Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Биофунгицид Поливерзум - обща поръчка

Recommended Posts

Ру®

Последно какво правим? Групираме ли се хората от София и ще чакаме ли другия уикенд да го взема от Пловдив или да ни го прати Валери преди това? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

За мен не е спешно, както прецените. Отново, предпочитам да не ползваме преводи и платежи от чисто принципни подбуди. По добре да изпиете по една бира с Валери.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Аз ще го разтегля и приготвя днес-утре най-късно.. така че от понеделник нататък ще е готов за изпращане.. ако някой го бърза да пише да му го пускам с наложен платеж.. иначе без на Оля, Василка, Нуша и Гого другото всичко мисля да го пратя по Румен към Сф..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Ох, че късно видях темата... но отдавна не съм влизал, затова...

Има ли някакъв шанс някой от софийската група (не е задължително) да сподели с мен 10-ина гр. ?

Поздрави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Sid написа:

Има ли някакъв шанс някой от софийската група (не е задължително) да сподели с мен 10-ина гр. ?

Може би от излишните 20 грама, които решихме да предоставим на Георги, за експерименти и размножаване, защото той каза, че са му прекалено много?  Ако не - и аз бих могъл да споделя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тъй е то, Сид, като ни заряза бедни и сИроти тук и обикаляш плод-зеленчукови магазини по света, ако се съди по аватара :D

Ако Георги е ОК, ще ти делна половината от неговия експериментаторски дял.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Махни, махни... то са едни плод-зеленчуци... по 1000 Евра бройката :) 

Много благодаря за отзивчивостта :)

Част от младите фиданки (1-2 год.) са се накъдрили яко главно 2-те праскови, 1 синя слива и една ябълка (грейни смит). Пръсках ги с нийм и май има подобрение някакво. При част от дръвчетата наблюдавам много мравки, което разбрах, че е признак за въшки. Но ми се иска да им направя и 1-2 обработки против гъби, с надеждата да се поразвият през тази година, че си седят едни малки и хилави вече второ лято.

А за догодина ще се включа с по-голям дял в някаква обща поръчка, за да третирам и ягодите и разсада и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Някой ако пръска някакви зеленчуци, да вписва своевременно кои, как, защо и евентуални резултати, ако е терапевтично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Докато не съм забравила. Тази година имам една поливка в корените и четири пръскания на доматите около дъждовните дни, предимно след дъжд. 

Резултатите, в сравнение с миналата година са: по-малък добив и доста болни растения (сгърчени листа, съхнене, изгниване на плода преди узряване). Миналата година не сме имали нито едно болно растение. 

 И да е имало файда от препарата няма как да разбера, тъй като по дъждове и градушки тази година е доста по-обилна от предходната. Също имахме и доста купен разсад от различни места, който допускам да е внесъл зараза. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Пък аз моите доматки и една прасковка само с Поливерзума съм ги третирал (три или 4 пръскания) и веднъж с англииска сол. Доволен съм от резултатите, още повече, като се има предвид, че градушката ги беше напердашила доста, а това си е предпоставка за заболявания. Само 3-4 доматчета хвърлих със кафяво петно от долната страна. Друга напаст ме нападна мен септември месец. Едни гасенички, които предпочитат зелените домати и бяха налазили десетина домата. Извадих ги, убих ги и изхвърлих доматите. Догодина пак с Поливерзума ще се действа. Въпрос!

Как да го съхранявам до тогава?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 35 минути, Лозан написа:

Как да го съхранявам до тогава?

Предполагам, че както и до сега... ;)

Обаче вие супер икономично сте го ползвали, щом ви остава и за догодина.  Моят почти свърши, а пък имах повече!  За догодина разчитам на нова поръчка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично пръсках само един път и то явно съм допуснал грешка, защото в същата седмица действах с мляко с йод, който е фунгицид. За повече не успях да намеря време. Съответно позивитен ефект нямаше. Над половината домати като бройка имаха забележки - петънца, нагнило и тн. Гаранция и градушката е виновна де. Но хвърлихме единични, повечето със забележки бяха изядени, вътре си бяха ОК.

Догодина ще пробвам да пръскам прасковите два пъти в началото на сезона, за да видя дали ще избегна къдравостта. Тая година докато дойде Поливерзума, вече отдавна се бяха накъдрили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@ Румба, не че икономично съм го ползвал, а доматките са ми малко по-малко от твоите ;) Чудих се дали е добре да е в хладилник или на стайна температура примерно?!?!

@Бобка, при мен прасковаТА също се беше накъдрила преди Поливерзума, както всяка година до тази (тя и заради това седи 1м. висока и не мърда), но след като я напръсках 1-2 пъти се оправи и дори върза и отгледа една прасковка. Извод: Поливерзума работи! Поне според моите наблюдения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Пръсках 5 пъти всичко (домати,чушки, тиквички, рози, овошки - абе всичко) всеки път в пръскачка с 15 литра вода съм разтварял по 7 чаени лъжички от гъбата.  Нямам категорично мнение дали работи, защото си мисля, че годината беше добра за доматите, ако изключим градушката, която почти тотално ми съсипа първата китка. Не съм използвал нищо друго за пръскане - нито химии, нито "шербети" от коприва и други растения, торове и компости, нито мляко, сода, йод и т.н. и това ме кара да мисля, че все пак може и да има полза от Поливерзума, та смятам и догодина да пробвам пак така. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лозко, дай да обсъдим за прасковата по-подробно. Аз имам 2 фиданки. Посадени са 2014 година ноември. 2015 нямахме вода, съответно едвам не умряха, не са пораснали, но се накъдриха пролетта на 2015. Къдравите листа опадаха и излязоха нови, чисти. Същото се повтори през 2016та, и макар заради наличието на вода да успяхме да ги полеем два пъти в годината, не пораснаха особено. Имаха цвят, сланата го уби.

През 2017та отново имаше цвят и къдравост. Сланата уби повечето и все пак имахме 6 праскови вързали. Къдравите листа опадаха и излязоха чисти, за трета поредна година. Поради прекомерните валежи в началото на лятото, фиданките успяха да пораснат добре, едната направи над метър прираст (който ест ще отрежа на пролет).

С други думи, поведението на къдравостта е еднакво трета поредна година, макар и тая да съм пръскал един път с поливерзум. За мен лично, за да се каже че работи, трябва пролетта като напръскам при разпъпване един път, да няма къдравост или да е нищожна. Това ще го пробвам догодина и ще доложа.

А време за 5 пръскания нямам аз, да не говорим като Алис и по разните филмчета дето казват - на всеки 7-10 дни, демек 15-20 пъти годишно!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

здравейте, за къдравостта по прасковите и кафявото гниене по кайсиите и други костилкови е добре да се направи едно превантивно пръскане сега веднага след опадане на листата, което в комбинация с пръскане рано напролет преди цъфтеж би трябвало да елиминира болестта почти напълно, като е възможно да се направят и още пръскания по време на сезона, но тези двете са от решаващо значение.

тази година ползвах поливерзума само за лозите, които бяха сериозно заболели след дъждовете края на юни; макар и късно, веднага след пръскането гниенето спря да се развива и спасих м/у 1 и 2/3 от гроздовете, като здравите зърна продължиха да едреят, а болните се сгърчиха и изсъхнаха. туй то, тъкмо ще го бера, пожелайте успех и наздраве на всички :)

п.с. микологът, който обеща да ни помогне за размножаването на гъбата замина за чужбина за около месец, но за следващия сезон се очакват някакви резултати като за момента най-сериозният проблем е как да направим водоразтворим извлек от спорите :>
 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз се чудих тия дни, кога да пръскам гадните праскови то пак съм закъснял, щом е трябвало преди цъфтеж... Значи ще чакам да спре да вали след 4-5 дни и ще пръскам с гъбите.. :>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Да ви споделя, че с миколога не измислихме начин да направим водоразтворим вариант на получения нов материал. Инак самото размножаване е лесно - гъбата яде всякакви нисши плесени и лесно се размножава върху такива (вкл. хляб). Можете да пробвате и сами, ако някой успее да направи водоразтворим материал ще е супер.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

А това, че лесно се размножава, помага ли ни с  нещо? В смисъл, ще можем ли по някакъв начин да се възползваме от размножената част?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ами на мен ми хрумва, че прахът може да се ръси върху растенията - но не зная доколко ще е ефективно. Ще пробвам лятоска върху нещо болно и ще споделя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване