Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 17 часа, Славянски написа:

Много по-бързо пораснали са твоите (предполагам ефект от смеските).

От няколко години ги храня със сръбски гранулирани смески. Имат и добавка, която е пробиотик срещу някаква бактерия, причиняваща разтройство. Царевицата на сърбите е много добра, а и заради гранулите не се губи почти нищо от скъпчкият материал. При прахообразните, загубите са големи и на тази цена просто гледаш как се търкалят стотинки по земята, без да можеш да ги събереш. Иначе им даваме всичко, което е за даване - плодове, зеленчуци и трева. Но, са на затворено, не могат да си събират насекоми и без добра смеска, ще са в жалко състояние, ако не измрат. Кокошката си иска мръвка. Не я устройва нито жито, нито царевица. Тези силни крака не и служат да изкопава царевични зърна, каквито в природата не е имало, преди да започне да я отглежда човека. Доколкото знам, тя дори не се знае откъде е дошла и произходът ѝ е само теоретичен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Тези силни крака не и служат да изкопава царевични зърна, каквито в природата не е имало, преди да започне да я отглежда човека. Доколкото знам, тя дори не се знае откъде е дошла и произходът ѝ е само теоретичен.

Аз залагам на ..... :D

main-qimg-b4852bda4b3ab089cae21504845c034c-lq.jpeg.bc1cfa3bb0b83dc94c5c04af4159d299.jpeg

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 14 часа, Теди написа:

Аз залагам на ..... :D

main-qimg-b4852bda4b3ab089cae21504845c034c-lq.jpeg.bc1cfa3bb0b83dc94c5c04af4159d299.jpeg

Това е карикатура на еволюция, но, динозаврите са си имали пера. Не са ги придобили в процес на еволюция към птици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Това го видях в цветарския форум.

 0347d2eebd5a7f71d77aa4fe0b9ebe84.thumb.jpg.eb9c6dfeb3da1141b8cadfde00b2a897.jpg

Въпроса е къде и как ще снесе тая кокошка.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще намери де да го снесе, но пораженията по психиката... Хем в затвор, хем уж свободна. Тук съзирам някакви ковидни ценности в действие. Ни може да хвръкне, ни да се засили.

https://m.youtube.com/shorts/23XtiZ3Tk-Y

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Представих си как затварям двайсетте кокошки на мама в такива клетки и ги пускам по поляната в Тутраканско и здраво ме напуши смях. Тези от родното ми село дето имат съмнения, че ми хлопа дъската вече ще са на 100% сигурни. Обаче може би ще опази кокошките от лисиците, че сега горките са затворници и седят само зад здрава ограда. Гледат поляната по цял ден и си мечтаят за зеленкото там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Рънътъ прави борбътъ:

IMG_20220802_002034.thumb.jpg.5b8f3ce0abc498d884be8c57330a8873.jpg

Главите долу, пълна концентрация.

IMG_20220802_002047.thumb.jpg.1b4f274e5560d1a80044b13990cf210b.jpg

Малките да не повярваш как и те се ориентират и ядат между големите. Ще трябва да замеря разликата в теглото. Дребнички са още пилетата, но чевръсти.

Чакам тези дни още една кокошка да измъти. Тя се беше самонасадила на петнайсет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Есента колиш ли пилета за фризера? При толкова много ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще трябва. По-скоро от старите повече. Но обикновено се изяждат пресни. Обаче може тая година и да замразим някакви. Да ги опазим дотогава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един от недостатъците от свободното отглеждане и съживените инстинкти е уязвимостта от хищници. Особено ако нямаш дворно куче. Тази година вече четвърта кокошка губим във външен полог. Снасят някъде, решават да останат през нощта в полога (понякога и без яйца, ако са взети) и през нощта ги отнася зверчето. Особено ако мястото изобилства с неокосени треви и храсталаци в близост, постройки и развалини, все намират къде да се сврат и е трудно или поне времеемко да ги намериш.

Вчера видях, че две от джинките бяха спали навън. Обаче трябваше някой да ги дебне къде ще отидат евентуално. Странното е, че и двете нямаха поведението на квачки. Привечер видях едната с петела на купчина с камъни. Оглеждах наоколо, нищо не видях. И понеже нямаше как да стоя половин, един час или повече време да я дебна къде ще иде да легне, открих чак на здрачаване, че не е в кокошарника... Не че съм очаквал и друго. Търсих ги снощи по тъмно около половин час, основно по дърветата. Нищо...

Сутринта едната се появи. После пак се скри и днес я няма. От втората намерих купчина пера зад къщата... Беше млада и с хубава чернокафява шарка. Лошото е, че от джинките в момента с тези загуби останаха само три женски, две от които са на по 7 години (поне), а третата е по-дребна. И днес трябва да намеря изгубената. Може да е последният й шанс. Кофти тръпка, щото си имам много друга работа и не мога да си позволя да обикалям храсталаците с часове. Евентуално ако излезне при вечерното хранене.

И както си имал уж много, в един момент много бързо може да се наложи рестартиране на ятото. Само с петлета не става. Просто си иска време и наблюдение. Хубав и почистен двор, огради. И пълната свобода е сладка, но има рискове немалко. А с този кокоши акъл!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Последната, която се беше самонасадила на 15. Едно беше пукнато и с другите я прибрах. Измъти на 7 август:

IMG_20220809_142730.thumb.jpg.3a6cbca23de1fa8f5a1551babb7cf8ec.jpg

Девет. Останалите яйца бяха назад - очевидно доснесени - и ги сложих под една друга. Всъщност едно беше счупила, та четири. Не бяха и всичките нейни. По-скоро от две кокошки с общ полог.

А вчера една друга открих, че е почнала да спи навън (не й е за пръв път). Уж да я проследим и я изтървахме. Днес не се появи... Дано щом ние не можем да я открием, да не успеят и зверчетата :)

Иначе вчера два пъти нещо напада кокошките. Оскуба опашката на една квачка, докато пиленцата й се изпокриха в треволяка. Така и не разбрах какво беше. После имаше разкудкудякване и след това открих пера от пиле в тревата. Всичко се изпокрило - пилетата буквално ги нямаше. Но сякаш нищо не липсваше при преброяването тая сутрин... Странно. Може би граблива птица, някоя неопитна?!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 2.08.2022 г. at 16:26, Славянски написа:

Особено ако нямаш дворно куче.

Каква е причината да нямаш куче?  В обитаема селска къща не е редно да няма куче. Но, не трябва да е израсло в град, защото ще избие кокошките по- бързо пт лисица. Кучето трябва да е израсло с тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Собственикът на имота не иска куче засега. Второ, няма ограждения и може да ходи и прави бели в селото. Пък на синджир не е работа.

Имахме едно за кратко, но беше неподатливо на дисциплина. Третото е, че няма кой да отделя време да го възпитава. Има твърде много друга работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 17.08.2022 г. at 2:05, Славянски написа:

Иначе вчера два пъти нещо напада кокошките. Оскуба опашката на една квачка, докато пиленцата й се изпокриха в треволяка. Така и не разбрах какво беше. После имаше разкудкудякване и след това открих пера от пиле в тревата.

Стана разкудкудякването. Бързо изскочих с викове. Беше току пред къщата. Нищо нямаше. Хукнах надолу към другия двор, където също крякаха кокошки. От ореха се появи граблива птица и отлетя над големите дървета. Мисля, че беше ястреб - пъстра, сребриста и голяма. Не видях нещо са носи. Кокошките стояха като препарирани.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, Славянски написа:

 Мисля, че беше ястреб - пъстра, сребриста и голяма. Не видях нещо са носи. Кокошките стояха като препарирани.

Описанието, повече отговаря на турски боен дрон "Байрактар". Ако, все пак е птица, бих ти предложил да си купиш добра въздушна пушка. 

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бе, птица си беше. Но бързо се скри зад дърветата и не успях хубаво да го огледам. Но и преди съм виждал да минава ниско до земята пред къщата и беше светъл.

Пушката не е лоша идея.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 3 часа, Славянски написа:

Пушката не е лоша идея.

Освен въздушна пушка, мисля, че е добре човек да не забравя и варианта с добрата стара прашка!

... и също, ако може да се помисли с предварение какви грабливи птици из твоя край, може да са защитени видове, или евентуално как да се помогне на грабливта птица в случай че я свалиш (раниш).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам, днес няколко пъти се спуска. В последните десетина дни три пилета изчезнаха и според мен е негово дело. Твърде много загуби. Големи отгледани пилета изчезват, не кокошки и петли. Ей сега гледам на снимката това черното със златисто на гушата женско го няма от много време. Днес едно рижаво петле не го виждам.

Аз с прашка никога не съм стрелял. Не е късно да се научиш. Въпросът е, че мога ли да дебна постоянно? Ако ме няма?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Славянски, разбирам. Съчувствам на горките създания и на теб. Като се поставя мислено на твое място, ми идват наум следните идеи:

(1.) Да направиш нещо като дворче на кокошките, като го покриеш с някаква евтина мрежа отгоре -- примерно, мрежите които се използват против градушки. Обаче това е много скъпо начинание, като време, труд и материали, а същевременно силно намалява площта за разходки и ровене.

(2.) Да опънеш корда или въженца през откритите пространства през които би могъл да атакува нападателя (предполагам ястреб или сокол). Това може да стане между дърветата и евентуално някой дървен кол забит на по-широките открити участъци. Тук има два различни възможни варианта, като първият е въженцата да се виждат и дори по тях да има закрепени леки видими предмети, примерно панделки, които евентуално, още отдалеч, да откажат нападателя от спускане над жертвите, а другият е  въженцата да са тънки и колкото се може по-незабележими и  евентуално да откажат нападателя чрез "съмнение" че нещо не е наред.

(3.) Облечен със стари ярко оцветени дрехи се опитваш да "локализираш" и да изплашиш нападателя, като стреляш с прашка по него. След това "обличаш" тези дрехи на едно плашило.

(4.) Правиш макет на някой по-силен конкурент на нападателя, макар че нямам представа за твоя случай какво точно е необходимо. Давам си ясна сметка, че тази идея е много трудно приложима и звучи несериозно, но все пак ето какво си мисля, че аз бих пробвал. Ако нападателя беше врана, например, аз бих използвал картинка (снимка) на бухал  залепена върху извит картон (за да стане по-обемна), поставил в един кашон (за да не се налага да правя гръб) и бих сложил кашона на покрива на някоя от постройките (ако може, кокошките да не го виждат). Бих пробвал и с огледало окачено до някой клон, който е изгоден за кацане на нападателя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Ми що не сложите мрежа? Ефективен и прост метод опазващ двукраките под мрежата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване