Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гого

Кои култури обичат дъждуването и можем ли да навредим на други с това?

Чувал съм от баба - недей пръска доматите! ..? И какво, като ги напръскам, като вали, какво правим?:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Чувала съм, че като се мокрят листата, се пукал плода - нямам опит.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Като вали - пръскай колкото си искаш, напомняш ми за вица за попа, който дошъл да освещава нова къща или да ръси за здраве на празник, а домакина, очевидно начетен христиенин, му рекъл "Азър ръсиш, дедо попе, дай на жената да пие вода!", нали, такова :mrgreen:

Иначе някои сортове домати дори ги завивам като вали, особено след като са започнали да зреят (15 юли - 15 септември), слава на ЛСЧ, че при нас това е твърде рядко - нема 2-3 пъти общо в тоя период.

Дъждуване като правило не биха отказали всички растения с ГОЛЕМИ листа или такива, които си обичат влагата извне, като зелеви, тиквови, лукови, какви още, само не пипер, домати и патладжани, нали, НО при всички от тях с изключение на зелевите рискуваш да ги маносаш, дори да дъждуваш между 3 и  5 сутринта (както е по правило). Въобще яко безсмислена работа, особено ако имаш капково, иначе е приятно, не отричам :>

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Черитата, докато бяха разсад ги дъждувах всеки ден и бяха доволни. Сега са навън и пак ще е така, щото с тия смесени посявки другояче би било мазохизъм. Ако се разкиснат, ще кажа ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

И аз дъждувах разсадите си ,   и те  си бяха си доволни.Плановете са  да ги поливам с пръскалки. Няма кой да ходи и да полива  по друг начин. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За моя дядо да пръскаш вода по листата беше глупост от свръхестествено високо ниво и ни беше строго забранено да се пръскаме с маркуч около посевите, или да размятаме вода докато поливаме. Той посочваше като причини 1) маносва се и 2) пригор, капките са като лупи, а на Каблешково е силно слънцето. Аналогията с дъжда е добра, защото лятоска е нужен точно един добър дъжд и се маносва целия домат, барабар с всички тиквести.

Контрапункт: до колкото знам (според прочетеното на форумите му) бай Вискяр дъждува много масово. Гледал съм клипчета с разпръсквачи на пръчки качени, как пръска ягоди и изобщо градината. Вероятно има някакъв "трик", защото иначе не знам как не му се маносва всичко...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Нищо не пръска той, има капково навсякъде. Няма трик, лятото пазиш ниска въздушна влага над корените (нали затова е и мулчът) и така, останалото е ЕЖК. :mrgreen: Ягоди сигурно си виждал да пръскат в Англия или подобен климат, там и да не дъждуваш, джизъс ще го направи вместо теб :>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Първата година, като направих мандалата, подведен от Фукуока, реших, че като съм набримчил яко слама, няма да поливам. И така, ни вади, ни капково. Да ама, оказа се, че така работата няма да стане под това слънце и се наложи да поливам.

През целия сезон поливането беше с пръскане наред с маркуча. Нямам спомен за маносване на нещо, иначе усещането от свежестта в градината след това пръскане си струваше.:)

Освен това, каква е разликата, дали ще ги напръскам с маркуча или с пръскачката с някоя био-еко формула за отвара? Нали пак им мокря листата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нинам, Гогс, ако на Каблешково напръскаш така ягодите или нещо друго, както показва Вискяр по-горе като сгодно, на следващия ден всичко ще е изгоряло (или маносано (или и двете)). Слънцето е силно, жега е, духат горещи ветрове. Капка вода на листо от краставица оставя кафяво петно. Вероятно ако пръскаш само след залез резултатът ще е по-добър, но не зная за гъбичните дали това не е идеалния вариант...

Нашият разсад го дъждуваме с маркуч с пистолет, но тук е студено - снощи е било 9 градуса. И като го разсадим по лехите, спираме с пръскането с маркуч.

Ако ще пръскам с пръскачка, ще гледам да е вечер. Мисля, че по-добре би било ако е сутрин, но докато сме там само 1/седмично за малко през деня, това е невъзможно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване