Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Биодинамично земеделие

Recommended Posts

Боби Димитров

Копи-пействам тук от чата, нямам време да редактирам сега, но да не се загуби, пък и да поведем хорото - кой в какво вярва и прилага!
 

Hristo Uzunov 23 Apr 21:12

ам до търново съм, ама още има време, а и аз спазвам биодинамиката и тогава няма голямо значение сезона, ама гледам да е пак пролет-есен щот иначе трябва поливам, пък няма вода...

Cucurbita Maxima 23 Apr 21:14

А, и ти ли бъркаш с тоягата в космоса като Лозан.

Hristo Uzunov 23 Apr 21:15

ам до ся не, ма точно тва мисля да прая тая година...мнооо съм са зарибил хахаха

Cucurbita Maxima 23 Apr 21:15

Направете една тема за тая биодинамика де, той Боби ще ви се посмее, ама пък аз ще ви задам 100 глупави въпроса после.

Hristo Uzunov 23 Apr 21:18

а то и аз отначало не вярвах, ама като виждам резултатите...ся няма как да пренебрегна фактите...ей примерно една от ябълките дето садих тая пролет - ем нз наа колко време е фиданката, щот е от разсадник, ама я сях в ден на плодовете и след около 25 дена вече беше цъфнала и сега ще ми стане още по-странно и ако завържи нещо хаха...ем как да не вярвам...или пък пчелите като гледам какво правят като са настроени по тия цикли...аз миналата година толкова мед никога не съм вадил и и гледах и не можех да повярвам че тва е възможно...

или примерно соковете от спанак. ем когато е ок времето за бране на листа и тогава сока е двойно повече отколкото когато не е време за тва...и после как да не ги спазвам нещата...

Cucurbita Maxima 23 Apr 21:20

О, аз вярвам... мен проблемът ми е, че твърде много вярвам Много ми е интересно, това извън шегата. Четох, но много материал, а клипчетата някак не са на ниво и много ще се радвам, ако някой може така с думи прости да ми пообясни.

Hristo Uzunov 23 Apr 21:22

А то аз също се уча...не мога да кажа че всичко знам, но пробвах вече доста неща и просто работят...тва е...и за поливането пак има голямо значение...

пък който не вярва - просто да опита

ей сега като гледам малините и ягодите - ем всичките по-нови дето съм садил вече са целите в цвят и имат и завързали, а другите по-стари, дето са садени както дойде нито една пъпка все още нямат...

Georgi Beorgi 23 Apr 21:25

а какво е по-особеното при засаждането на новите?

Hristo Uzunov 23 Apr 21:27

ам мога ти снимам примерно за май месец календара на тун и да опиташ по периодите дадени там да садиш. разликата е времето за садене. там пише кога е подходящото време. вече защо е така е дълга и широка и не съм задълбочавал в тия там планетарни неща, щот не обичам си тъпча главата с излишни неща. просто знам че работи и действам както е написано и тай...

http://www.zdravjivot.org/271...0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bb-2017/

Georgi Beorgi 23 Apr 21:29

не, аз че няма да го направя - няма, просто питах какво точно си спазвал - явно само календара

Hristo Uzunov 23 Apr 21:29

то и ей тука пак са правили някви опити, ама има неща, които се разминават с календара и незнам защо така са дадени...

Georgi Beorgi 23 Apr 21:29

а сигурен ли си, че старите малини и ягоди нямат цвят просто защото са остарели?

Hristo Uzunov 23 Apr 21:30

ем то тва е основното...какво друго да спазвам ?

Georgi Beorgi 23 Apr 21:31

а, въпросът е в спазването, виждаш ли :>

Cucurbita Maxima 23 Apr 21:31

Аз бих пробвала с удоволствие. Христо, ако не те мързи да пускаш по едно съобщение в чата от рода "днес ще правя еди-какво си, щото еди какво-си е по календара" много ще ме улесниш

Georgi Beorgi 23 Apr 21:33

преди 10 години с Филип на Желен сме правили експерименти, както може и да се очаква разлика няма :>

Hristo Uzunov 23 Apr 21:33

не го разбрах това за старите малини ? като са стари - и това да е причината да нямат цвят ли ? според мене дори би следвало да е обратното - те да са си баш в силата и да имат мн мн повече цвят...щот тези цъфналите са миналата година садени а са затрупани целите...

Cucurbita Maxima 23 Apr 21:34

Той друго вика в клипчето

Georgi Beorgi 23 Apr 21:34

е естествено, нали трябва да омайва главите на такива като христо него го бива в това

Hristo Uzunov 23 Apr 21:34

аз също знам че филип ги спазва тези неща. дори и биодинамични препарати прави

а аз от нещата които съм правил - във всичкото разликата е огромна...

Georgi Beorgi 23 Apr 21:37

препаратите и лунните цикли са единствени полезни неща за мен, но аз все пак разчитам на критичното си мислене и подлагам всичко на проба

Hristo Uzunov 23 Apr 21:37

ей тая година викам на баща ми - сега не е период за рязане на нищо. не той ще режел лозите и отиде той и почна да реже и после ми се оплаква че май съм бил прав - че супер много сок текъл и се беше спрял.

Georgi Beorgi 23 Apr 21:37

а като ги ореже след 1 седмица по-малко сок ще тече, нали?

Hristo Uzunov 23 Apr 21:38

ем това също е пробвано и го гарантирам че ако се реже когато е времето за тва - просто сок не че не тече, а го няма.

на раната е напълно сухо...

Georgi Beorgi 23 Apr 21:39

ами аз ти гарантирам обратното, така че хайде моля те - като правиш нещо биодинамично моля те наистина споделяй, аз ще направя същото на следващия ден или когато не трябва да се прави, да видим разликата

Hristo Uzunov 23 Apr 21:41

хубаво пък и то принципно има крайно неблагоприятни цикли и много добри нали...та ти ако уцелиш да кажем някой среден хаха...може пораженията да не са толкова големи по растенията...

Georgi Beorgi 23 Apr 21:43

ахааа, значи може и така, а може и иначе :> а ти запитвал ли си се тия цикли от какво се влияят и техните автори как точно са ги открили, че и да направят цикличен календар за години напред - Мария Тун не е жива от 2012-та

и по какъв начин цялата работа се различава от хороскопа на Алена по БиТиВи в дванаесе на обед?

Georgi Beorgi 23 Apr 22:13

хайде като се наканиш пусни тема, за да я разнищя, че така разпарчетосано не си струва

същността е в това : " I submit that if you believe in science you cannot believe in Biodynamics, and the corollary is just as true, if you believe in Biodynamics you cannot believe in science."

Hristo Uzunov 23 Apr 22:14

Аз дори не съм му я чел цялата книга. Просто следвам циклите и тествам, макар че много неща тествах и видях че работят просто и вече няма как да не вярвам щот са си така нещата...

Лозан Today 11:00

Христо, нема ли за май календар вече некъде?

До края на април няма подходящи дни за садене. Искам доматки да боцкам

Жорка ти къде се изгуби бе? Тамън се бяхме извисили биодинамично тука и дойде да ни свалиш

При мен една съседка боцка всичко спрямо циклите на луната и видимо реколтата и е по-богата и вкусна, а останалите условия са константа.

Има си значение то. Щом цял океан мести тая луна, един домат ли нЕма да напомпа

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Само да уточним - предметът на темата е "кой в какво вярва и прилага" или " кое работи на практика", защото двете неща са коренно различни, а първото дори няма смисъл да се дискутира, защото е въпрос на личен избор.

Щото аз по принцип вярвам в стотина божества, а по принцип съм атеист и сциентолог едновременно, а в последно време що-годе успешно се конвъртвам И към Църквата на Летящото Спагетено Чудовище, но същевременно считам езотериката и ню-ейдж теченията (към които спада и биодинамиката) за вредни, защото експлоатират доверчиви хора с цел икономическа облага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Благодаря за темата :) Много се надявам практиците да се включват редовно с материали и наблюдения.

Тук има малко лекции на Щайнер - http://biozemedelie.com/tag/биодинамично-земеделие/

Клипче, което аз честно казано така и не изгледах, но беше препоръчано по темата.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

По въпроса с биодинамиката "най-арно ми легна на сърце" обяснението на Линда Удроу в "Моята домашна пермакултурна градина".. Там тя пише (префразирам), че няма време и нерви чак толкова да се вманиачава и да го следва безпрекословно, но общо взето и от него могат да се извадят поуки и добри практики, като например:

1. Водата и влиянието на луната върху нея със сигурност има значение. Например при сеенето на семена и залагането и пикирането на разсадите, а и тъй като обиковено тогава не е толкова нажежено положението от към работа в градината - добре е да се спазват фазите на луната.. И лично Линда пише, че го е пробвала и при еднакви условия бързината на покълване е коренно различна.. Аз имам впечатление от 2 опита със семе домати тази година и също отчетох разлика, но две проби са си статистическа 0..

2. Другото, което Линда Удроу споменава е систематизирането на информацията и удобството на един такъв календар.. С което съм напълно съгласен - вярно, супер удобно е.. всичко ти е подредено.. имаш дни за бране, за сеитба, за разсаждане, за грижи - поливане, торене и т.н. ако ги спазваш няма начин да се издъниш.. то си е система.. НО лично на мен точно този тип "матрица" засега ме дразни... едното, силно дразнещо е - "недей бара, сега не му е времето".. другото - че не съм основно градинар, а офис мишок.. и няма как - трябва да се съобразявам основно с времето, в което съм в офиса съответно и с оставащото ми свободно време за градинарстване..

3. Доста практично е че планирането може да става на фази от по 2 седмици - и това дори без да имаш календар под ръка - не те интересуват дати, месеци и темподобни.. гледаш си природата денем и луната нощем и планираш за следващите две седмици напред.. доста отшелническо и праисторическо, но на мен лично би ми допаднало.. само, че за момента пак не е моя вариант..

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Към казаното от Варелски, с което съм общо-взето съгласен, бих добавил и това, че когато вярваш в нещо, ти забелязваш предимно нещата, които потвърждават вярата ти, а другите просто ги игнорираш. Дори малко и понагласяваш резултатите (не е задължително да го правиш съзнателно) с цел вярата ти да получи потвърждение. В крайна сметка от твоя гледна точка получаваш добри резултати, които още повече затвърждават вярата ти, което пък води до още по-добри (според теб) резултати.  Какво по-хубаво от това - да си доволен от резултатите, които постигаш... независимо какво мислят и наблюдават другите. :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

А всъщност няма никакво значение. Все тая...и е много вярно, че ако постоянно търсиш ей така ако може нещо да се прецака и най-благоприятният цикъл на луната няма как да ти оправи това в главата и затова всеки да действа както му е ок на него...все ще има какво да хапне :)

А от клиповете на Филип има много какво да се научи. Самото му мислене е много добро. Има голямо вътрешно развитие.

https://www.vegetarium.eu/gallery/video

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Всичко е в ума... ;)

1

Mind precedes created things;
Mind’s their chief, from mind they spring.
With tainted mind who speaks or acts,
Pain trails that man like the wheel trails ox-tracks.

2

Mind precedes created things,
Mind’s their chief, from mind they spring.
Who speaks or acts with purified mind,
Joy trails that man, like his shadow, behind.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, rururu написа:

Всичко е в ума... ;)

1

Mind precedes created things;
Mind’s their chief, from mind they spring.
With tainted mind who speaks or acts,
Pain trails that man like the wheel trails ox-tracks.

2

Mind precedes created things,
Mind’s their chief, from mind they spring.
Who speaks or acts with purified mind,
Joy trails that man, like his shadow, behind.

 

"If you want to use your brain, you have to go out of your mind"

- Timothy Leary, "Start your own Religion" (1967)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За БД календар да споделя нещо.

Преди време се бях замислил дали има нещо в него и за да го проуча, свалих трите най-престижни приложения за телефон, много подробни. Проблемът е, че и трите показваха много различни неща за избран ден. Коренно различни неща. Например едното показваше днес да е ден плод, другото корен, третото - да не се работи.

От там се зачетох по коментари и разбрах, че този календар трябвало да бъде съобразен с географската локация. Не можело примерно английски да се ползва в Америка и прочее. Трябвало да взема предвид и часовата зона. И най-важното, трябвало да се взема предвид при сметките на това кога какъв ден е "lunar precession", което го правеше май само едното приложение.

Друго, което ме озадачи, беше, че в някои календари (като файлове от нета) дните не са пълни дни, а разделени по часове. Например днес до 15:00 не било добре за плод, обаче от 15:00 вече е добре. Това е, да използвам по-мека дума, направо извратено.

Отделно има и три различни системи (вероятно са много повече, но аз научих за тия три) за "тълкуване" на луната...
http://www.the-gardeners-calendar.co.uk/Moon_Planting.asp

Като цяло са ме изгубили с всички тези възможни вариации.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

April-2017-bdk-740x1200.jpg

Понеже никой от запознатите не иска да ни обясни как се ползва календара, ще почна да обяснявам аз, пък те като видят какви глупости пиша, ще вземат да се ядосат и ще дойдат те да си обяснят :rolleyes:

Значи имаме 4 групи растения - лист, плод, корен, цвят в зависимост от това, коя част на растението искаме да се развие най-добре. С всяка група растения се работи на съответния ден, тоест на ден корен с кореноплоди и т.н., като под работа се разбира всичко - сеене, садене, грижи, бране. Отделно в конкретни дни не се работи поради разни причини от космическо естество.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тези списъци с дейности ми се сториха доста полезни, ако някой ги има на български моля да сподели

http://www.biodynamics.in/RhyFrm.htm

http://www.biodynamics.in/FrmRhy.htm

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Опасявам се, че доста от феновете на биодинамичното земеделие ВСЪЩНОСТ дори не знаят какво е биодинамично земеделие, ето защо сметнах, че е нужно да споделя

Цитат

Biodynamic agriculture is a form of alternative agriculture very similar to organic farming, but it includes various esoteric concepts drawn from the ideas of Rudolf Steiner (1861–1925).[1][2] Initially developed since 1924, it was the first of the organic agriculture movements.[3] It treats soil fertility, plant growth, and livestock care as ecologically interrelated tasks,[4][5][6] emphasizing spiritual and mystical perspectives.

 

Мария Тун е РОДЕНА през 1922г., а се е запознала с биодинамичните практики едва през 40-те години на века. Нейният "биодинамичен" (всъщност астрологичен) принос към биодинамиката датира от началото на 60-те години на миналия век.

Цитат

This aspect of biodynamics has been termed "astrological" in nature.

 

Относно ефективността на чисто биодинамичните методи научаваме, че

Цитат

A 2009/2011 review found that biodynamically cultivated fields:[55]

-had lower absolute yields than conventional farms, but achieved better efficiency of production relative to the amount of energy used;

-had greater earthworm populations and biomass than conventional farms.

Both factors were similar to the result in organically cultivated fields.

 

За мен биодинамичното земеделие (особено нововъведението му - календар) е вид езотерична секта, а и от допира си с хора, които са негови последователи съм установил, че огромната маса от тях са привърженици на някакво маргинално религиозно учение/течение, което е ограничило светогледа им до степен, че да презират всекиго, който не е като тях (форма на догматизъм и фанатизъм). Разбира се, всеки е свободен да следва и прави каквото желае и смята за правилно, стига да не пречи и да не го натрапва на останалите членове на обществото (нещо, което повечето секти често забравят).

Още материали по темата :

Biodynamics is a Hoax

Biodynamic farming is on the rise – but how effective is this alternative agricultural practice?

 

P.S.  "When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called a Religion.”

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Погледнах си записките и ще си отбележа и тук, че черитата съм ги посяла по правилник на ден плод, а доматите съм ги посадила на ден лист, на който отгоре на всичко и не се работи (на Разпети петък беше) :rolleyes: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

На някой да му се намира календар за ноември миналата година? Искам да видя есенните ми садежи как са се били паднали. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 19 минути, Cucurbita Maxima написа:

На някой да му се намира календар за ноември миналата година? Искам да видя есенните ми садежи как са се били паднали. 

Най-добре си направи сама едно календарче за миналия ноември в зависимост от получените резултати. Ще бъде максимално точен!

"Който владее миналото, той владее и бъдещето." - 1984 ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

То моя календар е 100% точен, въпросът е другия доколко е ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

В моята глава е точен :D А и те доста неща в календара не са обяснени, ама на Тун мисля че няма преведени книги на бг.

DSC00065.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тенкю :) А какво е това в последната колона (време склонност)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

За времето. То по този календар до голяма степен може да се определи и времето какво ще е и е доста по-точна прогнозата от тази по телевизията, макар да съм виждал мисля 2-3 пъти как в Цвят превалява да кажем за няколко минути.

ABCD0004.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

Аз много държа на тва да си пазя енергията за неща, от които има смисъл за тва и спирам да пиша в тази тема, а и аз не разбирам от каквото и да било. Егото знае всичко. А и също не съм я и създал аз темата, въпреки че с мои думи бе направено тва и когато някой едва ли не насила те застави да правиш нещо - просто обречено е на провал това нещо. Ако имах правата лично аз бих я изтрил просто. За тва нека его знанията се отприщят и да се развихрят в темата. Успех !

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване