:

Понеже не разбирам абсолютно нищо, питам, дивата котка едра ли е и отделен вид ли е или подивяли домашни котки ??

Дивата котка е по-едра от домашната, може би два пъти по-едра. Може да мине за супер охранена домашна. Но шарката е специфична (има и питомни котки с такава шарка):

ad0e4e9515.jpg

Опашката е доста рунтава и дебела и се редуват тъмни и светли пръстени, които са доста широки към края. Хванахме един мъжки и беше към 50-60 см без опашката. По принцип те са териториални животни и се кръстосват и с домашните котки и има смесени. Но нравът им е на убиец. Да не ти припарва покрай кокошарника. Мен една ме нахапа миналата зима като я склещих при кокошките, но се разминах. Беше убила две вече, когато я набарах. Забелязал съм също, че вечерно време като я осветиш с фенер очите ѝ светеха оранжево, докато обикновените котки са по-жълтозеленикави. Иначе се качват по покриви и тавани и ловуват основно на тъмно, но се появяват и денем. Въпросният котак ни утрепа една кохинка в 3 следобед, на 5 метра от човек беше атаката. За мен дивата котка е по-жестока и опасна за пернатите от лисицата, но не е толкова хитра.

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфото, гледай какви неща с тези диви котки, не знаех, вероятно са защитен и рядък вид, по нашия край , толкова съм обикалял горите на времето като бичих по яйляк , като млад и нито съм чувал нито виждал, ок

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очевидно са редки. Въпреки че хората по балканските села ги знаят. Нападали са им птиците. Ето тук има информация. Значи мъжкарят си е бил среден размер:

http://www.burgasmuseums.bg/index.php?page=encdetail&id=291

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес времето беше слънчево и имаше хубаво време за кокошките... и петлите.

Ето този красавец позира за камерата:
IMG_20191202_125138.thumb.jpg.b31786ccd5173009658c574422fd3aa7.jpg

И младшият от компанията идваше да яде червеи в разкопаната пръст:
IMG_20191202_125121.thumb.jpg.852a5b6eed1bb1336506832d7feea2b6.jpg

Личи ли какви са им жълти краката? Намазахме ги снощи с ленено масло с боров катран. Още едно-две мазанета и трябва да задушим гадинките, които са влезли под люспите на краката на някои.

Иначе ето ги - каква двойка само (сребристият е малко по-възрастен и е старши, а тоя червеният с шарка на златнокантиран орпингтън беше едно дребно и хилаво пиле, но оцеля и заякна, вече са на година и половина):

IMG_20191202_125159.thumb.jpg.9cf05b98ec5160fd71499cddc330b215.jpg

Иначе като ги пуснеш нашироко много се въодушевляват, особено младежите, някои от които тръгнаха към дерето да търсят лисици, белки и диви котки:
IMG_20191202_125517.thumb.jpg.23ed0e1ff849d69b347ccd86e6035609.jpg

Това са малките пилета от май месец, вече големи:
IMG_20191202_125552.thumb.jpg.59bfb13399fe57276ccf4c61386c0c04.jpg

Добре, че ги забелязах навреме и ги прибрах, че бяха на 50 метра от имота. А вече бая изгубихме от зверчета, особено пък такива готови петли и кокошки - въобще не става!

Много са безгрижни кокошките. Нямат си идея колко опасен е светът наоколо... А само преди време една я избавихме от устата на дивата котка, обаче със счупен врат. Иначе една хубава, пухкава такава...

3 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.