Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bronc

Изграждане на повдигнати редове/лехи

Recommended Posts

Боби Димитров

Добре дошъл и от мен! При теб ситуацията е горе-долу като при мен като логика. Първо искам да те поздравя за чутовния труд, който си метнал :) И аз си мислех, че при нас 25-35 см височина е много :D

Някои наброски от мен, без да искам да обезсмислям труда ти ;)

Високите лехи не са универсално решение - всъщност нищо като решение в природата или в градинарската практика или в пермакултурата не е универсално, освен общите шаблони (шаблони = patterns, но няма да задълбавам в това тук).

В редица ситуации биха могли да бъдат дори с негативно и директно вредно влияние. Например при песъклива почва или в случаи без непрекъсната почвена растителност. Или при голяма оцедливост или ниска влагоемкост на почвата или при по-сух режим.

Лехи с подобна денивелация са предизвикателство без конструкция. Дори да са затревени за почвозадържане, според мен е допусната грешка в пропорциите. При височина 70 см спрямо терена, платото горе изисква да е поне метър и нещо, което ще направи култивацията трудна.

На перма-принципа минимално усилия за максимум резултат, при така създадените условия, бих затревил с детелина страниците, бих заравнил билата да имат поне 50-60 см плато горе и бих пуснал двоен капков маркуч. Каквото се свлече, свлече се. Това е процес за постигане на еквилибриум.

Ако ти се инвестира някой лев. Летви 5х5 забити в ниското през 150-200 см на поне 40-50 см дълбочина, в дупките пясък или фин чакъл, кофражни дъски, винт неръждавейка, правиш около 40 см високи стенички и те ще задържат повечето от свличането. След което по естествен път нещата ще се заравнят горе.

Противно на очакванията, капаци и кофражни дъски държат повече от 1 или 2 години. До лани имах нагледен пример с 5 годишни дъски (купени нови, обгорени едностранно, без стъргане и импрегнация). От лани пък имам друг пример, където вътре дъските са импрегнирани и облечени с ППМ, която остана от строежа при приятел, та ще видим колко ще издържи.

За плет... 5 години издържа "кошница" от плет, направен от жената от диви вишни, колчета от същите вишни. И реално се разпадна не по друга причина, а защото един шофьор се гътна в нея и прекърши колчетата от едната страна. И плета, и дъсчената конструкция, са лесни за потягане. Като изгние примерно летва 5х5, забиваш нова през 50 см от там и си в играта, примерно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване